Rozhledny, které musíte vidět

14 designových rozhleden z celého Česka

Stezka v oblacích, Foto: BoysPlayNice

Víme, že často může být samotná cesta cíl. Připravili jsme pro vás 14 designových rozhleden, které jsou samy o sobě zážitkem, až by se dalo říct, že výhled z nich je až druhořadá věc. Tak kam pojedete o víkendu vy?

Kobylí vrch

Jen málo rozhleden dobylo Instagram a další sociální sítě tolik, jako Kobylská stezka nad vinohrady. Pro obec Kobylí ji vytvořil ateliér Keeo4design. Při cestě na vrchol na vás kromě výhledu do širokého okolí, čekají i otázky ohledně života a vašich snů. Kruhová konstrukce totiž symbolizuje životní cyklus přírody.

Architektonické řešení: Keeo4design

Rok realizace: 2018

Lokalita: Kobylí, Jihomoravský kraj

Rozhledna Čížovka

Oceněná rozhledna Čížovka je na samé hranici Českého ráje. Dřevěná jehlanová věž od ateliéru Tsunami připomíná pyramidu a oslovuje návštěvníky z širokého okolí. Rozhlednu doplňuje vstupní podlaží obložené pískovcem, tradičním materiálem Českého ráje.

Architektonické řešení: Ateliér Tsunami

Rok realizace: 2017

Lokalita: Kněžmost, Středočeský kraj

 

Rozhledna Kelčský Javorník

Věžovitá rozhledna Kelčský Javorník je chloubou Rajnochovic. Rozhledna z modřínu a pozinkované oceli se tyčí na kraji mýtiny a díky své otevřenosti a absenci obvodových stěn se krásně spojuje s přírodou a každý návštěvník může obdivovat výhled už při cestě na vrchol.

Architektonické řešení: b3atelier

Rok realizace: 2015

Lokalita: Rajnochovice, Zlínský kraj

Fajtův kopec

Další moravská kráska se nachází na okraji Velkého Meziříčí. Rozhlednu na Fajtově kopci postavilo studio Acht. Rozhlednu tvoří dva samostatně provozně oddělné celky. Jednopodlažní prostor návštěvnického centra a dalších služeb pro nedalekou lyžařskou sjezdovku doplňuje ocelová, 36 metrů vysoká rozhledna.

Architektonické řešení: studio Acht

Rok realizace: 2015

Lokalita: Velké Meziříčí, kraj Vysočina

Rozhledna Salaš

Futuristickou rozhlednu Salaš najdete ve stejnojmenné obci. Dvaceti metrovou věž tvoří dvě, do sebe zaklesnuté sedmičky. Pochází z dílny CAD PROJEKT PLUS podle návrhu Ing. Arch. Jana Smékala a nabízí výhled na vrcholky Chřibů.

Architektonické řešení: CAD PROJEKT PLUS

Rok realizace: 2015

Lokalita: Salaš, Zlínský kraj

Hýlačka

Z Moravy se přesuneme k Táboru – na rozhlednu Hýlačka. Ta v roce 2015 nahradila požárem zničenou a návštěvníky oblíbenou věž. Nová, ocelová věž je tvarově inspirovaná věží původní. Nerezová síť, která tvoří obal rozhledny dává věži nadčasovost a lehkost.

Architektonické řešení: ARCHITEKTI Grygar & spol.

Rok realizace: 2015

Lokalita: Tábor, Jihočeský kraj

Stezka v oblacích

Chůze v oblacích už nemusí být jen sen. Pod Kralickým Sněžníkem si ho můžete díky ateliéru Fránek Architects splnit. Téměř 60 metrů vysoká konstrukce se skládá ze tří věží okolo kterých se vine 750 metrů dlouhá lávka. Kromě výhledu na vrcholu najdete i takzvanou odpočinkovou síť, která ovšem v mnohých návštěvnících vyvolává zcela jiné emoce. Adrenalinový zážitek a dechberoucí výhledy v jednom.

Architektonické řešení: Fránek Architects

Rok realizace: 2015

Lokalita: Dolní Morava, Pardubický kraj

Rozhledna Kraličák

Uprostřed dramatické krajiny Kralického Sněžníku ještě zůstaneme. U Starého města najdete na vrchu Štvanice rozhlednu od ateliéru Huť architektury Martin Rajniš. Štíhlá, sebevědomá věž je jednoduchá a úsporná. Ve středu věže visí kulaté dřevěné schodiště, jako kyvadlo vyrovnává nápory větru. Po 152 schodech vystoupáte až nad špičky okolního lesa.

Architektonické řešení: Huť architektury Martin Rajniš

Rok realizace: 2018

Lokalita: Staré město, Olomoucký kraj

Rozhledna Doubravka

Huť architektury stvořila ještě jednu designovou rozhlednu – Doubravku. Doubravka se nachází na území Prahy 14 v Kyjích. Unikátní rozhledna je postavena z akátového dřeva a je ozdobou přírodního parku Čihadla. Po požáru v roce 2019 je již opravena. Pokud jste z Prahy, doporučujeme jako odpolední výlet.

Architektonické řešení: Huť architektury Martin Rajniš

Rok realizace: 2018

Lokalita: Praha

Boží vyhlídka

Boží vyhlídku najdete u Božího daru. Dřevěná konstrukce je opláštěna nerezovými šablonami a nabízí k výhledu dvě velkoplošná okna. Boží vyhlídku navrhl liberecký ateliér Mjölk. Stavba je letošní novinkou a určitě byste tuto pouhých 8 metrů vysokou vyhlídku neměli vynechat.

Architektonické řešení: Mjölk

Rok realizace: 2020

Lokalita: Boží dar, Karlovarský kraj

Velká Deštná

Rozhledna na Velké Deštné je vybudovaná v souladu s charakteristickými přírodními podmínkami. Jak název vrcholu napovídá, v lokalitě hodně prší a zásadní roli má i vítr. Déšť byl pro ateliér architekti.in inspirací. Průhlednost stěnových konstrukcí nechává do interiéru věže vstoupit všechny živly a projevy počasí, díky čemuž se ani při výstupu na vyhlídkovou plošinu nepřeruší kontakt s okolní přírodou.

Architektonické řešení: architekti.in

Rok realizace: 2019

Lokalita: Velká Deštná, Královehradecký kraj

Rozhledna Bára

Bára má tvar trojbokého jehlanu, který zaujme na první pohled. Dubové točité schodiště vede na vyhlídkovou plošinu. Ačkoliv na rozhlednách bývá výhled to nejzajímavější, rozhledna Bára toho nabízí více. Milovníky architektury zaujme nejen unikátní konstrukce ale především množství jednoduchých a chytrých detailů.

Architektonické řešení: e-MRAK | Martin Kloda, David Kubík, Martin Rajniš

Rok realizace: 2009

Lokalita: Chrudim, Pardubický kraj

Vyhlídka Růženka

Na Pastevním vrchu u obce Růžová najdete zajímavě tvarovanou vyhlídku Růženku. Betonová stavba působí jako z jiného světa a nabízí výhled na krajinu Českého Švýcarska. Ačkoliv je vyhlídková plošina pouhé dva metry nad terénem, rapidně zlepšuje pozorovací poměry. Vydejte se na cestu do fantazie.

Architektonické řešení: Mjölk

Rok realizace: 2018

Lokalita: Růžová, Ústecký kraj

Pozorovatelna Durch

Posledním tipem není rozhledna ani vyhlídka. Pozorovatelna Durch vzdává hold bělokarpatské krajině a rámuje ji jako nejkrásnější obraz. Stírá hranici mezi architekturou a uměním, s pokorou a bez výrazných prvků uprostřed přírody. Společně s pozorovatelnou Durch byla v místě opravena studánka a obrázek svatého Františka.

Architektonické řešení: Fránek Architects

Rok realizace: 2018

Lokalita: Valašské Příkazy, Zlínský kraj

Další výlety za architekturou

Nasajte ducha vinoték a vináren

Vinařství, kde je radost degustovat

Biocentrum Mokroš

Pražská ARCHITOUR

ARCHITOUR na Vysočině

ARCHITOUR v Líbeznicích

Poslední ARCHITOUR v Olomouci

Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem

Hotely, kde si ustelete s designem

Školy pro novou generaci

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU