Školy pro novou generaci

Architektura do škol a školek

Na kvalitním vzdělání dětí záleží každému rodiči. Široká nabídka předmětů, kvalifikovaní učitelé, ale i lokalita hrají rozhodující roli při výběru. Může se k těmto faktorů přidat i architektonická hodnota budovy a samotných učeben? S novým tisíciletím přišla vlna nově pojatých moderních škol, které následují poslední trendy ve vzdělávání. Podívejte se na ty nejzajímavější české školy od architektů a designerů.

Základní škola Amos

Strmý nárůst obyvatel Psár vyústil v potřebu nové základní školy, kterou navrhl ateliér SOA Architekti. Škola má celkem 4 budovy se sedlovými střechami, propojují je nižší objekty s pláštěm z dřevěných latí. Architekti chtěli do interiéru dostat velké množství denního světla a dali důraz i na variabilitu a velkorysost vnitřních prostor. Budova plní i účel komunitního centra, konají se zde různé společenské a sportovní akce pro občany města.

Architektonické řešení: SOA architekti // Ing. arch. Ondřej Píhrt, Ing. Štefan Šulek, Ing. arch. Ondřej Laciga

Rok realizace: 2019

Lokalita: Psáry, Středočeský kraj

Fotografie: BoysPlayNice

Mateřská škola Za Branou

Mateřská škola Za Branou nahradila původní školku, která byla v nevyhovujícím technickém stavu. Nová školka má hlavní dvoupodlažní budovu a pět jednopodlažních pavilonů, které jsou propojeny spojovací chodbou. Pavilóny jsou vůči sobě pootočeny a vytváří mezi sebou spolu s dřevěnými terasami prostor pro pobyt dětí. Školka se stala finalistou České ceny za architekturu 2020.

Architektonické řešení: VYŠEHRAD atelier // Ing. arch. Pavel Marek, Ing. arch. Zdeněk Rychtařík, Ing. arch. Jiří Smolík, Ing. arch. Martin Šafránek, Ing. arch. Tomáš Maceška

Rok realizace: 2018

Lokalita: Pacov, Kraj Vysočina

Fotografie: Filip Šlapal

Montessori školka v Klecanech

Montessori vzdělávací systém má své specifika, které architekti z ateliéru No Architect při tvorbě této školky respektovali. Ať už se jedná o barevnou střídmost, absenci křiklavých hraček a motivů či omezený počet mobiliáře, architekti zvládli vytvořit prostředí, které odráží jeden ze základních principů této pedagogiky – tzv. připravené prostředí. Děti zde pracují se skutečnými nástroji – zatloukají opravdovým kladivem, vaří ve skutečné kuchyni nebo pečují o rostliny na zahradě. Školka stojí na trojúhelníkovém pozemku na okraji rozšiřující se obce. V přízemí se nachází školky, v patře, který má samostatný vstup, najdeme multifunkční sál. Škola byla oceněna cenou BigSEE Architecture Award 2020.

Architektonické řešení: No Architects // Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková

Rok realizace: 2019

Lokalita: Klecany, Středočeský kraj

Fotografie: Studio Flusser

Mateřská škola Nová Ruda

Minulý rok tato školka ovládla Cenu české architektury, kde získala hlavní cenu. Architekti Petr Stolín i Alena Mičeková vytvořili jednoduchou a uspořádáním zdrženlivou školku, která je ve svém umístění překvapivá, ale zároveň současná. Budova je zvláštní nejen svým vzhledem, ale především přístupem k dětem, kterým poskytuje svobodu. Třídy zde nejsou jen obdélníkové prostory, po stranách se do nekonečna rozšiřují pomocí průhledů paralelními okny. Charakteristikou ale zůstává dvojitá fasáda, kde vnější průsvitná fasáda symbolizuje hranici mezi dětským a skutečným světem.

Architektonické řešení: PETR STOLÍN ARCHITEKT // Ing. arch. Petr Stolín, Ing. arch. Alena Mičeková

Rok realizace: 2018

Lokalita: Liberec – Vratislavice nad Nisou, Liberecký kraj

Fotografie: Alexandra Timpau

Mateřská škola Sedlejov

Na první pohled skromnější školku Sedlejov vytvořili architekti z ARCHOO v pasivním standardu. Jednopodlažní objekt se sedlovou střechou příliš nevybočuje z tradičního vesnického výrazu. Výrazným a oceňovaným prvkem je zejména práce s denním světlem za kterou architekti získali v roce 2019 Českou cenu architektury v kategorii Cena Partnera Velux. Dispozičně je školka rozdělena na tři části – zázemí, jídelnu s šatnami a hernu pro děti. Z herny a jídelny je možné otevřenými okny vstoupit na terasu a do zahrady.

Architektonické řešení: ARCHOO // Jiří Ondráček, Jaroslav Svoboda

Rok realizace: 2018

Lokalita: Sedlejov, Kraj Vysočina

Fotografie: Jaroslav Svoboda

Základní škola v Líbeznicích

Že jsou malé Líbeznice pokladem současné architektury jsme vám už psali. Základní škola se dostala na hledáček milovníku architektury již v roce 2015, kdy byl dokončen pavilon prvního stupně ZŠ od ateliéru Projektil architekti. Na jeho prstencový tvar navázal při dalším rozšíření areálu ateliér Grulich, který dokončil nový, druhý, pavilon v roce 2019. Ten získal i 1. místo v soutěži České komory architektů.

Architektonické řešení: 

Projektil architekti // Adam Halíř, Ondřej Hofmeister, Marek Sankot, Bohdana Linhartová, Adam Hašpica

Grulich architekti // David Grulich

Rok realizace: 2015 a 2019

Lokalita: Líbeznice, Středočeský kraj

Fotografie: Andrea Thiel Lhotáková (2015),  Jiří Alexander Bednář (2019)

Základní škola Járy Cimrmana v Lysolajích

I v Lysolajích se potýkali s nedostatkem míst pro nové žáky i se špatným technickým stavem budovy. Architekti z ateliéru Progres šetrně pracovali s původní budovou a dali jí moderní přístavbu, která komunikuje s původní historickou částí. Nově vzniklé učebny v podkroví se otevírají do hřebene krovu, jsou tak přirozeně osvětleny denním světlem. Akustickou pohodu v učebnách zajišťuje obklad z dřevovláknitých desek. Do méně kvalitních prostor architekti umístili šatny, kterým dominuje dubový kmen. Dalším výrazným prvkem jsou autorské grafiky s motivy divadelních her Járy Cimrmana, které najdete ve všech učebnách.

Architektonické řešení: PROGRES ATELIER // Ing. arch. Vojtěch Kaas, Ing. arch. Jan Kalivoda

Rok realizace: 2018

Lokalita: Lysolaje, Praha

Fotografie: Alexandra Timpau

Mateřská škola v Nekoři

Dalším příkladem, že architektura kvete i v malých obcích je mateřská škola a přístavba jídelny k základní škole v Nekoři. Tereza Kučerová a Patrik Zamazal z MOLOARCHITEKTI zapojili moderní stavbu do urbanistického celku – použitá pískovcová zeď odpovídá zdi nedalekého hřbitova, světle béžová barva obkladu odkazuje na barvu nedalekého kostela. Dřevěný obklad, který přirozeně zestárne, připomíná dřevěné části fary. Střecha školky má navíc velký přesah a umožňuje se tak schovat před deštěm při čekání na autobus. Propojení mezi školkou a školou tvoří nová jídelna, která je dispozičně uspořádaná tak, aby ji bylo možné využít pro širokou škálu společenských událostí.

Architektonické řešení: MOLOARCHITEKTI // MgA. Tereza Kučerová, MgA. Patrik Zamazal

Rok realizace: 2018

Lokalita: Nekoř, Pardubický kraj

Fotografie: Lukáš Žentel

Přístavba Katolického gymnázia v Třebíči

V budovách bývalého kapucínského kláštera v Třebíči najdeme dnes Katolické gymnázium. Architekti z Ateliéru Tišnovka Brno realizovali novou budovu, která nahradila původní jednopodlažní objekt bývalých dílen z minulého století. Nová budova navazuje na další budovu školy a přirozeně tak ze severní části vytváří klidnější nádvoří pro relaxaci studentů. Budova vyniká zejména svým minimalistickým pojetím. Přízemí se otevírá prosklením do nádvoří a navazuje na venkovní učebnu.

Architektonické řešení: Atelier Tišnovka Brno // Ing. arch. Miloš Klement, Ing. arch. Petr Todorov

Rok realizace: 2019

Lokalita: Třebíč, Kraj Vysočina

Fotografie: BoysPlayNice

Základní škola Vřesovice

Mezi odvážnější realizace ve vzdělávání jde zařadit například rekonstrukce a přístavba základní školy Vřesovice od Public Atelier. Potřebná rekonstrukce zachránila chátrající krovy barokních budov a výrazně upravila vnitřní dvůr školy. Architekti kladli důraz na propojení moderních a původních částí tak, aby nebyla potlačena jejich historická hodnota. Původní části jsou barevně sjednocené omítkou, červenou střechou a měděnými klempířskými prvky. Nové části jsou charakteristické jednouchými tvary, hladkými povrchy a výraznou barevností. Takto jsou vyzdvihnuty hlavně propojující části a nové vstupy.

Architektonické řešení: Public Atelier // Ing. arch. Jiří Markevič, Ing. arch. Jaroslav Sedlák

Rok realizace: 2019

Lokalita: Vřesovice u Prostějova, Olomoucký kraj

Fotografie: BoysPlayNice

Mateřská a základní škola Hostavice

Od budov tentokrát k interiéru. Soukromá základní a mateřská škola v Hostavicích dostala v historické budově moderní podobu. Jejím autorem je studio Opálka Design, které se při tvorbě návrhu soustředilo hlavně na propojení krásného exteriéru a jeho energie s interiérem. Výsledkem je vzdušná a funkční dispozice. Podařilo se zachovat původní hvězdicovou dlažbu, která tvoří spolu s novými bílými zdi pěkný kontrast. V interiéru autoři zvolili tlumené barvy, které dotváří čistý a elegantní prostor. Ten dává vyniknout hravým doplňkům a například i výrazným žlutým dveřím.

Architektonické řešení: Opálka Design // MgA. Matúš Opálka

Rok realizace: 2019

Lokalita: Hostavice, Praha

Fotografie: Filip Györe

Základní škola v Dobřichovicích

Škola v Dobřichovicích byla oceněna titulem Stavba roku 2015 a jejím autorem je ateliér Šafer Hájek architekti. Nová třípodlažní budovy se 12 třídami, 5 kabinety a dalším zázemím pro výuku vznikla jako přístavba původní budovy. Výrazným exteriérovým prvkem je užití dřevěné fasády, a to konkrétně latí z červeného cedru. Před novu přístavbou vznikl prostor, kde se mohou před a po vyučování bezpečně shromažďovat žáci. Samotná budova je rozdělena na dvě hmoty, které jsou spojeny velkou střechou. Samotné učebny a kabinety učitelů jsou tvořeny dvojpodlažními bloky, které se několikrát opakují. Mezi bloky pak do interiéru proniká denní světlo.

Architektonické řešení: Šafer Hájek architekti // Ing.arch Oldřich Hájek, prof.Ing.arch Jaroslav Šafer, Ing.arch Olga Kostřížová

Rok realizace: 2014

Lokalita: Dobřichovice, Středočeský kraj

Fotografie: Filip Šlapal

Další výlety za architekturou

Nasajte ducha vinoték a vináren

Vinařství, kde je radost degustovat

Biocentrum Mokroš

Rozhledny, které musíte vidět

Pražská ARCHITOUR

ARCHITOUR na Vysočině

ARCHITOUR v Líbeznicích

Poslední ARCHITOUR v Olomouci

Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem

Hotely, kde si ustelete s designem

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU