Za novou Knihovnou Petra Hájka stojí architekti ze Studia COSMO. Prostory knihovny vzdávají hold zesnulému Petru Hájkovi, českému matematickému logikovi a bývalému řediteli Ústavu informatiky Akademie věd ČR. K navrhování místa, kde bude vystavena jeho rozsáhlá sbírka knih, se architektka Tereza Kabelková se svým týmem dostala na základě vyhrané soutěže.
Knihovnu umístili architekti do jedné z místností, která byla původně určena pro sálový počítač. Do utilitární místnosti vložený pokoj pak obalili v knihách. Klidná knihovna plná vědění se uzavírá do svého nitra a vytváří Hájkův introvertní svět.
Prostřednictvím velkorysých otvorů a průhledů je knihovna propojena s okolními chodbami. Autoři návrhu zvolili odstín modré, jenž má charakterizovat důstojnou a poklidnou osobnost Petra Hájka. „Výraznou barevností i osvětlením knihovna přitahuje pozornost a láká k objevení,“ popisují svůj návrh architekti ze studia COSMO.
Klíčovou myšlenkou bylo vytvořit svět vědění odtržený od reality okolních utilitárních chodeb.
Poutavými prvky jsou police na knihy s vytlačenými poli popsanými profesorovými citáty nebo klíčovými axiomy. Knihovna tak návštěvníkům odhaluje střípky osobního i profesního života Petra Hájka. „Klíčovou myšlenkou bylo vytvořit svět vědění odtržený od reality okolních utilitárních chodeb. Ten potom přirozeně prosakuje i do vnějších stěn knihovny skrze viditelný rastr polic. Základem vzhledu knihovny tak je idea,“ říká v rozhovoru architektka Tereza Kabelková.
Jak dlouho trvala realizace projektu?
Do soutěže nás Ústav informatiky oslovil v roce 2020. Tým akademiků v čele s panem ředitelem Pelikánem byl velmi důsledný a poctivý v jednotlivých krocích, ať se jednalo o výběr citátů a krátkých textů nebo o organizaci knih. Realizace proto i s celým myšlenkovým vývojem projektu trvala něco přes rok.
Kolik knih a osob knihovna pojme?
Knihovna čítá zhruba tři tisíce knih, jedná se o osobní sbírku knih pana Hájka, která je volně přístupná studentům a pracovníkům akademie. Vnitřní prostor knihovny má okolo třiceti metrů čtverečních.
Jaké materiály jste pro vytvoření její hmoty použili?
Knihovnu jsme navrhli z mořené překližky. Jako důležité vnímám, že je knihovna z přírodního materiálu, příjemného na dotek. Zároveň jsme tak docílili zajímavého vizuální efektu, kdy v modré barvě prosvítá kresba dřeva.
Jak jste v prostoru knihovny pracovali s akustikou?
Uvnitř knihovny je akustika velmi příjemná, jelikož se jedná o prostor plně obklopený knihami a policemi.
Ve svém portfoliu máte několik studií a projektů odkazujících do minulosti, uctívajících památku osobností nebo událostí. Jsou pro vás tyto odkazy při výběru zakázky důležité?
Už na vysoké škole jsem se začala věnovat památníku. Věřím v architekturu jako nositele paměti, vidím velký význam v tom, že se tomuto tématu věnuji i v naší profesi. Památník vypráví příběh, interaguje s pozorovatelem, vznáší otázky. Je krásné takovou funkci naplňovat. Současně projektujeme památník politickým vězňům do Ostrova a také spolupracujeme s Ústavem pro studium totalitních režimů na expozici do Věže smrti.
Studio COSMO
Ateliér vedou architektka Tereza Kabelková a architekt Jiří Kabelka, kteří jej jako kamarádi z Fakulty architektury společně s Tomášem Cirmaciu před pěti lety založili. V současnosti studio tvoří šestičlenný tým, který se věnuje rozmanitým měřítkům – od interiérů bytů po urbanismus měst. V každém projektu se soustředí na nosný koncept, respekt k okolí, a především naplnění snu klienta, a to za přispění stálého týmu spolupracujících specialistů.
Čtěte také:
Další články:
Strix Chomutov od Studia Reaktor
Zdá se, že kvalita české architektury zvýšila svůj plošný standard
Centrála ČSOB v Hradci Králové
Kanceláře Ab InBev od studia Perspektiv
Žižkovský byt podle Barbory Léblové