GRAU Architects

O slovenské architektuře v Česku i jinde

Kdo, co, kdy a kde? GRAU Architects pochází ze Slovenska, své portfolio však rozšiřují také za hranicemi země, například v Česku nebo v Maďarsku. Ze svého sídla v Bratislavě od roku 2014 navrhují projekty veřejných budov, domů, kanceláří, obytných interiérů, festivalů, veřejných prostor a výstav.

Vždy se snažíme pracovat s kontextem v kontextu, nepředstírat, pracovat s poctivými materiály a přístupy. Pracujeme od celku k detailu, od vize k realizaci,“ říkají o sobě architekti, kteří v roce 2019 získali BigSEE Interior Design Award, a to za projekt bistra SOHO a optiky ZITA. Jejich nejnovější projekty jsme shrnuli v MINUTĚ.

Rodinný dům na Moravě

Na dvou pozemcích se rozprostírá budova rodinného domu, který architekti navrhli na Moravě. Stavba leží v blízkosti říční přehrady, v zóně s typickou zástavbou rodinných domů. Střechu jednopodlažní členité stavby ponechali kompaktní. Zatímco v některých částech stavby střecha atria překrývá, jinde ji architekti záměrně vynechávají. Dům se tak otevírá, nebo naopak introvertně uzavírá.

Díky střešním oknům do domu proniká přirozené světlo, které tvoří dynamický prvek interiéru. Hra světla v domě formuje zákoutí a atmosféry. Centrálním místem domu je vestibul, který rozděluje prostor na společenskou a obytnou část. Obývací část s ložnicemi se otevírá na terasu s bazénem. Jako společenská místnost slouží zahradní domek, jenž je možné využít jako pokoj pro hosty nebo sklad. Architekti v prostoru nechávají vyniknout strukturu domu a hru světla na čistých plochách.

Autoři: Filip Marčák, Andrej Olah, Matej Kurajda

Lokalita: Morava, Česká republika

Datum realizace: 2020

Užitná plocha: 420 m²

Isadore Apparel

V parteru nově vznikajícího městského bloku na Mlynských nivách najdeme prodejnu cyklistického oblečení Isadore Apparel. Hlavní myšlenkou značky je použití recyklovaných nebo udržitelných materiálů a krátký dodavatelský řetězec. Návrh interiéru prodejny tak podporuje tuto ideu a využívá recyklované materiály v kombinaci s pozinkovanými ocelovými konstrukcemi a dřevem.

Autoři návrhu vytvořili podle zadání obchodní prostor s otevřenou kanceláří a kavárnou – centrum pro cyklistickou komunitu. Prostor zbavili zbytečných vrstev a vložili do něj prvky v jednoduché materialitě. Cílem bylo vytvořit čisté a syrové povrchy, díky nimž vyniknou jednotlivé produkty. Ty jsou vystaveny ve středovém kruhu a ostatní nábytkové kusy slouží pro praktické a funkční rozdělení prostor.

Autoři: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda, Jana Filípková

Lokalita: Mlynské nivy

Rok realizace: 2021

Užitná plocha: 167 m²

Výklad

V přízemí domu, který v minulosti prošel několika úpravami, se architekti pustili do návrhu interiéru kavárny. Její název Výklad odkazuje k velkým výlohám. Ty dominují prostoru, do něhož vnáší přísun denního světla. Architekti zde odstranili sádrokartonové kulisy, zvýraznili archetypální vlastnosti domu a doplnili je novými detaily. Interiér vyčistili, odhalili staré nánosy na stěnách a stropech, které pak zafixovali průhledným penetračním nátěrem.

Každé prosklení navrhli tak, aby z ulice zaujalo odlišnou atmosférou. K prvnímu prosklení přistavili sklobetonový bar, naproti druhému visí centrální neonový nápis vycházející z loga kavárny a u posledního se otevírá posezení se zelenou oázou.

Podlaha, na niž je nanesena vyrovnávací stěrka, je tónovaná do růžova a odlehčuje syrovost interiéru. Nedílnou součástí kavárny je osvětlení umožňující několik intenzit a principů světla. Zavěšená svítidla z hliníkového plechu jsou stejně jako toalety ve vínové barvě. V dialogu s novým nábytkem z bělené bukové překližky pak komunikuje použitý renovovaný starý nábytek. Atmosféru kavárny završují obrazy umělců Davida a Marty Javorských.

Autoři: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda, Jana Filípková

Lokalita: Banská Bystrice

Rok realizace: 2021

Užitná plocha: 90 m²

Lighthouse

Nedaleko slovenských hranic v malé maďarské obci Ipolytarnóc vyrostl v rámci uměleckého festivalu Field of Sparks dřevěný pavilon. Cílem festivalu bylo zatraktivnit opuštěnou usedlost a vytvořit z ní uměleckou rezidenci. Architekti při navrhování pavilonu vycházeli z regionálních prvků, které přeměnili do současného kontextu. Projekt spočívá v reinterpretaci tradičního domu s komínem na objekt majáku.

Světelný dům se vyznačuje novým funkčním pojetím a estetickým vnímáním. Z majáku jako navigačního bodu se stává navigační bod kultury, místo pro setkávání a socializaci rodiny i celé komunity. Příhradový nosík s červenými prvky v horní části slouží jako funkční ornament a z majáku vytváří jakýsi moderní billboard, který v noci svítí a naviguje návštěvníky do centra kultury.

Autoři: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda, Jana Filípková, Alexandra Májska, Simona Fischerová, Miroslava Mišurová, Marek Jankovič

Lokalita: Ipolytarnóc, Maďarsko

Rok realizace: 2021

Užitná plocha: 36 m²

Bratislavské lázně

Nové pohledy a zážitky přináší městské lázně Elysium uprostřed historického centra Bratislavy. Autoři návrhu založili koncept na objektech, které vložili do suterénu historické budovy s cihlovými klenbami. Tyto objemy definují meziprostor vinoucí se kolem lázní, které kombinují dřevěný nábytek s materiály jako jsou teraco, cihla, kobaltová a černá dlažba.

Uvnitř meditativního útočiště jsou vložené prvky sauny, vířivky a relaxační místnosti vytvářející různé atmosféry a podněty. Okenními otvory se do lázní dostává přirozené světlo. Ve vnitřním dvoře pak návštěvníci mohou využít venkovní terasy s mobilní saunou a lehátky.

Elysium v řecké mytologii znamenalo ostrov blažených místo na západním okraji země, kam mohou bohové přenášet své oblíbence zaživa, nesmrtelní hrdinové tam žijí ve věčném jaru a bez starostí. Návštěva lázní Elysium má být jakousi zážitkovou cestou zpomalení a očisty,“ vysvětlují architekti.

Autoři: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda

Lokalita: Bratislava

Rok realizace: 2021

Užitná plocha: 176 m²


Minuty z minulých týdnů:

Festivalový červen

Marco Maio Architects

IGLOO architekti

HUA HUA

Mimesis

Nabitý květen

NEW HOW

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU