Dvacet devět podob české architektury

Nominované projekty soutěže Česká cena za architekturu

Jako každým rokem se i letos sešla odborná porota, aby vybrala nejlepší české realizace v soutěži Česká cena za architekturu, kterou od roku 2016 vyhlašuje Česká komora architektů. Sedm zahraničních expertů posuzovalo estetické a technické kvality, návaznost na okolí a společenský přínos celkem 201 přihlášených projektů.

Během červnového nominačního večera ve Valdštejnské zahradě předal Miloš Vystrčil Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR Janice Šipulové a Martinu Sládkovi z ateliéru CONSEQUENCE FORMA architects. Jejich návrh sportovní haly a tělocvičny ZŠ v Novém Hrozenkově ocenil předseda Vystrčil za „následováníhodný příklad vstupu současné architektury do venkovské krajiny.“ Ocenění získala také architektka Eva Jiřičná, které porota udělila Poctu ČKA za rok 2021 za celoživotní dílo.

Porota složená ze zahraničních expertů a renomovaných architektů nominovala dvě realizace, jež vzešly z architektonické soutěže: Dostavbu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích od ateliéru Kuba & Pilař architekti a Památník Zámeček navržený Vítem Podráským a Janem Žalským.

Prohlédněte si všechny nominované realizace, výběru dominují projekty financované ze soukromých zdrojů a typologicky převažují stavby určené pro bydlení. Své zastoupení mají také veřejné stavby a veřejné prostory nebo objekty v krajině. Největší počet nominovaných staveb najdeme v Praze a ve Zlínském kraji.

Česká komora architektů propaguje architekturu v průběhu celého roku v různých regionech, výstavu nominovaných projektů si můžete prohlédnout v Plasích, Velkém Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm, Slavonicích nebo Karlových Varech. Komora každoročně pořádá také Přehlídky diplomových prací, letos poprvé ve spolupráci s Kaplicky Internship. Své práce mohou přihlásit čerství absolventi a studenti do 20. července.

Vyhlídky, lihovar, nebo industriál?

Užší výběr finalistů a vítěze hlavní ceny sedmého ročníku soutěže budeme znát v listopadu tohoto roku. Několik nominovaných projektů a ateliérů jsme na ARCHIZOOM již představili: vyhlídky od ateliéru Mjölk, U/U studio a jejich revitalizaci Vltavské, Lihovar navržený ve studiu Objektor, interiér provaznictví podle JRA, bydlení od ateliéru 111 architekti i úzký dům od ellement architects nebo rekonstrukci industriální budovy Telegraph podle studia Ječmen.

S dalšími realizacemi ze seznamu vás brzy seznámíme blíže.


Nominované projekty ČCA na ARCHIZOOM:

Dům LO jsme zařadili do přehledu v rubrice MINUTA

Proměna továrny a rozhovor s autory Telegraphu

Obelisk nechyběl v našem seznamu vinařských domů

Jaké jsou další realizace nominovaného studia U/U?

Ateliér Mjölk ocenila porota už v loňském roce

Podívejte se do netradičního komerčního prostoru provaznictví

Zvali jsme vás nejen do sauny od ateliéru HRA

Na kávu se stylem díky ateliéru KOGAA

Bydlení v Litomyšli od ellement architects

Jak bydlí architekt?

Na návštěvě zemědělského stavení s duší

Sdílet

Související články