Biocentrum Mokroš

Foto: Obec Mořice

Veřejné hlasování v soutěži Adapterra Awards je již v plném proudu. Soutěž hledá již druhým rokem inspirativní projekty, které myslí na budoucnost a snaží se přizpůsobit na dopady klimatické změny, jako je zhoršující se sucho, horko či přívalové deště. Jedním z projektů, pro které můžete hlasovat, je i Biocentrum Mokroš. Vítejte v mokřadu!

Jako oáza v poušti

Na celém území České republiky se z kulturní krajiny postupně vytratila většina mezí, tůní, remízku a dalších míst zabraňující erozi půdy. Jinak tomu nebylo ani na lokalitě, kde se dnes Mokroš nachází. Na dříve holém poli u obce Mořice v Olomouckém kraji vznikla zelená oáza. Obec vytvořila Mokroš již v roce 2004, časem se k mokřadu přidala v roce 2008 naučná stezka s ptačí pozorovatelnou a v roce 2009 v těsné blízkosti vznikl sad hlavně starých odrůd.

Mokřady namísto přehrad

Dnes již vzrostlé stromy obklopují mokřad, louky i protékající potok. Celé biocentrum má rozlohu 3 ha. Jeho relativně malá rozloha ale rozhodně nezmenšuje jeho význam. Dosah biocentra a svou funkčnost Mokroš ukázal již v roce 2011, kdy zmírnil dopady povodní pro občany obce Mořice. Retence vody v případně povodní byla i jedním z cílů při tvorbě mokřadu, jeho funkčnost jen potvrzuje správné provedení revitalizace.

Vzdělávání na čerstvém vzduchu

Biocentrum Mokroš je vyhledávaným cílem návštěvníků ze širokého okolí. Mokřad plní i edukativní funkci – děti z okolních základních a mateřských škol se zde zaměřují na enviromentální výchovu. Mokroš je krásným příkladem, kdy se obecní iniciativa proměnila ve fungující a nový ekosystém. Mokroš obec chrání a zároveň přitahuje turisty a další milovníky fauny a flory.

Zapojte se do hlasování!

Společně můžeme vybrat nejlepší nápad, který myslí na budoucnost a čelí změnám klimatu. Hlasování trvá až do konce září. Slavnostní vyhlášení proběhne 4. listopadu v IPR CAMP v Praze. Projekt s nejvíce hlasy veřejnosti vyhraje Cenu sympatie. Své favority vybírejte přímo na www.adapterraawards.cz.

Soutěž Adapterra Awards

V druhém ročníku Adapterra Awards se sešlo celkem 78 projektů.  Odborná porota složená z klimatologů, ekologů a dalších odborníků vybrala 21 finalistů, kteří postoupili do letního hlasování o cenu sympatie. Všechny kvalitní projekty pak získají místo v inspirační databázi Adapterra a v průvodci nejlepšími adaptačními projekty letošního roku. Soutěž pořádá Nadace Partnerství.

Více informací o soutěži Adapterra Awards:


Architektonické řešení: Ing. David Mikolášek

Zhotovitel: Zahrada Olomouc, Eden Brno

Fotografie: Obec Mořice, Vojta Herout

Přečtěte si více článků o soutěži Adapterra Awards:

Finále Adapterra Awards je zde

Dům vody a tónů

Soběstačný dům Chimney

ČSOB Kampus

Další výlety za architekturou

Nasajte ducha vinoték a vináren

Vinařství, kde je radost degustovat

Rozhledny, které musíte vidět

Pražská ARCHITOUR

ARCHITOUR na Vysočině

ARCHITOUR v Líbeznicích

Poslední ARCHITOUR v Olomouci

Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem

Hotely, kde si ustelete s designem

Školy pro novou generaci

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU