Search
Close this search box.

Finále Adapterra Awards je zde

Hlasujte až do konce září

Druhý ročník soutěže Adapterra Awards opět hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako je zhoršující se sucho, horko či přívalové deště. Odborná porota vybrala 21 nejlepších projektů. Jaké to jsou a jak se můžete zapojit do hlasování?

Veřejné hlasování

Dnes 4. srpna začíná veřejné hlasování. Společně tak můžeme vybrat nejlepší nápad, který myslí na budoucnost a čelí změnám klimatu. Hlasování trvá až do konce září. Slavnostní vyhlášení proběhne 4. listopadu v IPR CAMP v Praze.

Své favority vybírejte přímo na www.adapterraawards.cz.

Projekt s nejvíce hlasy veřejnosti vyhraje Cenu sympatie. Vítěz veřejného hlasování poputuje na zahraniční exkurzi za adaptačními opatřeními do Rakouska a Německa spolu s čtyřmi vítězi jednotlivých kategorií a vítězem Ceny Prahy, tedy nejlépe hodnoceným projektem na území hlavního města.

Do letošního ročníku se přihlásilo na osm desítek projektů, což potvrzuje zvyšující se povědomí o potřebě adaptací na změnu klimatu. Stále častěji se setkáváme se zohledněním dopadů klimatické změny při projektování staveb, úpravách zastavěných území i zásazích do krajiny. Přihlášené projekty pokrývají celou škálu adaptačních opatření a jsou hodnoceny porotou dle mnoha kritérií. V každé kategorii reprezentuje výběr to nejlepší. Přesto i projekty nezařazené do užšího výběru jsou inspirativní a kvalitní. Na volbě finalistů je patrné, že úspěšné a dobře hodnocené mohou být nejen velké veřejné záměry, ale i iniciativy jednotlivců či komunit,“ shrnuje porotkyně Zuzana Rajchlová z Centra pro otázky životního prostředí UK.

Inspirace pro jednotlivce i velké firmy

Mezi finálními řešeními se objevují rodinné domy, úpravy krajiny či velké firemní sídla. Pasivní moderní dřevostavba Dům vody a tónů či nový a unikátní Kampus ČSOB jsou jen příklady inovativních přístupů ke krajině a okolí.

Odborná komise vybrala hned jedenadvacet z bezmála osmdesáti přihlášených. Všechna kvalitní opatření se dostanou do inspirativní databáze nejlepších příkladů z České republiky, ale pouze šest vítězů – v každé ze čtyř kategorií, vítěz veřejného hlasování a nejlepší projekt na území Prahy – se zároveň na jaře 2021 vydají na zahraniční exkurzi.

Dvacet jedna unikátních řešení, která budou soutěžit o hlasy veřejnosti, odtajnila Nadace Partnerství dnes v prostorách Senátu, kde záštitu nad celou soutěží nově převzal jeho předseda Miloš Vystrčil.

„Protože Senátu na životním prostředí a jeho ochraně vždy záleželo a záleží, považuji naši podporu soutěže Adapterra Awards za správnou a logickou. Všechny rozumné aktivity, které napomáhají lepšímu hospodaření s vodou a přirozenému soužití člověka s přírodou jsou a budou totiž pro naši budoucnost stále důležitější,” dodává předseda horní komory.

 

Soutěž Adapterra Awards

V druhém ročníku Adapterra Awards se sešlo celkem 78 projektů.  Odborná porota složená z klimatologů, ekologů a dalších odborníků vybrala 21 finalistů, kteří postoupili do letního hlasování o cenu sympatie. Všechny kvalitní projekty pak získají místo v inspirační databázi Adapterra a v průvodci nejlepšími adaptačními projekty letošního roku.

Více informací o soutěži Adapterra Awards:

Sdílet

Související články