Brněnský ateliér Tvary se chopil rekonstrukce bytu v panelovém domě nedaleko centra Ostravy. Dva členové ateliéru si přáli byt, jenž bude sloužit pro bydlení i práci. Architekti přišli s kreativním řešením, díky němuž se z panelákové jednotky stalo hnízdo vyzařující teplo domova.
Zimní zahrada
Architekti využili konkrétní typ panelového domu k realizaci balkonového okna hlavního obytného prostoru na celou délku zdi. Mezi balkon a obývací část vložili skleněnou stěnu, oddělující vnitřní prostor od zimní zahrady vzniklé na místě balkonu. Zahrada je přístupná z vyvýšené platformy volně přecházející do interiéru. Uvnitř plní několik funkcí – posezení, úložný prostor a vyvýšený prostor postele.
Wellness zóna
Autoři návrhu se rozhodli pro změnu dispozice bytu, kterou přetvořili z 3+1 na 2+kk. Tím se prostor velkoryse otevřel a vytvořil půdu pro další změny. Na místě původní kuchyně propojené s koupelnou vznikla nová místnost určená pro wellness s finskou saunou. Její součástí je mokrá zóna s vanou, sprchovým koutem a výhledem ze západně orientovaného okna.
Kuchyň se stává spojovacím prostorem vstupu do bytu, obytné části a pracovny. Ta je oddělena od okolních pokojů polykarbonátovými stěnami a lze ji opticky uzavřít skládacími okenicemi. Hlavní obytný prostor slouží jako jídelna, tělocvična, ateliér, herna i místo pro odpočinek. Vybavení této části sestává z lehkého a snadno přenositelného nábytku.
Co se týče materiálů, architekti je vybírali s ohledem na jejich možné namočení. Betonové zdi očistili od původní omítky a sjednotili novým nátěrem. Z kartáčových smrkových biodesek pak vytvořili vestavbu k hrubému betonu. Vestavěný nábytek pochází z dílny Janova ruční práce.
„Věříme, že architektura je oborem optimalizačním, kdy dobře definované okrajové podmínky zadání přímo definují optimální podobu návrhu,“ uvádí v rozhovoru architekt Ondřej Slowik.
Jaký byl původní stav panelákového bytu?
Byt byl téměř v původním stavu z roku 1974. Během dřívější rekonstrukce fasády domu se měnila pouze okna do pokojů a kuchyně. Velké okno v obývacím pokoji bylo původní, s dřevovláknitými panely po stranách prosklení. Koupelna zůstala v umakartovém jádru s ocelovou vanou. Na zdech se nakupilo několik vrstev tapet, pod nimiž byly (silně poškozené) původní omítky.
Dům stojí na historických navážkách a k jistému sedání dochází dodnes. Sousedé nás varovali, že nově provedené omítky budou praskat. Po odstranění omítek se objevily velké mezery mezi některými panely. V zájmovém patře domu a mezi byty se nenosné příčky vyzdily z dutinových cihel. V původním projektu byly přitom uvedeny nenosné příčky panelové. V období realizace domu se povinně neověřoval obsah radonu ve strusce, jež byla použita jako vyrovnávací vrstva podlah, a bylo ji potřeba vyměnit.
Jak volnou ruku jste měli při navrhování rekonstrukce?
Byt je určen dvěma členům našeho ateliéru. Při návrhu jsme tak měli naprostou volnost. Byt v původním stavu jsme hledali. Chtěli jsme prostor zásadně přestavět a nechtěli jsme platit nic navíc za dřívější rekonstrukce, jež by nám do záměru pravděpodobně nezapadly. Absence nenosných betonových příček nám vyhovovala, dispozici šlo snadno přebudovat.
Při rekonstrukci jsme byt očesali až na základní nosné konstrukce a vše jsme vybudovali nově na čistém betonovém podkladu. Nové podlahy umožnily rozvést elektřinu bez nutnosti zásahů do stěn a zajistily dostatečnou neprůzvučnost. Kolem zdí se sousedními jednotkami jsme navrhli předstěny pro rozvody vody a kanalizaci či vestavné skříně, jež zajistily akustickou izolaci zdí.
Nastaly při rekonstrukci nějaké komplikace?
Pár drobných problémů se samozřejmě objevilo. Při řezání panelu pod okny zatekla chladící voda do sousedního bytu. Ten naštěstí nebyl pronajat a stálo nás to pouze novou výmalbu obývacího pokoje. Jedním z největších problémů byl hluk při řezání panelů a osekávání omítek. Všichni sousedé však byli dostatečně tolerantní, za což jsme jim vděční.
Zimní zahrada slouží pro pěstování zeleně. Čím je osázena a jak konkrétně je řešena?
Do zahrady jsme navrhli celoročně zelené rostliny. Jsou zde jehličnany (smrky, borovice a túje), bambus a stínomilné neopadavé popínavky. Největší borovice slouží jako vánoční stromek. V oblastech kolem platformy jsou osazeny bylinky pro použití při vaření. Vzhledem k omezené nosnosti balkonu bylo třeba volit co nejlehčí materiály. Výsadba je umístěna ve vyjímatelných kontejnerech s lehkým střešním substrátem pro pěstování vzrostlých rostlin. Prostor mezi kontejnery je vyplněn polystyrenem. Vše je pak zakryto geotextilií a zasypáno borovicovou kůrou. V zahradě je realizován systém umělé závlahy a jsou zde pojistné přepady pro odvodnění v případě úniku vody.
Jak náročná byla realizace sauny a wellness zóny?
Realizace sauny a wellness kupodivu problematická nebyla. Pro napájení kamen sauny bylo třeba zajistit třífázové rozvody, což naštěstí v domě šlo. Vzhledem k umístění bytu v posledním patře jsme mohli bez obtíží přebudovat odpady v průběžné šachtě, vyměnit radiátory a upravit související teplovodní a vodovodní rozvody.
Využili jste výhody tohoto typu panelového bytu k vytvoření okna přes celou zeď. Jaké další přednosti podle vás panelové byty mají?
Panelové domy mají ohromný potenciál. Beton je trvanlivý, dobře vypadající materiál se skvělou tepelnou jímavostí. V kombinaci s vhodným zateplením byty v panelových domech nabízí výbornou tepelnou stabilitu během celého roku. Problém zástavby realizované za minulého režimu byly hlavně odbyté detaily, dnes již nevyhovující skladby podlah a nevhodné dispozice. To se však může dům od domu lišit a všechny uvedené problémy lze během rekonstrukce vyřešit.
Některé byty a domy byly i v minulosti navrženy a realizovány kvalitně. U většiny „panelákových“ rekonstrukcí se nesetkáváme se zásadními statickými vadami či s plísněmi. Ve většině bytů je možné provést smysluplné úpravy dispozic, byty dobře odhlučnit a kompletně rekonstruovat. Myšlenka rychlé bytové výstavby z prefabrikovaných dílců je nám blízká.
Čím je vaše práce ještě charakteristická?
Nemáme žádný záměrně definovaný styl. Každý náš návrh je formován především zadáním záměru, jeho ekonomickými a provozními aspekty spolu s dalšími okolními vazbami místa. Vždy se snažíme, aby výsledné tvary a materiály návrhu krom příjemného estetického vyznění poskytly co nejvyšší přidanou hodnotu koncovému uživateli. Věříme, že architektura je oborem optimalizačním, kdy dobře definované okrajové podmínky zadání přímo určují optimální podobu návrhu.
Na čem nyní pracujete?
Nyní pracujeme na projektech čtyř zajímavých rodinných domů v okolí Brna a Ostravy. Těsně před dokončením máme projekt Administrativní budovy v Olomouci Hodolanech. Souběžně pracujeme na interiérech showroomu a kanceláří pro firmu Finská Sauna s. r. o a na několika bytových interiérech. V roce 2020 jsme dokončili RD Tribuna v Hati.
Tvary
Tvary fungují od roku 2017. Tým nyní tvoří čtyři stálí spolupracovníci, kteří společně dokončují první realizace. „Nejdůležitější je pro nás najít co nejefektivnější řešení při respektu všech omezení a pomocí kreativity a diplomacie dovést záměr až k úspěšné realizaci,“ říkají architekti o své práci.
Další články:
Pokud nápad přežije časový odstup, stane se z něj Květ hlubin
Umělec může být ekologický, ale je odkázán na konceptuální tvorbu
Největším tématem pro Pražany zůstává doprava, začínají ale řešit i nedostupné bydlení