Soběstačný dům Chimney

Jak postavit ekologický, energeticky soběstačný rodinný dům se dvěma bytovými jednotky? Navíc do proluky o pouhých 5,5 metru? Soběstačný dům Chimney od Vize Ateliér je další stavbou přihlášenou do soutěže Adapterra Awards.

Energetická soběstačnost

Základními myšlenkami při projektování domu byla ekologie, energie a mikroklima. Použití převážně ekologických materiálů bylo spolu se zajištění energetické soběstačnosti klíčové. Dům je navržen tak, aby většinu roku byl schopen samostatného provozu bez nutnosti čerpání energií ze sítě.

Pro větší rodinu či vedlejší příjem

Soběstačný dům Chimney má v sobě dvě bytové jednotky o plochách 53 m2 a 94 m2. Větší byt je mezonetový o dispozici 4+kk. Menší byt 2+kk se nachází v prvním nadzemním podlaží. Koncepce financování domu byla vymyšlena tak, aby jeden byt mohla obývat přímo rodina majitele a druhý byt mohla pronajímat. Do budoucna lze využít druhý byt jako vícegenerační bydlení a mohou se do něj uchýlit například prarodiče. Schodiště je umístěno mimo hlavní objem, ze severní strany. Technické podlaží obsahuje garáž a kotelnu.

Řadový rodinný dům má jedno podzemní, dvě nadzemní podlaží a podkroví. Z východní i západní strany dům obklopují sousedí domy, proto je hlavní vstup a prosklená část fasády na jižní části domu. Jižní část střechy je šikmá a nachází se na ní fotovoltaické panely. Samozřejmostí je i větrací jednotka s rekuperací vzduchu.

Soutěž Adapterra Awards

V druhém ročníku Adapterra Awards se sešlo celkem 78 projektů.  Z nich vybere porota složená z klimatologů, ekologů a dalších odborníků finalisty, kteří postoupí do letního hlasování o cenu sympatie, a také vítěze jednotlivých kategorií. Všechny kvalitní projekty pak získají místo v inspirační databázi Adapterra a v průvodci nejlepšími adaptačními projekty letošního roku. 

Více informací o soutěži Adapterra Awards:


Architektonické řešení: VIZE ATELIÉR, S.R.O.

Rok: 2016

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU