Search
Close this search box.

ARCHITOUR na Vysočině

Objevujeme moderní architekturu Humpolce a Litomyšle

Vůz Citroen C5 Aircross se už stal plnohodnotným členem našeho týmu, a proto jsme se rozhodli vyrazit s ním tentokrát v rámci výletů ARCHITOUR objevovat Vysočinu. Po tom, co jsme se s naším hybridem toulali po Praze, vyjeli jsme kousek dál do Líbeznic a poslední výlet byl po kraji, který se rozprostírá na pomezí Čech a Moravy.

Kde je umění?

Začali jsme v Humpolci, kam se prý odstěhovalo umění. V humpolecké zóně 8smička teď bydlí moderní a současné umění, které bohužel nemůže být v současnosti navštěvováno. I přesto jsme se do industriálního areálu vydali dát si kávu z okýnka Cafe 8smička a alespoň si prohlédnout komplex bývalého soukenického areálu, který byl přeměněn na kulturní prostor. Nejen o této galerii a jiných výstavních místech, co mají duši, jsme napsali článek.

Moderní historické město

Dalším místem, které by každý milovník architektury měl navštívit, je Litomyšl. Kromě toho, že se jedná o jedno z míst v České republice, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je město považováno také za významné centrum moderní architektury. Vedení města se jej snaží postupně revitalizovat, rekonstruovat památky a doplňovat potřebnou infrastrukturu. Díky tomu došlo k oživení některých historických objektů míst, příkladem je obnova zámeckého pivovaru. Dále bylo bylo investováno do nových objektů například nový kostel Církve bratrské.

Kostel do mraků sahající

Město poskytlo církvi pozemky ke stavbě duchovního prostoru, avšak pod podmínkou, že pro ni architekta vybere v soutěži. Minimalistický kostel byl navržen architektem Zdeňkem Fránkem, který představil vítězný návrh. Železobetonová budova je bíle omítnuta a obložena dřevem. Proti vandalům je transparentně natřena a chráněna bezpečnostním sklem s fólií, na střeše jsou dále zábrany znemožňující přístup na střechu.

Celkový výraz stavby určuje střídavě skloněná střecha, která odpovídá konceptu spojování principů. Střecha kopíruje terén, v němž je budova zasazena, čímž celý objekt splývá s okolním prostředím. Co se týče uměleckého zpracování, oltářní část měl na starosti Karel Malich a zásluhou Václava Cíglera je skleněný kříž umístěný na vrcholu průčelí. V roce 2012 byla Modlitebna církve bratrské nominována na evropskou cenu Miese van der Roheho.

Architektonické řešení: Fránek Architects
Rok realizace: 2010

Nové využití zámeckého pivovaru

YMCA – největší mládežnická organizace na světě provozuje nyní v bývalém zámeckém pivovaru Evropské školící centrum. Podkroví je využito k ubytovacím účelům a v barokních prostorách historických výrobních hal kromě vzdělávacích aktivit probíhají také kongresy a další veřejné i soukromé akce. Moderní rekonstrukce zámku zapsaném na sezamu UNESCO tak přinesla další smysluplné využití a posílila kvalitu městského prostředí. Autorem rekonstrukce je architekt Josef Pleskot, který stojí také za revitalizací budovy regionálního muzea v Litomyšli.

Architektonické řešení: AP Ateliér
Rok realizace: 2006

Budova vzácných architektonických kvalit

Krytý plavecký bazén v Litomyšli je navržen podle zásad landscape architektury a splňuje všechny parametry energeticky úsporné stavby. Nejen díky tomu obdržel bazén Národní cenu za architekturu – Grand Prix architektů. Kontext okolní přírody je u této budovy jedním z hlavních východisek jejího architektonického i urbanistického řešení. Stavební moduly byly navrženy tak, aby se organicky ohýbaly a navozovaly na směr, kterým plyne svah Černé hory.

Zatravněná plocha přechází plynule ve střechu a tvoří plášť nad bazénovou halou. Vzniklá vlna svým tvarem připomíná účel celé stavby, v níž se nachází 25metrový plavecký bazén, neplavecký bazén, vířivku a parní místnost. V prvním podlaží je venkovní terasa z černé žuly, nosná konstrukce je železobetonová, zatímco zastřešení tvoří konstrukce za dřeva.

Architektonické řešení: Architekti DRNH
Rok realizace: 2010

Litomyšlský zázrak

To, že je Litomyšl Mekkou moderní architektury, dokazuje také Litomyšlský architektonický manuál (LAM), ve kterém jsou zaneseny nejvýznamnější architektonické a umělecké stavby nebo úpravy veřejného prostranství. Databáze 143 architektonických počinů v Litomyšli a jejím okolí zahrnuje objekty, jež byly realizovány od roku 1900 do současnosti. Medajlonky jednotlivých položek, které jsou propojeny v tematické procházky, poskytují základní informace a popisují také okolnosti vzniku nebo životní osudy jejich tvůrců.

Touto koncepcí město Litomyšl navazuje na projekty prezentující a popularizující architekturu první poloviny 20. století, které byly vytvořeny pro Brno (Brněnský architektonický manuál) a také v Plzni (Plzeňský architektonický manuál). Jen Litomyšl však na svůj seznam řadí i současnou architekturu, kterou se toto město pyšní.

Více informací o voze s hybridním pohonem, které nás do Litomyšle odvezlo a díky němuž jsme mohli po městě bez výčitek popojíždět, naleznete na stránkách Autoportu.

Sdílet

Související články