Brněnské architektonické studio AEIOU v loňském roce oslavilo první dekádu svého působení. Ateliér se zabývá projekční činností novostaveb, rekonstrukcí, návrhem interiérů a urbanismem ve všech stupních projektu. V MINUTĚ tohoto týdne se architekti Jan Vojtíšek a Jakub Staník zamýšlí, kam za deset let fungování došli.
Při vzpomínce na nadšení, ideály a naivismus, se kterými jsme opustili stálá zaměstnání v době finanční krize nás teď mrazí, ale zároveň k nám z minulosti doléhá hlas: To dáme!
Rozmanitý start
Již od začátku nám do klína spadly rekonstrukce – nejprve od kamarádů, následně od kamarádů našich kamarádů a poté začali přicházet zcela noví klienti. Když nebyla práce, krátili jsme si čas experimentováním s atypickým nábytkem, návrhem prototypu cyklistického kola, utopistickými návrhy sociálního bydlení či soutěžemi. Máloco vyšlo. Na vrcholu krize a bez jakýchkoliv kontaktů jsme hledali práci i roznášením našich promo letáků pod stěrače aut.
Ročenka české architektury
Prvním úspěchem, který se dostal také do Ročenky České architektury 2013-2014 byla rekonstrukce rodinného domu v Lerchově ulici v Brně. Na to navázala v odborných i laických kruzích úspěšná rekonstrukce prvorepublikového domu v ulici Berkově v Brně. Vedle rekonstrukcí jsme navrhovali také městský mobiliář v podobě literárních laviček pro Knihovnu Jiřího Mahena v Brně a městskou část Brno-střed.
Rekonstrukcí přibývalo, a to včetně interiérů šitých na míru pro bytové i nebytové prostory pro náročnější i movitější investory. Začali jsme výrazněji rozšiřovat tým jak o architekty, tak inženýry. Přesně tím způsobem, jakým bylo založeno naše zakládající duo architekta a stavebního inženýra.
Bod zlomu
Na počátku druhé pětiletky přišel zlomový bod, když jsme vyhráli vyzvanou soutěž na obytný soubor okolo dvaceti rodinných domů v brněnské části Ivanovice. Tento běh na dlouhou trať byl náročný, avšak obohacující a inspirující. Nikdy před tím jsme neřídili zakázku takového rozsahu, od prvotní skici až po realizaci se všemi mezifázemi.
Od té doby se k nám dostávají i větší projekty jako obytné domy, apartmánové soubory, společenská centra, kanceláře apod. Jeden za všechny s mnoha osobními příběhy a zajímavým vývojem je projekt víceúčelového společenského centra na Valašsku pro Římskokatolickou církev v Lidečku.
Mezitím se nadále bavíme rekonstrukcemi, které se nás drží dodnes, baví nás poznávat jejich příběhy a přidávat jim ten náš. Nejsou to už jenom stavby pro bydlení, ale například kavárny, showroomy, výstavní prostory nebo kanceláře. Vedle toho si od rekonstrukcí občas odpočineme navrhováním novostaveb rodinných domů a vyzvanými či veřejnými soutěžemi.
Srdcové projekty
Druhou pětiletku jsme nicméně zakončili dvěma nejsrdcovějšími stavbami – rekonstrukcemi kanceláří firmy Melown Technologies SE v Praze na Smíchově a vily Trojúhelník v Brně Žabovřeskách. Obě realizace probíhaly v souběhu a přesně tak, jak to máme rádi, tj. od začátku až do konce, kompletně na míru, při plné důvěře a na společné vlně s investory.
Radosti a inspirace
Několik let, byť nepravidelně, pořádáme workshopy o architektuře a urbanismu pro školní děti a dospívající. Jako otcové bereme vzdělání za důležitý základ, a nutno přiznat, že práce během workshopu rozvíjí a učí i nás stejně jako samotné děti.
Za poslední roky nás těší a formuje: rodina, cestování, zmrzlý spacák v lese, plavání, Sorrentinovy filmy, polská kinematografie, nové trendy v hudbě, Biennale v Benátkách, Aires Mateus, Egon Bondy a Petr Borkovec, očkování, rekonstrukce hradu Helfštýn, tým kolegů: Martin Veřmiřovský, Pavel Čánský, Tamara Vojtíšková, Diana Bevelaquová a mnoho dalších spolupracovníků, naši klienti…
Architektura, engineering, interiér, objekt a urbanismus spolu úzce souvisí a navzájem se prolínají. Naším cílem je nahlížet na jednotlivá zadání komplexně a ve všech souvislostech.
Minuty z minulých týdnů:
MINUTA o světových vizualizacích
Zachránit, upravit nebo zničit? – 1. část