Search
Close this search box.

Knihovna Petra Hájka

Pocta profesoru matematiky od Studia COSMO

Knihovna Petra Hájka

Za novou Knihovnou Petra Hájka stojí architekti ze Studia COSMO. Prostory knihovny vzdávají hold zesnulému Petru Hájkovi, českému matematickému logikovi a bývalému řediteli Ústavu informatiky Akademie věd ČR. K navrhování místa, kde bude vystavena jeho rozsáhlá sbírka knih, se architektka Tereza Kabelková se svým týmem dostala na základě vyhrané soutěže.

Knihovnu umístili architekti do jedné z místností, která byla původně určena pro sálový počítač. Do utilitární místnosti vložený pokoj pak obalili v knihách. Klidná knihovna plná vědění se uzavírá do svého nitra a vytváří Hájkův introvertní svět.

Prostřednictvím velkorysých otvorů a průhledů je knihovna propojena s okolními chodbami. Autoři návrhu zvolili odstín modré, jenž má charakterizovat důstojnou a poklidnou osobnost Petra Hájka. „Výraznou barevností i osvětlením knihovna přitahuje pozornost a láká k objevení,“ popisují svůj návrh architekti ze studia COSMO.

Klíčovou myšlenkou bylo vytvořit svět vědění odtržený od reality okolních utilitárních chodeb.

Poutavými prvky jsou police na knihy s vytlačenými poli popsanými profesorovými citáty nebo klíčovými axiomy. Knihovna tak návštěvníkům odhaluje střípky osobního i profesního života Petra Hájka. „Klíčovou myšlenkou bylo vytvořit svět vědění odtržený od reality okolních utilitárních chodeb. Ten potom přirozeně prosakuje i do vnějších stěn knihovny skrze viditelný rastr polic. Základem vzhledu knihovny tak je idea,“ říká v rozhovoru architektka Tereza Kabelková.

Jak dlouho trvala realizace projektu?

Do soutěže nás Ústav informatiky oslovil v roce 2020. Tým akademiků v čele s panem ředitelem Pelikánem byl velmi důsledný a poctivý v jednotlivých krocích, ať se jednalo o výběr citátů a krátkých textů nebo o organizaci knih. Realizace proto i s celým myšlenkovým vývojem projektu trvala něco přes rok.

Kolik knih a osob knihovna pojme?

Knihovna čítá zhruba tři tisíce knih, jedná se o osobní sbírku knih pana Hájka, která je volně přístupná studentům a pracovníkům akademie. Vnitřní prostor knihovny má okolo třiceti metrů čtverečních.

Jaké materiály jste pro vytvoření její hmoty použili?

Knihovnu jsme navrhli z mořené překližky. Jako důležité vnímám, že je knihovna z přírodního materiálu, příjemného na dotek. Zároveň jsme tak docílili zajímavého vizuální efektu, kdy v modré barvě prosvítá kresba dřeva.

Jak jste v prostoru knihovny pracovali s akustikou?

Uvnitř knihovny je akustika velmi příjemná, jelikož se jedná o prostor plně obklopený knihami a policemi.

Ve svém portfoliu máte několik studií a projektů odkazujících do minulosti, uctívajících památku osobností nebo událostí. Jsou pro vás tyto odkazy při výběru zakázky důležité?

Už na vysoké škole jsem se začala věnovat památníku. Věřím v architekturu jako nositele paměti, vidím velký význam v tom, že se tomuto tématu věnuji i v naší profesi. Památník vypráví příběh, interaguje s pozorovatelem, vznáší otázky. Je krásné takovou funkci naplňovat. Současně projektujeme památník politickým vězňům do Ostrova a také spolupracujeme s Ústavem pro studium totalitních režimů na expozici do Věže smrti.

Studio COSMO

Ateliér vedou architektka Tereza Kabelková a architekt Jiří Kabelka, kteří jej jako kamarádi z Fakulty architektury společně s Tomášem Cirmaciu před pěti lety založili. V současnosti studio tvoří šestičlenný tým, který se věnuje rozmanitým měřítkům – od interiérů bytů po urbanismus měst. V každém projektu se soustředí na nosný koncept, respekt k okolí, a především naplnění snu klienta, a to za přispění stálého týmu spolupracujících specialistů.

Čtěte také:

Kanceláře v bývalé Baťově fabrice


Další články:

Strix Chomutov od Studia Reaktor

Chata pod Bukovou horou

Zdá se, že kvalita české architektury zvýšila svůj plošný standard

Centrála ČSOB v Hradci Králové

Kanceláře Ab InBev od studia Perspektiv

Žižkovský byt podle Barbory Léblové

Nové sídlo Českých přístavů od ADNS

TH House

Dům u Tiché Orlice

Sdílet

Související články