Trojitá dávka designu

Master & Master, Todus a Dechem na jednom místě

Foto: Lukáš Pelech

Pražské Holešovice jsou známé svou průmyslovou historií. I v současnosti zde panuje osobitá atmosféra s industriálním nádechem, díky níž je čtvrť vyhledávaným místem nejen mezi architekty, ale také designéry, nebo výrobci designu. Už brzy tak v přízemí nové budovy studentské rezidence The Fizz navržené v ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners vznikne další významný hotspot designu. Značky Todus, Master & Master a Dechem zde 3. listopadu otevřou společný showspace.

Více než obchodní prostor

Vzájemně propojený prostor o pěti stech metrech čtverečních bude sloužit jako showroom s nabídkou kompletního sortimentu pro vybavení interiéru i exteriéru. Hlavním záměrem spojení těchto značek je vytvořit místo, které bude pulzovat životem. „Chtěli jsme showroom, ve kterém bude živo po celý rok, místo, kde se budeme moci v mezidobí věnovat například činnostem, jako jsou školení či spolupráce se studenty,“ vysvětlují Pavel a Zuzana Kollárovistovi jako vůdčí osobnosti značky Todus.

Showroom v ulici Na Zátorách poodhalí také vznik některých objektů a jeho návštěva se má stát kulturním zážitkem. „Rozhodli jsme se náš prostor cíleně nepojmout jako obchod, ale jako tvůrčí prostor, jako ateliér, kde se také chystáme pořádat technologické workshopy. Od sklářské pece jsme sice museli upustit, ale naše řemeslo nám i tak nabízí řadu technik následného zpracování, které budou pro publikum atraktivní, ať už je to třeba ilustrace aplikovaná přímo na sklo, nebo jeho pískování,“ popisují Michaela Tomišková a Jakub Janďourek, zakladatelé studia Dechem.

Designová (in)fúze

Ať už se bude jednat o novinky, bestsellery, nebo starší produkty, zákazníci budou moci v showroomu vnímat jednotlivé kolekce v souvislostech. „Je jasné, že showroom nemůžete sdílet jen tak s někým. Hlavně to musí fungovat lidsky. Z toho potom automaticky vyplyne i to, že spolu fungují i naše výrobky. Dáváme do nich kus sebe a jsou naším odrazem. Každá značka má svůj rukopis, ale základ, na kterém stavíme, je stejný. Je to o řemeslu v moderním pojetí, lokální výrobě, smyslu pro detaily,“ říkají Ondřej Zita a Luděk Šteigl, kteří stojí za značkou Master & Master.

Dynamicky členitý výstavní prostor definuje výmalba v popelavě šedé, dostatek světla a betonová podlaha v industriálním duchu. Značky Master & Master a Todus sdílejí přízemí, respektive horní část showroomu. Instalace puristického venkovního nábytku Todus pochází z návrhu belgického studia Segers, zatímco za expozicí elegantních produktů Master & Master stojí architektka Lenka Míková. Oběma instalacím pak dodávají éterickou atmosféru umělecky laděná světla a doplňky studia Dechem, jehož „dílna“ je umístěna v navazující podzemní části showroomu.

Master & Master

Letošní laureát ocenění Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku, v rámci své produkce dlouhodobě sází na řemeslné know-how a inovativní lowtech design, definovaný subtilní jednoduchostí. Česká firma, kterou v roce 2012 založili dva kamarádi Ondřej Zita a Luděk Šteigl, během posledních let zahájila v rámci svého portfolia kreativní i výrobní ofenzivu, jež si klade za cíl nabízet nábytek a doplňky pro kompletně vybavenou domácnost, kancelář, restauraci či veřejný prostor. Současné kolekce tak tvoří minimalistické, mimořádně praktické a zároveň skulpturální objekty, na jejichž vzniku značka spolupracuje s předními českými designéry, jako jsou Lucie Koldová, Jiří Pelcl, Jan Čapek, studio Herrmann & Coufal nebo Tomáš Varga. www.masterandmaster.eu

Todus

Svůj úspěch staví značka na třicetileté tradici výroby kvalitního exteriérového nábytku. Ve spolupráci s českými i zahraničními designéry vytváří elegantně pohodlný mobiliář a funkční doplňky s výjimečnou schopností podtrhnout jedinečnost každého venkovního prostoru. Nadčasové pojetí a přívětivá designová estetika jednotlivých kolekcí ve spojení s poctivě zpracovanými detaily nabízí ideální volbu nejen pro privátní zahrady a terasy, ale také pro veřejně přístupná místa, jako jsou restaurace, bary či hotely – ať už to jsou každodenní chvíle strávené s rodinou a přáteli, nebo zvláštní příležitosti, které si všichni uchovají v paměti po celý život. Veškerý sortiment značky Todus se přitom vyrábí v Opavě, z pečlivě vybraných materiálů pocházejících z Evropy. www.todus.cz

Dechem

Práce studia, které před deseti lety založila dvojice Michaela Tomišková a Jakub Janďourek, vychází z principů současného designu propojeného s mistrovskou tvorbou a zdravou úctou ke starému středoevropskému řemeslu. Michaela a Jakub navrhují, vyrábějí a prodávají kolekce originálních svítidel a objektů z dekorativního skla. Kromě běžné výroby také s oblibou vytvářejí světelné objekty do interiérů na míru, které zpravidla vznikají experimentováním s nekonvenčními materiály a jejich neobvyklými kombinacemi. Studio Dechem zároveň spolupracuje s renomovanými galeriemi a institucemi – mimo jiné kurátorovalo a vystavovalo své projekty v Miláně, Londýně, Frankfurtu, Istanbulu a mnoha dalších městech po celém světě. Všechny výtvory studia Dechem vznikají s náležitou péčí v českých dílnách, a to s využitím unikátních sklářských metod, včetně ručního foukání, řezání, broušení, vypalování, rytí i malování. www.dechemstudio.com

Adresa nového showroomu: Na Zátorách 1, Praha 7, 170 00

Další články:

Antalis Interior Design Award 2022

Tam, kde vzniká hudba

Esport bar jako nový trend?

S kontejnerem po Národní třídě

Emoce vyvolané kresbou dřeva

Defekt jako hodnota

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU