Na vlně ARCHIZOOM XIII.

Týdenní podcast o architektuře

na vlně archizoom

V posledním díle video podcastového seriálu Na vlně ARCHIZOOM jsme vám představili projekty zaměřené na design pro děti. Myslíme také na dospělé, a proto vám ve třináctém díle přinášíme výběr designových vináren a vinařství.

Jak vypadá vinný sklep od ateliéru Eva Vais Architekti? Vinné lahve jsou zde uloženy na několika místech – ve vinném archivu nebo v lednicích vyrobených na míru. Doprostřed sklípku architektka umístila dubový stůl z jednoho kusu dřeva. Dřevo v interiéru doplnila betonovou stěrkou a nábytek zvolila v odstínech šedé.

Soukromý vinný sklep od Eva Vais Architekti

Kam dále na víno?

Architekti Chybik a Kristof stojí za návrhem budovy vinařství Lahofer, která postoupila do finále soutěžní přehlídky MIPIM Awards v kategorii „Best Mixed-Use Development“. Ateliér v roce 2019 navrhl také rekonstrukci pivovaru z 19. století, kde vznikla Enotéka znojemských vín, jež slouží jako vinná knihovna a degustační prostory, v nichž kultura moravských vín stojí v centru pozornosti.

Další realizaci s vínem v hlavní roli najdete ve Velkých Bílovicích. Studio HUA HUA zde navrhlo prostory vinotéky pro vinařství Skoupil s lustry z vinných lahví znázorňujícími pálavské vrchy. Design interiéru pochází z kreativního studia Davida Geče. Vinařství Kolby své víno vystavuje ve vinném baru Rustonka, které navrhli architekti z ateliéru CMC architects. Interiér kombinuje odstíny černé a šedé, vybaven je cortenovým barem a mobiliářem, jež lze podle potřeb přizpůsobit.

Další snoubení vína a designu jsme shrnuli v článku o designových vinotékách a vinárnách.

Nasajte ducha vinoték a vináren

Bokovka

Obyvatelé a návštěvníci hlavního města pak dobré víno a design najdou v Domě U Zeleného stromu v Dlouhé ulici. Vinný klub a obchod Bokovka nadchne příznivce designových interiérů a milovníky autentických i komerčních vín z celého světa. U otlučených zdí stojí jednoduché otevřené police s vystaveným vínem, barový pult a několik stolků. O podobu interiéru se postarala architektka Tereza Froňková se záměrem nechat vyniknout původní klenby a syrovost. Industriální architektura nás obklopí nejen uvnitř, ale také venku. Pavlačový dům s prostorným dvorem vybízí k pobytu venku, kde večerní osvětlení vytváří jedinečnou atmosféru.

Toulky po Moravě

Stavbu vinařství Krásná Hora v Starém Poddvorově navrhl architekt Tomáš Havlíček z ateliéru Létající inženýři. Charakteristickým prvkem venkovské stavby jsou barevné luxfery, které odkazují na regionální architekturu. V Konicích u Znojma pak můžete navštívit Vinařství Konitz z pera architekta Tomáše Dvořáka. Vinný sklep získal v roce 2016 ocenění Brick Award za nejlepší stavbu roku. Součástí tohoto objektu je také nově postavený penzion. Morava toho nabízí ale mnohem více, přehled těch nejzajímavějších míst jsme shrnuli do článku.

Vinařství, kde je radost degustovat

Sonberk

Na seznamu vinařství by neměl chybět také vinařský dům Sonberk v Popicích, jehož realizaci dokončil v roce 2007 architekt Josef Pleskot. Stavbu chrání dominantní střecha, pod níž se suší hrozno na slámové víno. Vlnitá střecha svým vzhledem připomíná vlnění révy v letním vánku. Architekt v tomto domě kombinoval přírodní materiály – kámen a dřevo, které doplnil hrubým betonem. Nadzemní část budovy vinařství je nenápadná, respektuje historii a okolní krajinu, s níž přirozeně splývá. Mohutné přístupové schodiště ústí na uměle vytvořené platformě s vyhlídkovým ochozem, z nějž se otevírá kultovní výhled na Pálavu. Moderní stavba s nezaměnitelným geniem loci započala vznik éry moderní vinařské architektury.

Na vlně ARCHIZOOM z minulých týdnů:

Na vlně ARCHIZOOM

Na vlně ARCHIZOOM II.

Na vlně ARCHIZOOM III.

Na vlně ARCHIZOOM IV.

Na vlně ARCHIZOOM V.

Na vlně ARCHIZOOM VI.

Na vlně ARCHIZOOM VII.

Na vlně ARCHIZOOM VIII.

Na vlně ARCHIZOOM IX.

Na vlně ARCHIZOOM XI.

Na vlně ARCHIZOOM XII.

Sdílet

Související články