Na vlně ARCHIZOOM VIII.

Týdenní podcast o architektuře

Tento týden se v dalším dílu Na vlně ARCHIZOOM zaměříme na bydlení a čtení. Provedeme vás rodinným domem u Brna od Fránek Architects, další zastávkou bude rodinný dům s knihovnou propojující přízemí a patro navržený architekty z ateliéru BOQ. Knihovnu najdeme také v Vamberském domku, o kterém jsme si povídali s architektem Martinem Kožnarem. A a na závěr pro Vás máme ukázku toho, jak může vypadat kvalitně zpracovaná obecní knihovna.

Ještě před tím bychom chtěli pogratulovat ateliéru YUAR za vítězství v soutěži Kanceláře roku za nejlepší Start-up kanceláře. Se svými zkušenostmi s navrhováním kanceláří se s námi architekt Lukáš Janáč podělil v seriálu Kanceláře podle YUAR.

Kanceláře podle YUAR

Modularita & design

Designérka Adéla Bačová nás seznámila s příběhem vzniku Fashon line – modulární stavebnici 21. století, za kterou získala prestižní ocenění Red Dot 2021 za produktový design. K čemu je model určený a jak přispívají modulární objekty obecně k udržitelnosti?

Mnoho lidí si stále myslí, že je modularita pouze levnější způsob výstavby

Rare Places

V Archizoom máme rádi lidi, kteří šíří osvětu o české architektuře. Jedním z takových je i Ondřej Filgas, tvůrce projektu Rare places, který má za cíl mapovat zajímavé stavby a objekty české architektury. V první řadě se Ondřej zajímá, kdo za místem stojí a jaký má příběh.

„Když má dané místo příběh, architekturu to osvěží a obohatí,“ říká patnáctiletý student.

Architektuře se věnuji spíše jako “laické očko”

Rodinné domy & knihovny

Rodinný dům u Brna od Fránek Architects je umístěn na pozemku svažujícím se k jihu – na tuto morfologii pak stavba přirozeně reaguje. Má půdorysný tvar písmene C tak, aby přirozeně chránil soukromí a zvýšil úroveň intimity obyvatel. V dolní části pozemku pak najdeme koupací biotop. 

Jestliže vás koupání nadchne podobně jako Quida z Vieweghova slavného románu, neklesejte na mysli. I pro Vás máme řešení na míru. Konkrétně v barvách bílé, antracitově šedé a přírodního dřeva – právě tyto tři světlé odstíny udávají atmosféru interiéru rodinného domu, za jehož návrhem stojí studio boq architekti.

Zrekonstruovaný vamberský domek byl zamýšlen jako ubytování pro víkendové pobyty párům, nebo menším rodinám. Z domu je úžasný výhled do krajiny, do údolí a na horizont. Domek stojí na místě, kde býval sklad a také ruina likérky. Šetrné úpravy na pozemku daly vzniknout prostoru sloužícímu jako útočiště.

Nová obecní knihovna ve dvoře obecního úřadu ve Statenicích vznikla na půdorysu staršího domečku a nové přístavby rozšiřující jeho užitnou plochu. Prohlédněte si ji s námi.

Na vlně ARCHIZOOM z minulých týdnů:

Na vlně ARCHIZOOM

Na vlně ARCHIZOOM II.

Na vlně ARCHIZOOM III.

Na vlně ARCHIZOOM IV.

Na vlně ARCHIZOOM V.

Na vlně ARCHIZOOM VI.

Na vlně ARCHIZOOM VII.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU