Nasajte ducha vinoték a vináren

V designovém prostředí vinných podniků

Bistro Škrobák, Ivana Dombková

Když přijdou sychravé podzimní dny, bezpečný úkryt poskytnou vinárny a vinné bary. Teplo domova lze nahradit jen těžce, ale pokud si chcete ještě trochu prodloužit krátící se dny, designové interiéry v kombinaci s kvalitním vínem jsou místem, kde vám jistě bude dobře. Kromě jihomoravských vinných útočišť jsou na seznamu tipy, kam za vínem a architekturou v hlavním městě.

Enotéka znojemských vín

Vinná knihovna a degustační prostory vznikly po rekonstrukci pivovaru z 19. století. Architekti Chybik a Kristof s respektem k historii objektu přetvořili tuto budovu ve výstavní prostor, kde hlavní roli hraje moravská kultura vína. Technická hala náležící k objektu byla přistavěna až v 70. letech, zde byl uplatněn experimentálnější přístup, který však i přesto odkazuje na atmosféru tradičních vinných sklepů. Kontrastní tmavá vestavba v bílém prostoru rozděluje prostor na propojené místnosti a asymetrická okna otevírají pohled na scenérii krajiny znojemských památek.

Architektonické řešení: CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS

Rok realizace: 2019

Lokalita: Znojmo

Wine bar Chatka

Znojemskou scénu moderní architektury a vína zastupuje také vinný bar Chatka architektů Jana Veissera, Barbory Hory a Jan Hory. Základním motivem návrhu se stalo křížení, které prostupuje celým interiérem. Prostor totiž tvoří dvojice křížových kleneb, které jej člení na dvě části. Lustr ve tvaru kříže je umístěn v části pro hosty, v té druhé se nachází samotný bar a fortelný regál na víno. Kromě rafinovaného hlavního osvětlení je světlo je integrováno také do nábytku, atmosféru dále dotváří nasvětlené klenby a jasanové dřevo, zde kterých jsou svítidla, stoly i lavice.

Architektonické řešení: ORA

Rok realizace: 2015

Lokalita: Znojmo

Vinotéka vinařství Skoupil

Studio HUA HUA vybudovalo vinotéku v nevyužitých prostorách recepce vinařství Skoupil a vytvořilo místo, které svým designem dělá z návštěvy vinařství jedinečný zážitek. Nejvýraznějším prvkem vinotéky jsou lustry, které jsou složené z 1 220 olivově zelených vinných lahví. Ty jsou zavěšeny na ocelových lankách a znázorňují pálavské vrchy. Interiér je pak laděný do tmavých odstínů, zdi jsou vyzdobené vinnými etiketami stejně tak jako čela dubových skříní. Designové dekorace včetně rastrové fotografie v prosklené části prostoru pochází z kreativního studia David Geč.

Architektonické řešení: HUA HUA

Rok realizace: 2019

Lokalita: Velké Bílovice

Bistro Škrobák

O rodinném vinařství Škrobák, které láká nejen gastronomií, ale také moderní architekturou jsme již psali. Kromě boutique hotelu mohou návštěvníci degustovat víno tohoto vinařství ve wine bistru. Spojení kavárny, restaurace a vinárny bylo vytvořeno ve dvoupodlažním prostoru. Primárním faktorem návrhu byla funkčnost a praktičnost provozu. Působivý je jednoduchý a elegantní design bistra, jenž gastronomický zážitek dále obohacuje také o zážitek architektonický.

Architektonické řešení: Ivana Dombková // ID_arch

Rok realizace: 2019

Lokalita: Čejkovice

Wine bar Rustonka

Za návrhem tohoto vinného baru stojí studio CMC architects. Pozornost je upřena na vystavení a prezentaci vína, proto byl pro interiér zvolen jednoduchý design. Dominantní je barevná kombinace černé a šedé, která je dále doplněna o dřevěné truhlářské prvky. Otevřený prostor slouží nejen jako vinárna, ale také jako místo pro pořádání rautů, večírků a oslav. V policovém systému rámujícím plochu baru je vystaveno víno vinařství Kolby a Reisten, interiér dále tvoří cortenový bar a mobiliář, který lze přizpůsobit podle potřeb konkrétních typů akcí.

Architektonické řešení: CMC architects, a.s.

Rok realizace: 2019

Lokalita: Praha

Autentista wine bar

Degustace naturálních vín vznikajících bez dodatečných přísad si zaslouží také autenticitu interiéru, o který se postaralo studio formalfatal. V tomto vinném baru jsou tak použity materiály v původní a čisté formě. Nezakryté konstrukční spoje ocelových prvků a patinová výmalba navozují útulnou a zároveň přepychovou atmosféru, která s unikátním vínem dokonale souzní. Autentista se nachází v klenutém prostoru budovy Starého Města, odkaz historii lze hledat v potisku mapy hvězdné oblohy na baru, starobylost domu podtrhuje také osvětlení. Nepřehlédnutelným designovým prvkem jsou lustry Moooi Meshmatic, které jedinečnost prostoru jen umocňují.

Architektonické řešení: formafatal

Rok realizace: 2019

Lokalita: Praha

Ráno kávu večer víno

Do bývalé trafiky ve Vršovicích architektka Martina Schultes na přání majitele kavárny a vinárny umístila bar se zázemím, sezení pro hosty a rozsáhlou vinotéku. Veškeré vybavení bylo vytvořeno na míru a interiér tak působí kompaktně. Poměrně malý prostor opticky zvětšuje zrcadlo, které je společně s pultem k sezení zasazen do konstrukce vinotéky. V interiéru s betonovým stropem a starorůžovými stěnami vynikají grafické prvky v podobě povrchové elektroinstalace, měděné lustry, truhlíky na květiny a jiné doplňky.

Architektonické řešení: Martina Schultes

Rok realizace: 2016

Lokalita: Praha

Vínobar dvojka

Designéři Jan Plecháč a Henry Wielgus jsou autory designu malého vínobaru na Letné. Výtvarný i materiálový minimalismus má charakterizovat osobnost majitele, který mimo jiné provozuje také galerii. Betonová podlaha je postříkaná bílou barvou, kterou je natřen také celý interiér, včetně lavic, stolů nebo lednic na víno. Jednotný prostor dýchá uměleckou atmosférou a při vstupu se může zdát, že se jedná spíše o ateliér. Vystupujícím elementem je červená neonová dvojka, která má být poznávacím znamením přítomnosti vína v podniku.

Architektonické řešení: Jan Plecháč & Henry Wielgus

Rok realizace: 2019

Lokalita: Praha

Cyberdog

Vinárna s robotickou rukou u stanice metra Nové Butovice je součástí technologicko-informačního centra Cyberdog. Dvoupatrovou futuristickou budovu ve tvaru sedícího psa navrhlo studio Black n‘ Arch architektů Davida Černého a Tomáše Císaře. Spodní část objektu je delší než horní, obě jsou spojeny vnitřním točitým schodištěm. Druhé patro má prosklenou celou přední část, jež slouží také jako informační plocha. Interiér je do detailu propracován a vybaven ve spolupráci s Konsepti. Vnější fasáda je tvořena nerezovými plechy, které jsou osazeny na ocelovém roštu. Celá stavba připomíná vesmírnou loď a následuje myšlenku pokroku 21. století, na které byla založena.

Architektonické řešení: Black n‘ Arch

Rok realizace: 2018

Lokalita: Praha

 

Podívejte se na další výlety za architekturou:

Vinařství, kde je radost degustovat

Biocentrum Mokroš

Rozhledny, které musíte vidět

Pražská ARCHITOUR

ARCHITOUR na Vysočině

ARCHITOUR v Líbeznicích

Poslední ARCHITOUR v Olomouci

Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem

Hotely, kde si ustelete s designem

Školy pro novou generaci

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU