10 let studia AEIOU

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Brněnské architektonické studio AEIOU v loňském roce oslavilo první dekádu svého působení. Ateliér se zabývá projekční činností novostaveb, rekonstrukcí, návrhem interiérů a urbanismem ve všech stupních projektu. V MINUTĚ tohoto týdne se architekti Jan Vojtíšek a Jakub Staník zamýšlí, kam za deset let fungování došli.

Při vzpomínce na nadšení, ideály a naivismus, se kterými jsme opustili stálá zaměstnání v době finanční krize nás teď mrazí, ale zároveň k nám z minulosti doléhá hlas: To dáme!

Rozmanitý start

Již od začátku nám do klína spadly rekonstrukce – nejprve od kamarádů, následně od kamarádů našich kamarádů a poté začali přicházet zcela noví klienti. Když nebyla práce, krátili jsme si čas experimentováním s atypickým nábytkem, návrhem prototypu cyklistického kola, utopistickými návrhy sociálního bydlení či soutěžemi. Máloco vyšlo. Na vrcholu krize a bez jakýchkoliv kontaktů jsme hledali práci i roznášením našich promo letáků pod stěrače aut.

Ročenka české architektury

Prvním úspěchem, který se dostal také do Ročenky České architektury 2013-2014 byla rekonstrukce rodinného domu v Lerchově ulici v Brně. Na to navázala v odborných i laických kruzích úspěšná rekonstrukce prvorepublikového domu v ulici Berkově v Brně. Vedle rekonstrukcí jsme navrhovali také městský mobiliář v podobě literárních laviček pro Knihovnu Jiřího Mahena v Brně a městskou část Brno-střed.

Rekonstrukcí přibývalo, a to včetně interiérů šitých na míru pro bytové i nebytové prostory pro náročnější i movitější investory. Začali jsme výrazněji rozšiřovat tým jak o architekty, tak inženýry. Přesně tím způsobem, jakým bylo založeno naše zakládající duo architekta a stavebního inženýra.

Bod zlomu

Na počátku druhé pětiletky přišel zlomový bod, když jsme vyhráli vyzvanou soutěž na obytný soubor okolo dvaceti rodinných domů v brněnské části Ivanovice. Tento běh na dlouhou trať byl náročný, avšak obohacující a inspirující. Nikdy před tím jsme neřídili zakázku takového rozsahu, od prvotní skici až po realizaci se všemi mezifázemi.

Od té doby se k nám dostávají i větší projekty jako obytné domy, apartmánové soubory, společenská centra, kanceláře apod. Jeden za všechny s mnoha osobními příběhy a zajímavým vývojem je projekt víceúčelového společenského centra na Valašsku pro Římskokatolickou církev v Lidečku.

Mezitím se nadále bavíme rekonstrukcemi, které se nás drží dodnes, baví nás poznávat jejich příběhy a přidávat jim ten náš. Nejsou to už jenom stavby pro bydlení, ale například kavárny, showroomy, výstavní prostory nebo kanceláře. Vedle toho si od rekonstrukcí občas odpočineme navrhováním novostaveb rodinných domů a vyzvanými či veřejnými soutěžemi.

Srdcové projekty

Druhou pětiletku jsme nicméně zakončili dvěma nejsrdcovějšími stavbami – rekonstrukcemi kanceláří firmy Melown Technologies SE v Praze na Smíchově a vily Trojúhelník v Brně Žabovřeskách. Obě realizace probíhaly v souběhu a přesně tak, jak to máme rádi, tj. od začátku až do konce, kompletně na míru, při plné důvěře a na společné vlně s investory.

Radosti a inspirace

Několik let, byť nepravidelně, pořádáme workshopy o architektuře a urbanismu pro školní děti a dospívající. Jako otcové bereme vzdělání za důležitý základ, a nutno přiznat, že práce během workshopu rozvíjí a učí i nás stejně jako samotné děti.

Za poslední roky nás těší a formuje: rodina, cestování, zmrzlý spacák v lese, plavání, Sorrentinovy filmy, polská kinematografie, nové trendy v hudbě, Biennale v Benátkách, Aires Mateus, Egon Bondy a Petr Borkovec, očkování, rekonstrukce hradu Helfštýn, tým kolegů: Martin Veřmiřovský, Pavel Čánský, Tamara Vojtíšková, Diana Bevelaquová a mnoho dalších spolupracovníků, naši klienti…

Architektura, engineering, interiér, objekt a urbanismus spolu úzce souvisí a navzájem se prolínají. Naším cílem je nahlížet na jednotlivá zadání komplexně a ve všech souvislostech.


Minuty z minulých týdnů:

Představujeme: U/U Studio

MINUTA o světových vizualizacích

Zachránit, upravit nebo zničit? – 1. část

Zachránit,

MINUTA v Moravské galerii

NEUHĀUSL HUNAL a jejich MINUTA

MINUTA se Studiem Reaktor

Umělci, studenti a vítězové

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU