Designové hotely jsou v každém koutu naší země a ačkoliv jsou všechny hotely nyní uzavřeny, není třeba zoufat. Přinášíme dvanáct mimopražských hotelů, které jsou až po strop naplněny designem a uměním a rozhodně stojí za to si na ně počkat.
Miura
Hotelový komplex Miura najdeme v Čeladné, kde je hotel situován přímo na golfovém hřišti. Dochází zde ke splynutí designu, umění, golfu a přírody. Od počátku je stavba přirovnávána k vesmírné lodi, která přirozeně zapadá do krajiny okolních Beskyd. Architektura hotelu působí drsně jako okolní hory, ale samotný interiér dýchá příjemnou atmosférou. Hlavním užitým materiálem je beton, rezavějící plech corten v kombinaci s fialovými skly. V interiéru je taktéž využit beton v kombinaci se dřevem, nerezovými plechy a corianem. Všechna umělecká díla nacházející se v hotelu jsou originály od předních českých i světových umělců jako jsou Andy Warhol, David Černý, Henry Moore, Tony Cragg, John Armleder, Damien Hirst, Luca Pancrazzi nebo Petr Pastrňák. Nejen o hotelu Miura nám povídal Martin Vomastek v rozhovoru.
Lokalita: Čeladná
Architektonické řešení: LABOR13 / Albert Pražák, Martin Vomastek a Jiřím Bardoděj
Rok realizace: 2011
Fabrika
Fabrika hotel najdete v samém srdci malebné Vysočiny – v Humpolci. Hotel má šest podlaží a podzemní hotelovou garáž. Parter je oproti zbytku budovy atypický, velká okna zde prosvětlují moderní restauraci a zázemí pro správu objektu. Druhé nadzemní podlaží je určeno pro konference. V dalších patrech jsou hotelové pokoje a wellness. Poslední šesté patro volně přechází ve střešní terasu.
Lokalita: Humpolec
Architektonické řešení: OK Plan Architects
Rok realizace: 2011
Fotografie: Ester Havlová, Zdeněk Helfert
Imperial Liberec
Budova v konstruktivistickém stylu z počátku 30. let minulého století bývala chloubou Liberce. V poválečné době hotel ale rychle chátral a zachránil ho v roce 2015 až Lukáš Pytloun. Dnes se hotel jmenuje Pytloun Grand Hotel Imperial a jeho současnou podobu vytvořilo studio Vrtiška & Žák. Hned při vstupu vás ohromí lustr firmy Lasvit, vytvořený podle návrhu Maxima Velčovského. Hotel je výjimečný zejména tím, že se na tvorbě pokojů kategorie Design podílelo několik předních českých designérů a architektů. Najdete zde pokoj od Michala Kunce, Petra Stolína, Kamila Mrvy či Bořka Šípka.
Lokalita: Liberec
Architektonické řešení: Vrtiška&Žák
Rok realizace: 2015
Hotel Ještěd Liberec
Dominanta Liberce nepotřebuje představovat. Hotel Ještěd se vznáší v oblacích 1012 metrů nad mořem. Jedná se o unikátní stavbu, která byla realizována v druhé polovině 60. let architektem Karlem Hubáčkem. Pod hotelem je umístěna restaurace, která disponuje kouzelným a ojedinělým výhledem na krajinu Jizerských hor. Veškeré interiéry včetně všeho mobiliáře navrhl architekt Otakar Binar. Vrchol Ještědu zakončuje elegantní aerodynamická špička, v níž je umístěn televizní vysílač. Letos vzbudila vlnu zájmu plánovaná rekonstrukce, jejíž podobu navrhlo ARN STUDIO.
Lokalita: Liberec
Architektonické řešení: Karel Hubáček a Otakar Binar
Rok realizace: 1966 – 1973
Aparthotel Svatý Vavřinec
Aparthotel Svatý Vavřinec najdete v Peci pod Sněžkou. Nabízí nádherný výhled do okolních horských luk a je skvělým místem pro pauzu od městského ruchu. Apartmány jsou postaveny na louce, která pokrývá střechu obchodního objektu. V něm se nachází supermarket se zázemím, ale i lékárna, ski a bike servis. Společné hotelové prostory disponují širokou nabídkou aktivit: golfový 3D simulátor, video hernu, vinárnu s chlazenou vinotékou, lobby s krbem a také restauraci. Aparthotel slouží zejména k rekreaci samotných vlastníků apartmánů, zároveň se ale jejich jednotky nabízí ke krátkodobým pronájmům. I proto je ve vstupním foyer umístěna recepce. Interiéry apartmánů jsou navrženy ve čtyřech variantách.
Lokalita: Pec pod Sněžkou
Architektonické řešení: ov-a, spoluautor EDIT! architects
Rok realizace: 2018
Fotografie: Boysplaynice
Hotel Clara Futura
Nechce se vám z Prahy jezdit příliš daleko? Hned za humny v Dolních Břežanech najdete hotel Clara Futura, který je umístěn do historického zámku. SHA Architekti společně se studiem Mimolimit během rekonstrukce vytvořili pozitivní napětí mezi novým a starým. Oživit historické prostory je jistě výzva. Zde se povedlo navrátit budově původní hodnotu a zároveň ji přidat moderní prvky. Bývalé nádvoří bylo zastřešeno a vzniklo unikátní hotelové lobby. Restaurace je přímo napojena na terasu, která přechází do obnoveného zámeckého parku. Otevřené ochozy kolem atria zámku jsou hlavní přístupem k pokojům, jednotlivá patra spojuje prosklený výtah.
Lokalita: Dolní Břežany
Architektonické řešení: SHA Architekti, Mimolimit
Rok realizace: 2018
Fotografie: Filip Šlapal
Chata Hradečanka a Jeřabinka
V Krkonoších ještě zůstaneme. Chata Hradečanka byla založena již roku 1931, modernizaci mělo na starost architektonické studio OK PLAN. Ti spojili rekreační objekt s kvalitní gastronomií a relaxem ve wellness zóně. Interiér byl navržen s tradičními horskými prvky, jako je dřevo, kámen a ruční omítky. Milou sousedkou Hradečanky je chata Jeřabinka, která patří stejnému provozovateli. Architekti OK PLAN upravili její fasádu a komerčních prostory, které jsou v těsné blízkosti sjezdovky. V interiéru jsou i zde využity antracitové prvky, dřevo, a kámen.
Lokalita: Horní Malá Úpa
Architektonické řešení: OK Plan Architects
Hradečanka
Rok realizace: 2017 – 2018
Fotografie: Robert Žákovič
Jeřabinka
Rok realizace: 2018- 2020
Fotografie: Anna Pleslová
Hotel Lotrinský
Obnovené historické objekty dávají hotelům unikátní atmosféru. Zažít ji můžete ve Velkých Pavlovicích v hotelu Lotrinský. Čtyřpodlažní barokní sýpka je významnou technickou památkou z 18. století. Za její rekonstrukcí stojí ateliér EA architekti. V přízemí najdeme halu, restauraci a dva konferenční sály. V dalších patrech jsou už přímo hotelové pokoje. V hotelu najdeme dochované historické prvky – kamenné a dřevěné sloupy, kovaná vrata či dřevěné schodiště a zpracování omítek. Hotelové pokoje mají robustní dveře, vestavěný nábytek a prkenné podlahy. Vybavení interiéru je z větší části atypické a typové prvky jsou především od českých značek, jako je TON, Bomma a Lasvit.
Lokalita: Velké Pavlovice
Architektonické řešení: EA architekti
Rok realizace: 2018
Fotografie: KIVA
Pivovar Trautenberk
V obci Horní Malá Úpa, v těsné blízkosti polských hranic, architektura opravdu žije. Architekti z ateliéru ADR zde zrenovovali původní horskou chatu hotelu Družba na Pivovar Trautenberk. Návštěvníky zaujme citlivou, ale přesto velmi moderní rekonstrukcí. Exteriér je tvořen tradičním dřevěným obkladem doplněným o plechovou přístavbu. Bývalý hotel byl proměněn v chatu pro lyžaře a turisty, přibyla restaurace a nově i malý pivovar. Pivní tanky, jak už je u pivovarů zvykem, jdou vidět přímo z ulice. Interiér je navržen odolně, s jistou hrubostí, v souladu s potřebami lyžařů. Restaurace je skromná s příjemnou atmosférou, dominují zde červené sloupy a původní prvorepubliková světla. Horní patra slouží jako horská ubytovna.
Lokalita: Horní Malá Úpa
Architektonické řešení: ADR / Petr Kolář, Aleš Lapka
Rok realizace: 2017
Bývalý Hotel Měšťák Český Krumlov
Ze severu se přesuneme na jih Čech. Inspirativní hotel Oldinn leží v centru Českého Krumlova a nachází se v budově bývalého hotelu Měšťák, který byl vystavěn již ve 14. století. Původně se skládal ze tří gotických domů, které byly ve 20. letech dvacátého století sjednoceny v jeden komplex. Za svou existenci byl mnohokrát rekonstruován, v 90. letech byla odstraněna většina historických prvků. Zachovalo se jen pár výjimek, jako je vyřezávaný strop, který dnes můžeme vidět v prezidentském apartmá. V pražském ateliéru Mar.s vytvořili návrh, který vdechl hotelu jistou noblesu a historické kouzlo, jimž Český Krumlov bezpochyby oplývá.
Lokalita: Český Krumlov
Architektonické řešení: Mar.s architects
Rok realizace: 2018
Endemit Hotel
Moravskoslezské Beskydy jsou podle nás jedny z nejhezčích hor, které v republice máme. V hotelu Endemit se můžete budit s výhledem právě na ně. Soudobá architektura hotelového komplexu, který vznikl roku 2016, přirozeně stárne a zapojuje se do okolí. Autorem je architekt Jindřich Nový z ateliéru NOVÝ architekti. Do hotelu se vstupuje přes objekt s lobby a restaurací s otevřenou kuchyní. Návštěvníkům se již zde otevírá široký výhled do okolí přes rozlehlou terasu. Hotel má i wellness a díky umístění do suterénu nabízí panoramatické prosklení bez pocitu ztráty intimity. Nadstandardně prosklené jsou i pokoje s prostornými balkóny. Materiály jsou jak v exteriéru, tak v interiéru použity pravdivě. Budově dominuje modřínový a kamenný venkovní obklad, u interiérů najdeme kombinaci betonu, kamene, dřeva a hliněné omítky.
Lokalita: Horní Bečva
Architektonické řešení: NOVÝ architekti / Ing. arch. Jindřich Nový
Rok realizace: 2016
Fotografie:
Atelier Villa / Artvillas Costa Rica
Poslední přichází na řadu bonus. Ačkoliv je trochu z ruky, slibuje neopakovatelný zážitek. Unikátní setkání designu a přírody můžete zažít v Atelier Villa na Costa Rice, na území střední Ameriky. Atelier Villa je součástí komplexu 3 jedinečných vil navržených 3 různými přístupy. Jedná se o stavbu inspirovanou okolní tropickou faunou zasazenou uprostřed kostarických lesů, která nemá žádná striktní pravidla. Leží na prudkém svahu a je tvořena ocelovým skeletem, prosklenými zdmi a přírodními prvky. Dechberoucí výhled do všech stran, na oceán i do džungle, umožňuje člověku splynout s okolní přírodou, ztratit se ve hvězdách a to vše díky unikátnímu návrhu českých architektů Dagmar Štěpánové a Martiny Homolkové ze studia Formafatal.
Lokalita: Costa Rica
Architektonické řešení: Formafatal / Dagmar Štěpánová, Martina Homolková
Rok realizace: 2018
Fotografie: Boysplaynice
Další výlety za architekturou
Nasajte ducha vinoték a vináren
Vinařství, kde je radost degustovat