BOMMA Atelier v Domě Diamant

Svítidla Bomma v novém showroomu

bomma atelier

Málokdo by při procházce Prahou čekal překvapení a příběh, které v sobě skrývá dům na rohu Spálené ulice a Lazarské. Kubistický dům Diamant architekta Emila Králíčka z roku 1912 postavil zakládající člen Devětsilu, prvorepublikový spisovatel a politik Adolf Hoffmeister.

Tento neobvyklý prostor si pro svoji prezentaci vybrala česká společnost BOMMA, která vznikla přesně 100 let poté v roce 2012. Byt, v němž se až do současnosti dochoval původní funkcionalistický nábytek, si pronajali přímo od rodiny Hoffmeisterových. Atelier slouží nejen k prezentaci celé kolekce svítidel BOMMA pod jednou střechou, ale zejména jako místo k propagaci netradičního designu a umění. Showroom je živý a vytváří prostor k setkávání a inspiraci pro širokou veřejnost. Vedle eventů, přednášek, setkání s partnery a dalších akcí je byt v rezidenční části připraven také k bydlení a jeho atmosféru mohou načerpat designeři, kteří přislíbili residenturu.

V každé místnosti dochází ke hře světel vzniklých ze sklárny Bomma, která si získala světový ohlas již za pár let svého působení. Kurátorkou prostoru se stala italská designérka a majitelka designové galerie v Miláně Sophie Wannenes, která se velice citlivě zhostila úkolu renovace a prezentace svítidel v kombinaci s jednotlivými designovými prvky. Každý kousek pečlivě vybírala ve spolupráci s kreativním ředitelem značky Bomma Václavem Mlynářem. Odvážný výběr barev a osvětlení podtrhuje výsledek zachování prvorepublikové Gatsbyovské atmosféry, která se vymyká současnému minimalistickému trendu. Celkový kompaktní, harmonický dojem podtrhují a doplňují umělecká díla, která vybírala kurátorka Danica Kovářová.

Lokalita: Dům Diamant, Spálená 4, Praha 1

Interiérový design: Václav Mlynář a Sophie Wannenes

Rozloha: 178 m²

Fotografie: BoysPlayNice


Rozhovor s Václavem Mlynářem

Podle čeho jste vybírali finální prostor pro showroom, byla nějaká kritéria? V čem byt Adolfa Hoffmeistera porazil ostatní kandidáty a byli nějací nebo jste rovnou věděli, že to je to místo, kde bude zářit Bomma Atelieru? Hledali jste dlouho?

Od začátku jsme hledali místo, které bude něčím speciální, které bude samo o sobě zajímavé. Prošli jsme několik zajímavých bytů, industriálních prostorů a ateliérů, ale nic nebyla láska na první pohled. Zato jakmile jsem vkročil do bytu po Hoffmeistrových, hned jsem byl okouzlen. V žádném takovém bytě jsem ještě nebyl, a to bylo přesně to, co jsme hledali.

Co se Vám osobně na showroomu líbí nejvíc, místnost, světlo, masterpiece…

Jako designer si velmi cením propojení vestavěného nábytku a interiéru, který je navržený na míru a radikálně dotváří celý prostor. Dále mě také velmi baví zvláštní půdorys, který vytváří z bytu takový labyrint, kterým se dobře provádí návštěvy.

Renovace starších bytů sebou většinou nese překvapení ať už milá nebo nepříjemná, objevilo se něco takového při rekonstrukci?

Pro nás bylo důležité nezasahovat do původního vybavení a co nejvíce zachovat původní prvky. To samo o sobě někdy bývá dost náročné. Velké překvapení byly podhledy stropů, které jsou rákosové a tím pádem dost křehké. Naštěstí skelet baráku je ze železobetonu, takže se nakonec vše zvládlo, aniž by nám něco spadlo na hlavu.

Spolupráce s italskou designérkou Sophií Wannenes se povedla. V čem Vás překvapila?

Sophie má s tvorbou zajímavých interiérů velkou zkušenost. Je to opravdová profesionálka. Překvapila mě svojí neutuchající energií, kdy i po dlouhém pracovním dni se stále dokázala plně soustředit a zároveň neztrácela smysl pro humor.

Byly momenty, kdy jste se neshodli např. ve výběru uměleckého díla, tapety nebo nějakého prvku? Jak to dopadlo?

 Mnohdy jsem si nebyl jistý barevnými kombinacemi, které Sophie navrhovala, ale vždy mě dokázala přesvědčit. Má s tvorbou interiérů větší zkušenost a my chtěli, aby byl interiér pojat odvážněji, a proto jsem jejímu úsudku věřil.

Plánujete spolu další projekty?

Se Sophií spolupracujeme již delší dobu. Byli jsem již dvakrát součástí jejího Milánského Projektu Palermo Uno a také pro ni vytvořili limitovanou barevnou edici světel Pebbles. Jsem si jist že zas brzy něco spolu vytvoříme.

Ateliér slouží také jako rezidenční byt pro architekty, designéry a umělce – má již byt svého nájemce? Na koho se může Praha těšit?

Mezi prvními designéry, kteří se na rezidenturu chystají je například francouzský designer Victor Cade nebo italská designérka a architektka Marialaura Irvine.

Jaké jsou Vaše další plánované projekty? Na co se těšíte?

Pracujeme na nových kolekcích, na které se hodně těším. Vždy se snažíme přijít s něčím novým a tím pádem máme prostor experimentovat, a to je vždy na začátku projektu hodně zajímavé a zábavné. Také se připravují nové velkolepé instalace Bomma Constellation ve spolupráci se zajímavými architekty. Tyto spolupráce mě extrémně baví, protože má člověk možnost poznávat nové lidi a spoluvytvářet nádherné věci.


BOMMA

BOMMA je progresivní sklářská značka, která si získává popularitu důrazem na moderní design svítidel, prvotřídní kvalitu skla a dokonalé detaily. Díky svému inovativnímu přístupu k tradičnímu sklářskému řemeslu i spolupráci s talentovanými designéry, posouvá možnosti svítidel na novu úroveň.

www.bomma.cz

Další články o českém designu:

Čeští výrobci: KOMA Modular

Čeští výrobci: TON

Jiří Pelcl & Clap Design

Designové bary a kluby

10 pražských showroomů designu

Hotely, kde si ustelete s designem

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU