Bořislavka Centrum od Aulík Fišer Architekti

Nový komplex budov vytváří městský blok

bořislavka centrum
Bořislavka centrum, foto: BoysPlayNice

Kancelářsko-obchodní komplex od architektonického studia Aulík Fišer Architekti sestává ze čtyř nepravidelných skleněných krystalů, které vytváří přímo nad stanicí metra Bořislavka živé lokální centrum a podtrhuje význam městské radiály Evropská. Architekturu významně doplňují díla současných českých umělců: Maxima Velčovského, Federica Diaze a dalších.

Po téměř třiceti letech se v Praze 6 podařilo architektonicky vyřešit komplikovaný pozemek, který protínají ulice Evropská, Liberijská a Kladenská. Investor – společnost KKCG REG – tento pozemek zakoupil v roce 2012 a následně vypsal mezinárodní architektonickou soutěž. Z té vyšel vítězně návrh architektonické kanceláře Aulík Fišer Architekti (AFA). Hlavními autory řešení jsou Jan Aulík a Leoš Horák.

Navázali jsme na vývoj urbanistických schémat pro současné město, jimiž se dlouhodobě zabýváme. Jde nám o hledání nové podoby blokové zástavby, která by dokázala evokovat kvality veřejného prostoru historického města, splňovala nároky na vnitřní prostředí budov a umožňovala individuální architektonickou formu,“ vysvětluje řešení architekt Jan Aulík, jeden ze zakladatelů AFA.

V souladu se zadáním investora vytvořil jeho tým na stavební parcele strukturu nepravidelných přírodních tvarů – krystalů, které plynule přechází do parku ve východní části. Geometrie krystalu odpovídá vnitřnímu uspořádání a funkci budovy. Zvolená forma umožnuje reagovat na naprosto odlišná prostředí a nivelety okolních ulic a zároveň nabízí unikátní výhledy na Prahu. Ač má BOŘISLAVKA CENTRUM charakter blokové zástavby, je veřejně prostupné a přirozeně propojuje ulici Kladenskou a Evropskou.

Cílem naší práce nebyla jenom estetika jednotlivých budov a jejich vnitřní dispoziční racionality, ale především prostředí okolo nich a mezi nimi. Koncept prostupného bloku nabízí celou řadu veřejných prostor různého charakteru, z velké části prosluněných a chráněných od dopravního ruchu ulice Evropské,“ dodal Aulík.

Umění & architektura

Samotnou kapitolou BOŘISLAVKA CENTRA je umění, které komplex doplňuje. „Tady hraje ohromnou roli osvícenost investora stavby Karla Komárka a jeho manželky Štěpánky,“ komentoval Petr Pujman z developerské skupiny. Jedním z děl, které vzniklo „na míru prostoru“, je například skleněná plastika „Ledovec“, která osvětluje vstupní lobby. Je to největší dílo společnosti Lasvit v České republice a jedno z jejích největších na světě. Jeho autorem je umělecký ředitel Lasvitu Maxim Velčovský.

Byla to pro nás obrovská výzva, protože jsme pracovali s ohromným prostorem a unikátní technologií,“ zdůraznil Velčovský. Podle něj design respektuje a zdůrazňuje architektonický záměr, který nekončí pouze návrhem budovy, ale je propojením uměleckých a designérských disciplín tak, aby celá stavba fungovala v harmonických souvislostech. „Je skvělé, že v případě Bořislavky architekti řeší stavbu jako celek: jak budou vypadat interiéry, detaily, veřejné prostory, ale i květiny a zeleň v budově,“ uvedl Velčovský.

Vstupní lobby oživuje epifyt sestávající ze 76 akátových kůlů, které jsou osazeny čtyřmi tisíci zelených i kvetoucích rostlin. Autorem této netradičně pojaté zahrady je architekt Zdeněk Sendler spolu s architekty budovy. Podobné ostrůvky vegetace vytvořil i ve vyšších patrech některých budov.

Umělecká díla mají jednu společnou myšlenku: snažíme se přinášet nové přístupy, hledat originální řešení. A to není jen Ledovec od Lasvitu, ale například socha, která právě vzniká v dílně Federica Díaze. Plastika s názvem „Na horu“ evokuje starou stezku, která kdysi místem vedla, a vyrábí ji speciální robotická ruka. Dílo česko-argentinského umělce bude na piazzettě mezi třetím a čtvrtým krystalem dokončeno na podzim.

Vchod do budov z ulice Evropská oživuje další dílo – „Planeta“, jejímiž autory jsou Jan Aulík, Leoš Horák, David Zalabák a Pavel Filip. Interiéry pak budou doplněny pracemi Pavla Roučky, Jana Poupěte, Františka Hodonského, Milana Housera a Jana Kovaříka.

Kanceláře & obchody

V komplexu se nachází téměř 30 000 m² kanceláří, více než 60 retailových jednotek bude využívat cca 10 000 m² obchodní plochy. K dispozici je také 580 parkovacích míst v podzemí, kde jsou samozřejmostí elektrické nabíjecí stanice. Pro kancelářské nájemce je k dispozici kolárna včetně hygienického zázemí. www.borislavka.cz

Fotografie: BoysPlayNice

Další zajímavé projekty:

Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects

Kanceláře firmy Melowntech od studia AEIOU

Kanceláře Alza

Na vlně prvorepublikové noblesy

Luxusní bydlení mezi prvorepublikovými vilami

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU