Pražská ARCHITOUR

Za moderní architekturou jsme v rámci ARCHITOUR napoprvé nejeli daleko. S novým Citroën C5 Aircross Hybrid jsme vyrazili do pražských Holešovic a na Pankrác. Tichá a elektrická projížďka plná moderní architektury.

Projekt ARCHITOUR jsme podrobně představovali zde. S nabitým SUV Citronem C5 v provedení plug-in hybrid jsme objevovali moderní architekturu Prahy. S tou je bezpochyby spojena čtvrť Pankrác.

ARCHITOUR po Pankráci

Na Pankráci rostou výškové budovy už od sedmdesátých let. Tou první byla City Empiria z roku 1977 a navázal na ní v roce 1983 hotel Panorama. Dnes je Pankrác jednou z nejvýraznějších čtvrtí na pražském panoramatu. Neobvyklá V Tower byla dokončena v únoru 2018 a jejím architektem je Radan Hubička.

„Symbolika „V“ (Victoria) představuje obecný symbol otevřenosti, svobody, radosti a optimismu říká architekt Radan Hubička.

O pár metrů dál stojí budova City Green Court, která jako první budova v Česku získala ocenění ekologického stavebnictví LEED Platinum. Oko zaujme i budova Main Point Pankrác od ateliéru DaM architekti. Moderní architektura, šetrné technologie a inovativní přístupy na Pankrác patří, stejně tak jako hybridní automobily.

K Vltavě za uměním

Pražské Holešovice zažily v posledních letech velkou revoluci. Po povodních v roce 2002 se z Holešovic krok po kroku stala tepna umění, designu a beze sporu moderní architektury. Čím dál více oblíbenou městskou čtvrť posouvá na světovou mapu umění DOX – Centrum současného umění. Výstavní prostory s více než 3000 m2 navrhl architekt Ivan Kroupa. Při návštěvě DOX ale už z ulice víte, že vás čeká nevšední zážitek. Vzducholoď Gulliver od architekta Martina Rajniše přitahuje pozornost návštěvníků z celého světa.

Místo pro lidi

Veřejným stavbám se ještě příliš často moderní architektura vyhýbá. Jen pár kroků od DOX najdeme ale krásnou ukázku pokroku – radnici Prahy 7. Městská část Praha 7 má díky ateliéru bod architekti místo, které je skutečně domem pro veřejnost a zároveň jde s dobou.

A kam se s ARCHITOUR vydáme příště?

Pro další výlety za moderní architekturou sledujete pravidelně ARCHIZOOM! Čeká na vás výlet jen kousek za hranicemi Prahy, objevovat ale budeme i na Vysočině a na Moravě.

SUV C5 Aircross Hybrid

První hybridní model značky Citroën a také „Low Emission Vehicle“. Počínaje rokem 2020 bude Citroën uvádět na trh jeden vůz LEV ročně. Nový SUV C5 Aircross Hybrid  představuje multifunkční vůz „dva v jednom“. Umožňuje zákazníkům každodenně ve městě využívat výhody režimu elektrického pohonu (ZEV) a pro delší vzdálenosti výhody spalovacího motoru. Auto pohání kombinace elektrického a spalovacího motoru a propojením obou motorů s elektrifikovanou automatickou převodovkou EAT8.

Nabídka je přizpůsobená všem podmínkám užívání. Díky hybridaci je možné ujet až 50 km bez emisí CO2, dojezd při elektrickém pohonu je přizpůsobený většině každodenních cest, a to i s nejvyšší možnou rychlostí dosahující 135 km/h.

Nový SUV C5 Aircross je vybaven spalovacím motorem PureTech 180 (€6.3) a elektrickým motorem o výkonu 80 kW, propojených s automatickou převodovku EAT8, jež se neustále vyvíjí (optimalizace řazení rychlostních stupňů, doplnění režimu „Brake“ pro zpomalení vozidla, aniž by bylo potřeba sešlapovat brzdový pedál).

Více informací na stránkách Autoport.

 

Podívejte se na další výlety za architekturou:

Vinařství, kde je radost degustovat

Nasajte ducha vinoték a vináren

Rozhledny, které musíte vidět

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU