Vinařství, kde je radost degustovat

Designová vinařství, která lahodí všem smyslům

Vinařství Lahofer
Vinařství Lahofer, Foto: Laurian Ghinitoiu

Léto se chýlí ke konci a poslední slunečné dny bychom měli strávit kvalitně. Co například ve spojení dobrého vína a architektury? Prostředí, ve kterém k výrobě oblíbeného nápoje z hroznů dochází, hraje pro jeho kvalitu klíčovou roli. Spojením předních českých architektů a uznávaných vinařů vznikají místa, která poskytují zázemí pro produkci vína v té nejvyšší kvalitě a zároveň umocňují prožitek během vinné degustace. Pojďme čerpat paprsky pozdního léta, upíjet vína mezi vinohrady a obdivovat přitom architektonické poklady.

Lahofer

První na seznamu je počin od dvojice architektů Ondřej Chybík a Michal Krištof, kteří nedaleko Znojma zasadili do jihomoravské scenérie objekt pro vinařství Lahofer. Ve vzdálenosti dvou řádků jsou tvořeny moduly železobetonové konstrukce se stoupající střechou. Díky organickému tvaru budovy objekt splývá se svým okolím. Zvlněná střecha reprezentativní části slouží jako amfiteátr pro společenské a kulturní akce. Uvnitř se nachází degustační prostor, jehož klenby jsou dílem umělce Patrika Hábla a evokují prostředí vinného sklepa.

Architektonické řešení: CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS
Rok realizace: 2020
Lokalita: Dobšice

Vinařství Krásná hora

Vinařství s poetickým názvem najdete v neorustikální stavbě od architekta Tomáše Havlíčka z ateliéru Létající inženýři. Jedná se o tvůrčí pojetí venkovské stavby, která vznikla restaurováním historické viniční búdy a 200 let starého sklepa. Součástí objektu je dvoupodlažní trakt a tanková hala, odkazem na regionální architekturu je bílá omítka s barevnými luxfery. Právě tyto skleněné tvárnice jsou jedním z poznávacích znamení vinařství Krásná hora a ukázkou novostavby respektující své historické prostředí.

Architektonické řešení: Létající inženýři
Rok realizace: 2011
Lokalita: Starý Poddvorov

FABIG

Vinař Roman Fabig vsadil na inovativnost. Progresivní přístup k výrobě vína tak odráží také vinařský objekt od Jakuba Cahy a Marka Gabriela Ječmena. Jednopodlažní stavba ve tvaru černého kvádru je zasazena do průmyslové zóny a je místem pro výrobu, prodej i degustaci vína mladého vinaře. Ten se kromě výroby vína zajímá také o architekturu a je příznivcem minimalismu, což dokazuje ocelová montovaná konstrukce v odstínu antracitu.

Architektonické řešení: JEČMEN-CAHA architekti
Rok realizace: 2012
Lokalita: Hustopeče

Vinařství Škrobák

Sídlo tohoto vinařství roku 2018 se všem svým gastroturistům snaží zprostředkovat zážitek z jižní Moravy v moderním vinařském komplexu vytvořeném architektkou Ivanou Dombkovou. Kromě výrobních prostor se zde nachází rozsáhlá společenská místnost, moderně vybavená kuchyň a Boutique hotel. Důraz je kladen na maximální otevřenost, která poskytuje výhled na viniční krajinu.

Architektonické řešení: Ivana Dombková
Rok realizace: 2014
Lokalita: Čejkovice

Vinařství Václav

Na moravské sklepní ulici leží sklep svatého Václava, do něhož se vstupuje skrze červené dveře s moderním kováním. Celý objekt vinařství z dílny studia MOMO interiér působí jako umělecké dílo. Vstupní portál je tvořen kovářsky opracovaným černým plechem a v něm jsou zasazeny vinné lahve. V interiéru se dále nachází z bronzu odlité sochy od Jiřího Netíka. Sklepní prostor, degustační místnost a apartmány jsou propojeny točitými schody s umělecky kovaným zábradlím.

Architektonické řešení: MOMO interier
Rok realizace: 2015
Lokalita: Hustopeče

Vinařství Konitz

V Konicích u Znojma najdeme další, citlivě vybudované vinařství. Vinařství Kontiz navrhl architekt Tomáš Dvořák. Ocelové trámy nebo strohý beton bychom tu ale hledali marně. Hlavní myšlenkou celého návrhu bylo využití původních materiálů. V interiéru bylo použito zdivo z cihel získaných při demolicích. Původní objekt oživl díky nové podobě a získal neobyčejnou atmosféru. Tu podtrhuje horní chrámové osvětlení či boční okno s průhledem na stromkovou růži.

Architektonické řešení: Tomáš Dvořák Architekti
Rok realizace: 2015
Lokalita: Konice u Znojma

Starý Vrch

Potřetí v Hustopečích, tentokrát u vinic s meruňkovým sadem, ve kterém stojí dubovým dřevem obložený betonový kvádr. Vinařství Starý Vrch je pojmenované podle kopce, na jehož úpatí se rozprostírá. Probíhá zde nejen výroba a zrání vína, v objektu se nachází také degustační prostory. Ty jsou umístěny tak, aby z nich bylo možné volně přejít na venkovní terasu a dále do zahrady. Dominantním prvkem konceptu od Jana Podešvy z ateliéru POParch je právě skleněné průčelí terasy a výhled do meruňkového sadu.

Architektonické řešení: POParch
Rok realizace: 2015
Lokalita: Hustopeče

Vinařství Obelisk

Klíčovou roli při návrhu vinařství Obelisk od architektů AiD team byl respekt k okolí a inspirace antickými chrámy. Zatímco výrobní část se rozkládá ve dvou patrech suterénu, prosklené nadzemní prostory jsou tvořené třemi řadami sloupů. Tento otevřený ochoz slouží pro reprezentační účely a dokresluje zelený horizont Lednicko-Valtického areálu. Krajina vinic ovlivnila také podobu interiéru, který zdobí stropní a nástěnné intarzie.

Architektonické řešení: AiD team a.s.
Rok realizace: 2017
Lokalita: Valtice

Vinařství Gala

Brněnské studio Burian-Křivinka Architects navrhlo pro rodinné vinařství Gala objekt tří vzájemně propojených budov. Úkolem bylo vytvořit moderní venkovské stavení, kde vinaři kromě vykonávání svého řemesla mohou také bydlet. Pod vápencovým masivem Stolové hory vznikla nadčasová a jednoduchá stavba. Kromě moderní architektury zde najdete i opravdu kvalitní víno – manželé Galovi se pyšní cenou za vinařství roku 2019 v kategorii malá vinařství.

Architektonické řešení: Burian-Křivinka Architects
Rok realizace: 2019
Lokalita: Bavory

Gotberg

V neposlední řadě přichází vinařství Gotberg, které pochází z architektonického studia Bukolsky architekti a získalo ocenění Nejlepší průmyslová stavba Jihomoravského kraje roku 2009. Objekt kombinuje tradiční postupy a nové technologie. Železobetonový skelet, použitý ve výrobních a prezentačních prostorech, doplňuje přívětivé dřevo. To se použilo v prostorech druhého nadzemního podlaží s ubytovacími prostory. Budova je ze tří stran obklopena nádvořím a svým návštěvníkům tak otevírá panoramatický pohled na Pálavské vrchy.

Architektonické řešení: Bukolsky architekti s.r.o.
Rok realizace: 2010
Lokalita: Popice

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU