Architektka Barbara Bencová z ateliéru B² Architecture se zabývá inovativním designem. Za důvtipnou realizaci kanceláří DDB získala například ocenění Architizer A+Awards, nebo BigSee Interior Design Award 2021. Tentokrát se z kanceláří přesunula do neformálnějšího prostředí nahrávacího studia v industriálním prostoru bývalé továrny v pražských Holešovicích.
V objektu továrny se původně vyráběly elektrické kabely a dráty. Stejně jako tamní slavná dělnická kolonie i tento prostor změnil svou podobu, avšak průmyslového ducha lze v městském bloku stále cítit. Nahrávací studio sdílí své zázemí v hale s dalšími uměleckými subjekty, které zde společně vytváří inspirativní tvůrčí prostředí. Zatímco v okolních prostorách vzniká současné umění, módní návrhy a design, prostory Kabelovna Studios jsou určeny pro nahrávání a postprodukci hudby nebo pro komornější koncerty.
Jedinečný koncept
V nahrávacích studiích bývá zvykem, že akustické požadavky převažují nad pohodlím. I z tohoto důvodu přišla architektka s netradičním designovým řešením, které oproti klasickým studiím přináší přirozené světlo, přírodní materiály a skleněné příčky.
V největší části haly se nachází velká společenská místnost s recepčním stolem z dubového masivu a posezením. Za částečně prosklenými dveřmi pak najdeme jednotlivá nahrávací studia. Světlo do prostoru proniká velkými střešními světlíky a celý prostor sjednocuje béžová anhydritová podlaha. Popínavé rostliny důmyslně ukryté v květináčích obrůstají černé stěny oddělující prostory od částí obývaných ostatními rezidenty haly.
Akustika mezi cihlami
Akustickým vlastnostem studia pomáhají pět metrů vysoké šikmé stropy industriální haly i zrestaurované cihlové zdi. „Části zdí jsme museli přeskládat a velmi pečlivě vyplnit všechny díry, aby nedocházelo k průzvučnosti mezi studii,“ popisuje Barbara Bencová. Do studií vedou speciální akustické dveře s bočním světlíkem a akusticky neprůzvučné je také okno mezi nimi. Každý nahrávací box je zcela izolován a neprůzvučné kostky jsou vložené v prostoru tak, aby se nepřenášel zvuk ani vibrace.
„Akustické panely na surových stěnách vytvořil umělec MAXIM a dokonalost funkčnosti těchto prostor dotvořil klient ze své zkušenosti s nahrávacími prostory,“ dodává architektka.
Neonové vlny
Součástí architektonického řešení jsou také na míru navržená neonová světla ve tvaru zvukových vln odkazující k funkci prostoru. Tyto jemné struktury se při pohybu prostorem neustále mění. Neon se dále objevuje jako číselné označení studií vybízející k návštěvě dané zvukové místnosti.
Detaily starého i nového
Po vstupu každého příchozího upoutá lustr Bomma Orbital vznášející se nad masivním dřevěným stolem. Pro nové prvky zvolila architektka černou barvu, kterou najdeme u dveří nebo technického vybavení. Pohodlí zajišťuje renovovaný nábytek, a to v podobě koňakových sedaček, černých kožených křesel Bratislava ze 70. let nebo původního divadelního sezení.
Nový hravý design a zachované prvky jsou zasazeny do kontextu pracovního prostředí nahrávacího studia využívajícího high-tech vybavení a disponujícím příjemnými a esteticky kvalitními pobytovými částmi. Kabelovna Studios tak propojuje industriální minulost i dynamickou současnost.
Kabelovna Studios
Lokalita: Praha – Holešovice
Užitná plocha: 250 m²
Rok dokončení: 2022
Barbara Bencová, B² Architecture
Architektonické a designové studio B² Architecture se zaměřuje na inovativní design s důrazem na subtilní koexistenci tvarů a materiálů. Studio realizuje projekty všech měřítek: od soukromých rezidenčních projektů přes rekonstrukce, návrhy novostaveb, soutěže až po větší celky. Ateliér vznikl v roce 2012, jeho zakladatelka architektka Barbara Bencová před tím získávala zkušenosti v pražském Atelieru 8000, londýnském BFLS, nebo pařížském Atelier Renzo Piano – RPBW.
Tým studia B² Architecture nyní tvoří Barbara se Zuzanou Bartasovou, se kterou je spojuje stejný vkus, láska k běhu a vytrvalost. Globálně orientovaná pražská architektonická kancelář stojí za řadou úspěšných projektů, například baru Champagneria s charakteristickou stěnou pokrytou bronzovými mincemi z celé Evropy. V současné době studio Be Squre Architecture pracuje na řadě rezidenčních i komerčních projektů v České Republice a v zahraničí.