SENAA architekti

O architektuře brněnského ateliéru

Kdo, co, kdy a kde? Architektonický ateliér SENAA vznikl v roce 2011 a v loňském roce tak oslavil první dekádu. Dva mladí architekti Jan Sedláček a Václav Navrátil své síly spojili už na studiích na brněnské fakultě architektury. Zkušenosti ze stáží v České republice i ve světě pomohly vybudovat základy fungující kanceláře, která si poradí s jakýmkoliv zadáním.

Ateliér, který nyní tvoří celý tým dvanácti architektů, se zabývá všemi oblastmi architektury od urbanismu přes novostavby, rekonstrukce po interiéry. Architekti začínali na menších stavbách, rodinných domech a interiérech, postupně se ale dostali ke stavbám o větším objemu, jako jsou bytové domy, administrativní budovy nebo celé sportovní areály. V posledních letech jsou pro ně velkým tématem především plavecké bazény.

Inspiraci hledají u zkušených českých i zahraničních architektů, kteří produkují kvalitní architekturu 21. století, ale také dovedou citlivě obnovovat historické objekty nebo na ně navazovat. Respektovat dobu vzniku rekonstruovaných objektů nebo oblasti, v níž se novostavby nachází – to  je pro dvojici architektů a jejich tým důležité až zásadní.

Vy se v MINUTĚ nechte inspirovat architekturou od SENAA.

Víkendový dům

Realizace: 2019 – 2021

Lokalita: Bukovany

Dům se nachází v příjemné sklepní uličce a ukazuje možnost implementace moderní architektury do historického kontextu vinařské vesničky. Novostavba respektuje půdorysnou stopu i tvarové pojetí starého domu a využívá do posledního kousku prudce se svažující pozemek.

Koncepčně je dům rozdělený na několik dispozičních a konstrukčních částí. Ložnici a zázemí umístili architekti ve zděné části, původně obytné světnici. Prosklená obytná místnost stojí v místě bývalých kozích chlívků. Nástavbu tvoří dřevostavba sloužící jako sauna s odpočívárnou.

Dům má tradiční tvarosloví, ale kombinuje moderní detaily s historickými technologiemi. Příkladem je ručně tesaný povalový strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení. Výrazným zjemňujícím prvkem jsou zaoblené rohy ostění a nadpraží oken. Pro saunový domeček na střešní terase vybrali autoři návrhu ošetření tradiční lidovou japonskou technikou opalovaného dřeva shou-sugi-ban.

Viladům Máj

Realizace: 2019 – 2021

Lokalita: Praha

Viladům Máj se rozprostírá na svažitém pozemku ve vilové čtvrti s volně stojícími domy v blízkosti lesoparku Brouček. Skládá se ze dvou novostaveb, které respektují urbanistickou strukturu původní zástavby. Začlenění soudobých staveb do okolí je sledováno také v architektonické úrovni návrhu, při řešení detailů i volbou použitých materiálů.

Architekti rozdělili budovu na dvě symetrické části se čtyřmi mezonetovými byty a dvěma apartmány. Každý mezonet má samostatný vstup a vlastní zahradu. Těmito atributy a dalšími detaily návrhu je standard bydlení ve viladomu záměrně přibližován standardu bydlení v rodinném domě.

Prioritou zadání bylo vytvoření příjemného prostředí domu i jednotlivých bytů s vysokým standardem nabízených prostorů a detailů. Důraz je kladen na dosažení velké individuality řešení dispozic, podporování vzájemné nezávislosti, pocitu intimity a soukromí bytů.

Revitalizace areálu VÚSH

Lokalita: Brno – Komárov

Řešené území je součástí širšího celku, jehož koncept a celková kompozice bude teprve vznikat. Celý areál Výzkumného ústavu stavebních hmot by měl být nově mnohem lépe přístupný a prostupný pro zaměstnance i návštěvníky. Snahou SENAA architektů je vytvořit zde živý prostor pro lidi.

Hlavním konceptem návrhu je hmotové uzavření celé stavby do jednoho celku. Na nový objem architekti položili dvoupodlažní nástavbu, která prstencovitě obíhá dvojici nově vzniklých vnitřních atrií s horním prosvětlením. Autoři návrhu pracují s rozvinutím pracovního prostředí v několika úrovních s použitím principů, prvků a konceptů reagujících na nejnovější poznatky a trendy v oblasti kancelářských budov 21. století.

Stavba má ve svém konceptu ambice dosáhnout nejvyšší certifikace na úrovni BREEAM, LEED případně SBTool CZ v duchu trvale udržitelného stavění a fungování budovy nejen vůči svým uživatelům, ale i svému okolí.

Rekonstrukce vily v Masarykově čtvrti

Realizace: 2019 – 2020

Lokalita: Brno

Stávající rodinný dům pochází z první poloviny 70. let. Projekt jeho rekonstrukce reagoval na možnosti celkového zlepšení komfortu bydlení, jak v jednotlivostech, tak v celku. V návrhu architekti otočili hlavní pohled a výstup z domu na terasu v zahradě, namísto původní orientace do ulice. Celková rekonstrukce využila spící potenciál, který dům, pozemek i lokalita nabízí.

Hlavní myšlenkou návrhu je horizontální i vertikální propojení obytných podlaží, která zajišťují průhledy z jedné strany domu na druhou. Středu tohoto propojení dominuje schodiště a galerie, nad níž najdeme trojici světlíků. Obytné prostory jsou díky tomuto řešení vzdušné a prosluněné a lépe komunikují se zahradou i okolní zelení.

Rekonstrukce bytového domu Kopečná-Pekařská

Realizace: 2021 – 2022

Lokalita: Brno

Rekonstrukce a nástavba dvou stávajících bytových domů se společným schodištěm se nachází v atraktivní části Starého Brna v dobré dostupnosti do městského centra. Součástí návrhu bylo také vytvoření bezbariérového vstupu a přístupného předprostoru domu.

V ulici Kopečná je dům navýšený nástavbou na úroveň sousedního domu a nabízí tak výhled na celou jižní část Brna. Nově založený parter, s hlavním bezbariérovým vstupem do domu a dvěma vjezdy do garáží, je osově symetrický. Část domu do ulice Pekařská je zrekonstruována v původním historickém duchu s komerčním parterem.

Návrh si klade za cíl obnovit původní kvalitu historických částí domů a zároveň přináší soudobý výraz nových částí stavby, a to především formou střešních nástaveb s terasami.

Minuty z minulých týdnů:

0,5 Studio

Poznejte GAO architects

Interiéry Studia e

MIMOSA v MINUTĚ

Adaptivní architektura studia KOGAA

Architektura, umění a kultura pro Ukrajinu

Za dřevostavbami, do designového lesa i nových čtvrtí

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU