ARCHITOUR vol. II

S Doma je doma v Líbeznicích

Po projížďkách za zajímavými architektonickými objekty a stavbami v Praze, se další destinací ARCHITOUR stala obec Líbeznice, kam se vydala Zuzka z projektu Doma je doma.

V této středočeské obci bylo v posledních letech investováno do kvalitní architektury, čímž byla podpořena pospolitost jejích obyvatel. Přestože se jedná o malou obec s velmi omezenými prostředky, finance a úsilí byly do projektů vloženy maximálně efektivně. Díky tomu byla posílena identita Líbeznic, které jsou teď na mapě české moderní architektury.

ZŠ a ZUŠ Líbeznice

První zastávkou byl Nový pavilon Základní školy a Základní umělecké školy Líbeznice se zelenou vegetační střechou. Stavba doplňuje školní areál z roku 2015 a navazuje na započatý koncept svým kruhovým charakterem. Oblouková geometrie byla použita u kruhové jídelny, která je vložena do kruhové stavby s atriem. Na venkovním dvoře se mohou děti volně pohybovat a díky víceúčelovému schodišti je atrium propojeno s tělocvičnou. Bezbariérová a šetrná budova v roce 2017 získala 1. místo v soutěži České komory architektů.

Architektonické řešení: Grulich architekti
Rok realizace: 2017

Dřevák

Dále cesta za moderní architekturou vedla ke komunitnímu centru, kterému se díky jeho architektonickému pojetí dřevěné archy říká Dřevák. Jedná se o novodobou sokolovnu, která slouží nejen jako tělocvična, ale také multifunkční centrum. Tato stavba je důkazem, že je architektura spojovacím článkem mezi různými věkovými a zájmovými skupinami. V nízké, a přesto vzdušné a světlé budově v centru obce se potkávají sportovci, skauti, ale také tanečníci, hudebníci nebo milovníci filmů.

Architektonické řešení: Ateliér M1 Architekti
Rok realizace: 2016

Hospodářský dvůr s hasičárnou

Výlet Architour byl zakončen u Hospodářského dvora, ve kterém se nachází hasičská zbrojnice a technické služby. Vzhled hasičárny odkazuje svým tvarem na tradiční konstrukce, které mají vesnické hospodářské stavby. Budova hasičárny a zázemí technických služeb svými výraznými barvami kontrastují s bílým Domem služeb a zdůrazňují své poslání. Trojice veřejných staveb působí monumentálně a zároveň prostě a skromně.

Architektonické řešení: Ehl & Koumar architekti
Rok realizace: 2020

A jaký byl zážitek z cesty?

„Nová doba si žádá nový přístup! Řekli jsme si a vyrazili na výlet po místních zajímavých lokalitách v dostupné vzdálenosti, které se dají prohlédnout i jenom tak, z auta. Takže, jak se k novému přístupu hodí, vytáhnout nabíjecí kabel, smotat prodlužovačku a v tichosti za zvuku praskání větviček a kamínku pod koly auta jsme se vydali za místní architekturou do nedalekých Líbeznic u Prahy,“ říkají naši řidiči z Doma je doma.

Francouzský společník

„Naším tichým společníkem na cestách se stal nový Citroen C5 Aircross hybrid. Jako každý nový Citroen je i toto auto docela designově funky a i v tmavě šedé barvě vyniknou jednotlivé detaily přelisů a tvarů karoserie. Kombinovaný výkon 225 koní a 320 Nm dokáže zvládnout i celkem rychlé starty na semaforech. Návykové je pak plachtění městem jen na elektřinu a parkování na modrých zónách bez nutnosti řešit rituály u parkovacích hodin.

Dojezd čistě elektrických 40 km postačuje na cestu do práce a zpět, jízdu do obchodu nebo lítání po úřadech. Je třeba auto jen ze zásuvky přes noc za 9 hodin nabít a pak se dá dostat se spotřebou i na benzínových 2l/100km. C5 Aircross hybrid má výborný podvozek. Jistě drží v zákrutách a je příjemně komfortní. Předpokládám, že dlouhodobé úspěchy značky v rally mají na vývoj podvozku určitý vliv. Je jenom trochu škoda, že pohon není 4×4, jak se potají očekávalo.

Bohužel má auto hlavně na mokru při rozjezdech trochu problém s trakcí a stane se, že pod plynem nepříjemně prohrábne a poskočí. Jemným ubráním plynu, se pak ale vše vrátí do normálu. Konkrétní model v nejvyšší výbavě shine pack stojí bezmála milion korun, což může být pro potenciální zájemce v tomto segmentu docela nevýhoda. Na druhou stranu, designové hybridní SUV má něco do sebe a jízda s takovým autem v městských aglomeracích určitě má smysl.“

Více informací naleznete na stránkách Autoportu, kde mají nyní firemní zákazníci možnost zapůjčit si vůz Citroen C5 Aircross Hybrid na 24 hodin.

Kontaktovat prodejce lze také přímo na telefonním čísle 737 013 061 nebo na e-mailu hruby@autoport.cz.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU