Který z projektů zvítězí v letošní Grand Prix Architektů?

Poznejte blíže výběr z finálové padesátky

Říjen je ve znamení architektury. Už v pondělí 31. října se uskuteční čtvrtý ročník Grand Prix Architektů Festival, který ve formě prezentací představí padesát nejlepších architektonických projektů realizovaných v minulém roce. Festival v Malé dvoraně Veletržního paláce vyvrcholí galavečerem Grand Prix Architektů a udělením hlavní ceny GPA – Národní ceny za architekturu 2022.

Do devětadvacátého ročníku soutěže se letos přihlásilo celkem 255 projektů. Mezinárodní porota ve složení Jean-Pierre Carniaux (Ricardo Bofill Taller de Arquitectura), Robert Schmitz (White Architekter), Martin Rein-Cano (TOPOTEK 1), Michal Bogár (BOGÁR architekti) a Eva Le Peutrec (E-STUDIO) pak vybrala padesátku realizací, které postoupily do finále.

Projekty soutěží v kategoriích Novostavba, Rodinný dům, Rekonstrukce, Interiér, Krajinářská architektura a zahradní tvorba, Urbanismus, Architektonický design, Drobná architektura a Výtvarné dílo v architektuře. Ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy bude udělena také cena za šetrnou stavbu. Většinu projektů najdeme v okolí Liberce, na Severní Moravě a na hranici se Slovenskem.

Na stránkách GPAF může hlasovat pro svůj oblíbený projekt také veřejnost. Na ARCHIZOOM jsme některé realizace popsali blíže. Která z nich je váš favorit?

Bořislavka

Kancelářsko-obchodní komplex od architektonického studia Aulík Fišer Architekti sestává ze čtyř nepravidelných skleněných krystalů, které vytváří přímo nad stanicí metra Bořislavka živé lokální centrum a podtrhuje význam městské radiály Evropská. Architekturu významně doplňují díla současných českých umělců Maxima Velčovského, Federica Diaze a dalších.

Bořislavka Centrum od Aulík Fišer Architekti

Bomma Atelier

Atelier slouží nejen k prezentaci celé kolekce svítidel BOMMA pod jednou střechou, ale zejména jako místo k propagaci netradičního designu a umění. Showroom je živý a vytváří prostor k setkávání a inspiraci pro širokou veřejnost. Odvážný výběr barev a osvětlení podtrhuje prvorepublikovou atmosféru.

BOMMA Atelier v Domě Diamant

Víkendový dům

Dům se nachází v příjemné sklepní uličce a ukazuje možnost implementace moderní architektury do historického kontextu vinařské vesničky. Novostavba navržená v ateliéru SENAA architekti respektuje půdorysnou stopu i tvarové pojetí starého domu a využívá do posledního kousku prudce se svažující pozemek.

SENAA architekti

Horská chata

Dům je situovaný pár metrů od kraje lesa a architekti z ateliéru NEW HOW se jej snažili stylizovat tak, aby budil zdání, že jej pohltily lesy. Fasádu a střechu domu pokrývá hliník v tmavé barvě, který má připomínat naolejované černé dřevo a pomalu rostoucí smrkové kmeny. U budovy s aerodynamickou a zároveň hranatou formou ustupují klasické prvky jako stěna a střecha jasnému tvaru.

NEW HOW

Flow House & DK Poklad

Ateliéru PLATFORMA ARCHITEKTI se povedlo probojovat se do užšího výběru hned se dvěma realizacemi: domem Flow House a rekonstrukcí Domu kultury POKLAD. Zatímco u druhého jmenovaného projektu autoři návrhu ponechali domu jeho původní účel a navrátili mu dřívější podobu, v případě druhé projektu navrhli architekti plynoucí dům v plynoucím terénu. Novostavba jednoduchého atriového domu na platformě kopíruje souvisle svažitý terén.

PLATFORMA ARCHITEKTI

Hnízdo

Brněnský ateliér Tvary se chopil rekonstrukce bytu v panelovém domě nedaleko centra Ostravy. Dva členové ateliéru si přáli byt, jenž bude sloužit pro bydlení i práci. Architekti přišli s kreativním řešením, díky němuž se z panelákové jednotky stalo hnízdo vyzařující teplo domova.

Hnízdo pro dva

V7_underground

Podchod na Vltavské už není pouze místem procházení, ale hlavně setkávání. Pro oživení podchodů umístili architekti z U/U Studia do prostoru překážky pro skate a bmx jezdce, novou betonovou podlahu a osvětlení, boulderovou stěnu s převisem a basketbalový koš.

U/U Studio

Knihovna Petra Hájka

Prostory knihovny vzdávají hold zesnulému Petru Hájkovi, českému matematickému logikovi a bývalému řediteli Ústavu informatiky Akademie věd ČR. Knihovnu umístili architekti studia COSMO do jedné z místností, která byla původně určena pro sálový počítač. Klidná knihovna plná vědění se uzavírá do svého nitra a vytváří Hájkův introvertní svět.

Knihovna Petra Hájka

Další knihovny

Kuba & Pilař architekti při navrhování dostavby pro Jihočeskou vědeckou knihovnu reagovali na brutalistní architekturu stavby. U projektu nové městské knihovny ve Vratislavicích atakarchitekti vyčistili původní budovu od nánosů necitlivých úprav a navrátili jí historické prvky a detaily. Obě mají své místo na seznamu těch nejlepších realizací loňska.

Krásné a plné moudra

Dům v Lanškrouně

Na místě původního řadového domu ve vilové části města Lanškroun navrhl architekt Martin Neruda dům v intenzivním kontaktu se zahradou. Objemy stavby jsou terasovitě usazeny do terénu, díky čemuž konstrukce kaskádovitě klesá směrem k jižní zahradě. Obytnou část domu protínají průhledy a jeho obyvatelé tak mají podle autora návrhu přehled o svém okolí.

Transparentní obytná krajina

Kabelovna Studios

V nahrávacích studiích bývá zvykem, že akustické požadavky převažují nad pohodlím. I z tohoto důvodu přišla architektka Barbara Bencová z ateliéru B² Architecture s netradičním designovým řešením, které oproti klasickým studiím přináší přirozené světlo, přírodní materiály a skleněné příčky.

Tam, kde vzniká hudba

Kunsthalle Praha

Konverze původně technicistního objektu na muzeum umění má za cíl v maximální míře zachovat původní vnější tvar objektu a fasády. Základní myšlenkou je očištění od necitlivých a nevhodných zásahů z posledních let a nechat vyniknout charakteristické prvky, které jsou odborně restaurovány. Za projektem stojí ateliér Schindler Seko Architekti.

Elektrizující minulost i přítomnost Kunsthalle Praha

Hybernská Office

Architektonický ateliér Radana Hubičky (AARH) ke klasicistně přestavěnému objektu v Hybernské ulici připojil technicistní věž ze skla a betonu. Novotvar sebevědomě vstupuje do prostranství před budovou a vytváří v něm atraktivní kontrapunkt.

Sklo, beton a dural jako protipól baroka

Vývojové centrum modularity

Ve vývojovém centru se rodí nové myšlenky v oblasti modulárních konstrukcí. Objekt centra tak svým pojetím demonstruje principy modulárních staveb, a to použitými přírodními materiály v surové podobě, perforovaným plechem i přiznanými detaily. Návrh pochází z ateliéru Chybik + Kristof, který má ve výběru zastoupený také projekt Manifesto Market Anděl.

Chybik + Kristof: Modulární stavby mají v architektuře budoucnost

Procházka nad lomem

Henkai architekti dostali za úkol zpřístupnit vrcholové partie kolem bývalého pískovcového lomu v CHKO Beskydy. Nový procházkový okruh se skládá ze tří vyhlídkových pěších tras propojujících hlavní místa výhledů. Pěší trasy se napojují na komunikaci v jejich blízkosti a přilehlé parkoviště.

Henkai architekti

Lihovar s pěstitelskou pálenicí

Trojici stavení v tradičním tvarosloví se sedlovou střechou od studia Objektor na pohled sjednocuje fasáda tvořená modřínovými lamelami. Touto úpravou stavby získávají jakýsi vřelý, „domácký“ ráz, který je odlišuje od odfláknuté strohosti hospodářských stavení posledních dekád, zároveň tím ale vycházejí vstříc funkci.

Rodinná palírna z modřínu a betonu

Další články:

Antalis Interior Design Award 2022

Dvacet devět podob české architektury

Trojitá dávka designu

Brněnské Clubco

GRAU Architects

10 let studia AEIOU

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU