Dům vody a tónů

Odpovědnost ke krajině

Archizoom se stal mediálním partnerem soutěže Adapterra Awards. Letošní, již druhý ročník, opět hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako je zhoršující se sucho, horko či přívalové deště. Dnes vám představujeme první, námi vybraný projekt, který se do soutěže přihlásil – Dům vody a tónů.

V podhůří Jizerských hor

Moderní dřevostavba od architektky Zuzany Novosadové je postaven v symbióze s okolím. Částečně dvoupodlažní rodinný dům je umístěn v západní části svažitého pozemku a navazuje na stávající zástavbu. Hlavní část je zastřešena sedlovou střechou s okny směřujícími na východ s dominantními výhledy na panorama Krkonoš. Obytnou část tvoří obývací pokoj, kuchyň a jídelna v západním křídle domu. Je zde také situována ložnice rodičů, koupelna a šatna. Ve východním křídle jsou umístěny dva dětské pokoje s vlastní koupelnou a šatnou. Dům je doplněn venkovní saunou, dvěma sklady a dřevěnou terasou.

Obnovitelné zdroje

Dům vody a tónů je řešen jako energeticky pasivní stavba. Kromě použití přírodních a obnovitelných materiálů je v domě využit ucelený systém technických zařízení, který zajišťuje komfortní a zdravé bydlení s nízkými provozními náklady. Pro provoz domu jsou přednostně využívány obnovitelné zdroje energie: malé tepelné čerpadlo země-voda s plošným zemním kolektorem, který může být v případě potřeby v letním období využíván také k pasivnímu chlazení. Dalším zdrojem energie je fotovoltaická elektrárna doplněná inteligentním řízením výroby a spotřeby.

Od televize do zahrady

Interiérové řešení je uzpůsobeno přání majitelů – vše podstatné pro chod domácnosti se nachází v přízemí: obývací pokoj s kuchyní a jídelním koutem, hlavní koupelna, ložnice rodičů a pokoje pro děti. Na první pohled možná malá kuchyň majitelům vyhovuje – pomáhá jim udržovat pořádek. V prostorném obytném podkroví je pracovna s úchvatnými výhledy a pokoj pro hosty.

Interiér domu je opticky i provozně intenzivně propojen s venkovními dřevěnými terasami a rozlehlou přírodní zahradou. Svažitý terén vedl k tvorbě několika teras nenásilně členící zahradu na různorodé části, které na sebe přirozeně navazují. Nejblíže u domu jsou rovinky s trávníkem pro hry s dětmi, sport a rekreaci. V západní části pozemku, dostupné z kuchyně, jsou záhony pro pěstování zeleniny a bylinek a prostor pro ovocné keře a stromy, které v budoucnu poskytnou přirozené stínění. Ve východní části pozemku trávník plynule přechází v kvetoucí louku s ostrůvky keřů a stromů. Ve spodní části na hranici pozemku byla využita původní vegetace k vytvoření „lesního zákoutí“.

V souladu s přírodou

Na terasu v západní části domu bezprostředně navazuje venkovní sauna a koupací jezírko s potůčkem, který protéká celou zahradou do spodní části pozemku, kde byl původní podmáčený terén upraven na mokřad zahrnující jezírko s vodními a mokřadními rostlinami.

Pozemek tak díky schopnosti vodního biotopu zadržet vodu na pozemku, eliminuje i případný nedostatek vody v území, který se dá očekávat v budoucnosti. Vegetace v zahradě a vodní biotop má pozitivní vliv také na snižování teploty v okolí v období veder a podporuje biodiverzitu v území – poskytuje útočiště vodním živočichům a hmyzu.

Dům se úspěšně zúčastnil i několika soutěží (Úsporný dům roku 2019, Dřevená stavba roku 2020). Díky promyšlené koncepci domu a zahrady, se podařilo vytvořit esteticky kvalitní, komfortní, příjemný a zdravý prostor, skutečný domov přátelský svým obyvatelům i okolí, a naplnit tak hlavní cíl projektu.

Soutěž Adapterra Awards

V druhém ročníku Adapterra Awards se sešlo celkem 78 projektů.  Z nich vybere porota složená z klimatologů, ekologů a dalších odborníků finalisty, kteří postoupí do letního hlasování o cenu sympatie, a také vítěze jednotlivých kategorií. Všechny kvalitní projekty pak získají místo v inspirační databázi Adapterra a v průvodci nejlepšími adaptačními projekty letošního roku.

Více informací o soutěži Adapterra Awards:


Architektonické řešení: Ing. Arch. Zuzana Novosadová (ateliér Symbiosa)

Projekt: Zdeněk Hlavatý

Dodavatel: Domy Atrea

Realizace: 2016

Fotografie: Kateřina Raimová

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU