Brněnské Clubco

Coworkingové centrum podle Studia acht

Architekti ze Studia acht se spojili s nizozemským ateliérem Vos Interieur, aby pro developera CTP navrhli coworkingové centrum. Coworking Clubco se nachází na prémiové adrese v kancelářském areálu Vlněna. V rámci aktuální diskuze o přítomnosti zaměstnanců v kanceláři a probíhajících změnách v zažitých stereotypech vznikl koncept sdílených kanceláří, kde uživatelé naleznou moderní pracovní prostředí s hi-tech vybavením korunované jedinečným designem a architekturou.

Cílem architektů bylo vytvořit vzdušný a otevřený prostor coworku se silnou vizí. „Do výsledné podoby jsme zakomponovali i umělecké prvky jako soudobé graffiti, neonové instalace nebo autorské grafiky formou velkoplošných tapet,“ popisují. Při návrhu interiéru se architekti inspirovali lokální historickou textilní výrobou. Podle ní investor pojmenoval nejen samotné centrum, ale i jednotlivé zasedací místnosti.

Tři patra coworku

Autoři návrhu pracovali na prostorách o rozloze více než 2000 metrů čtverečních. Po přibližně půl roku trvající realizaci vytvořili základnu pro freelancery, startupy i malé firmy, které nabízí přibližně 220 pracovních míst. Clubco sestává z různých druhů pracovního zázemí počínaje chillout boxy, dvěma venkovními terasami nebo eventovými prostory s ozvučením.

V prostoru architekti rozmístili akustické phone boothy nebo čalouněné polouzavřené boxy. „V podzemním podlaží se nachází dva odhlučněné focus roomy a s akustikou nám pomáhají také sádrokartonové akustické podhledy, závěsy nebo koberce,“ upřesňuje akustické řešení prostoru Martina Patočková ze Studia acht.

Jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží centra propojuje velkorysé atrium s výrazným žlutým točitým schodištěm. Pracovní místa jsou rozprostřena jak v otevřeném společném prostoru u středového schodiště, tak v uzavřených kancelářích nebo v oddělené klidnější části.

Zatímco pro zasedací místnosti, focus roomy a příležitostný bar bylo vyčleněno podzemní podlaží, v přízemí umístili architekti café bar Rebelbean, pobočku kavárny sídlící naproti, která je přístupná také veřejnosti. Dále se zde nachází recepce, multifunkční prostory auditoria s podiem, kanceláře, zasedací místnost a zázemí včetně kuchyňky.

Umělecké prvky

Architekti ovinuli nosný sloup uprostřed budovy schodištěm a světelnou instalací sahající přes všechna tři patra. Neonový objekt navrhl hlavní architekt Studia acht Václav Hlaváček ve spolupráci s umělcem Michalem Škapou, mimo jiné také autorem venkovní instalace na fasádě. Umělcovo graffiti zároveň pokrývá stěny některých místností Clubca.

Vsadili jsme na spolupráce, které se nám v minulosti již osvědčily. Samotné realizaci předcházely společné konzultace, pracovní modely i vzorkování, aby výsledné artové prvky perfektně zapadly a pozvedly navržený interiér,“ dodává architektka Martina Patočková ke spolupráci s umělci.

Do vnitřního informačního systému propsal designér Lukáš Kijonka motiv klubíčka, který najdeme také na venkovních sklech kanceláří či na terase přilehlé prvnímu patru. Dynamickou atmosféru prostoru architekti dále podpořili výraznými barvami a výběrem originálního mobiliáře sestávajícího například ze svítidla Ingo Maurer, křesla Club sofa 4800 nebo vybavení od Vitry.

Lokalita: Vlněna Office Park, Brno

Rok realizace: 2021

Projekt hodnotí architektka Martina Patočková pozitivně a zároveň přibližuje další plány studia: „Pocovidový návrat do kanceláří přinesl poptávku po tomto druhu pracovních míst a už teď je v realizaci rozšíření Clubca. Na stole máme studie dalších coworkinových prostor.

Podle čeho jste volili různé typy pracovního prostředí?

Centrální část s auditoriem je v podstatě jeden velký flexibilní prostor, kde jsou po ruce stohovatelné židle, skládací stoly a dle potřeby lze reagovat na aktuální situaci rozšířením coworkových míst nebo třeba divadelním uspořádáním v případě konání nějakého eventu. Jsou zde i barové stoly, které reagují na současný trend polohování v průběhu pracovní doby a nabízí možnost vyššího sezení nebo stání u stolu. Někteří klienti chtějí pracovat z různých míst a mohou si vytvořit pracovní místo např. i v chillout boxu.

Jaké typy jsou nyní nejčastěji využívané?

Nejčastěji využívané jsou pravděpodobně kanceláře v klidnější oddělené části. Investor totiž v současnosti realizuje rozšíření do 3. a 4. NP, kde budou jen kanceláře v tomto duchu a zázemí (kuchyňky, jednací místnost, phoneboothy).

Jaké moderní technologie v Clubcu najdeme?

Například zámky dveří se ovládají bez klíčů prostřednictvím mobilní aplikace/čipu. Stejně tak tablety u zasedacích místností.

Studio acht

Architektonický ateliér Studio acht působí v České republice pod vedením Václava Hlaváčka od roku 1993 a navazuje jako již třetí generace na holandský ateliér založený v Rotterdamu v roce 1973.

„Spojujeme holandskou střídmost a smysl pro urbanismus se středoevropským poetismem, citem pro krajinu a památky. Máme rádi výzvy v podobě konverze zanedbaných brownfieldů v nové pulzující městské čtvrti. Bereme jako naše poslání vdechovat nový život památkám; citlivým způsobem obnovujeme nejen jejich fasády, ale i náplň. Všechny naše projekty počítají se zubem času i s vývojem trhu a jsou navrhovány s ohledem na změny umožňující rozvoj. Baví nás architektura, která ve svém měřítku pokorně přistupuje k okolí, a přesto vyniká. Ceníme si nadčasovosti více než trendu,“ říkají architekti.


Další články:

Prostorové kouzlo domu s třešní

Dřevěné rámy představují demokracii ve stavebnictví

Vltavská filharmonie s dánským rukopisem

Budoucnost pražských sportovišť

Vzdušný loft od B² Architecture

Architekti kanceláří: Studio Perspektiv

Vrtiška & Žák: Lidé za námi nechodí, aby dostali průměr

Sám sobě dvorem

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU