Výlety za moderní architekturou nám pomalu končí. Babí léto bylo jako stvořené pro výlety a objevování nových míst nebo jen pro prohlížení si starých míst jiným úhlem pohledu. Hlavu vzhůru jsme museli zvedat, když jsme vzhlíželi k posledním patrům budov v pražském business centru. Náš hybridní vůz Citroen C5 Aircross jsme vzali také k líbezné školce. Navštívili jsme galerii a posteskli jsme si nad tím, jak moc nám chybí umění. Pak jsme s nabitým autem vyjeli za moderní architekturou až do Litomyšle.
Současná situace a přicházející sychravé podzimní dny jsou ideální pro teplý čaj, ponožky a hezký film. Nebo se s námi můžete ještě naposledy svézt až na Moravu, kde jsme naši ARCHITOUR zakončili. Když se řekne moravská metropole, mnozí z vás si jistě vybaví Brno. My jsme se ale vydali do olomouckého kraje, kde se nachází historické centrum Hané a v němž má své místo i současná architektura. Moderní kaple, lékárna, ale i nástavba sila jsou místa, na kterých jsme se na naší cestě zastavili.
Kaple sv. Vendelína
V roce 2018 byla kaple nedaleko obce Osek nad Bečvou nominována na českou cenu architektury. Na konci třešňové aleje se tyčí minimalistická stavba, která vyhlíží do okolní zemědělské krajiny a odhaluje velký příběh. Betonová kaple má prostý obdélníkový půdorys a její východní stranu zdobí dominantní rozetové okno. Modré skleněné kameny jsou sklářským odpadem vznikajícím při tavení skla, ale u této stavby kruhové okno vyplňují.
Bílá kaple je jemně vertikálně karnelována. Pouze fasáda západní strany se vstupními dveřmi není členěna do svislých žlábků, z této přední části budovy vystupuje také zvonička na jejímž konci je umístěn kříž. Zvon je zasvěcen svaté Ludmile na připomínku maminky stavitele Ladislava Koutného. Celá kaple byla postavena na památku jeho dědečka Vendelína, který v této oblasti hospodařil. Svatostánek slouží všem kolemjdoucím, aby mohli vydechnout a zamyslet se nad svým životem. Před kaplí je k tomuto účelu umístěna pískovcová lavička.
Architektonické řešení: Petr Pelčák
Rok realizace: 2017
Lékárna Fakultní nemocnice Olomouc
Lékárna podle návrhu olomouckého architektonického studia byla postavena do areálu nemocnice a tvoří ji dvě hmoty. V té první je celé těžiště provozu včetně laboratoří, specializovaných pracovišť nebo skladu léčiv. Tato čtyřpodlažní část objektu je kompaktní a funkční. Tmavá fasáda je ozdobena grafickým motivem rostlin, které odkazují na bylinný původ léčiv. Také kulatá a oválná okna mají svým tvarem připomínat kruhové tablety a ampule.
Druhá hmota se železobetonovými stěnami je nižší a slouží pro veřejný provoz lékárny, příruční sklady, pracovny a sociální zařízení. Podlouhlý tvar kopíruje sklon terénu a prostřednictvím proskleného průčelí otevírá kolemjdoucím pohled do jejího interiéru. Díky tomu, že je podlaha lékárny rovnoběžná s chodníkem, je zde navozen dojem, že prosklení vyrůstá ze zeleně.
Architektonické řešení: ateliér-r
Rok realizace: 2014
Silo Tower
Staré olomoucké silo z roku 1936 sloužilo pro skladování sypkých materiálů. Nástavba 17 metrů vysoké zemědělské budovy trvala 7 let a byla prvním tohoto typu v České republice. Nová podlaží byla vynesena železobetonovou konstrukcí, kterou tvoří sloupy a stropní monolitické desky s průvlaky. Kombinací prefabrikovaných panelů a zasklených ploch v hliníkových profilech vzniklo opláštění nástavby. V nových prostorách jsou umístěny kanceláře a v posledním patře je terasa s výhledem na celou Olomouc. Propojení historické stavby a moderní nástavby společně dávají stavbě neobvyklý vzhled, který je ještě podtržen atypickým členěním oken.
Architektonické řešení: Studio Zlamal
Rok realizace: 2014
Jako vždy byl s námi hybridní vůz SUV C5 Aircross Hybrid od Citroenu.
Více informací na stránkách Autoport.
Další výlety za architekturou
Nasajte ducha vinoték a vináren
Vinařství, kde je radost degustovat
Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem