Do Brna za architekturou

Rychlý přehled postřehů o architektuře, designu a umění

minuta

Kdo, co, kdy a kde? Začneme na výstavě Anny Neborové v galerii Trafo. Dále se přesuneme do Brna, kde vybrali vítězný návrh na stavbu nového hlavního nádraží. Světovou architekturu do tohoto města přinesou nizozemští architekti z ateliéru Benthem Crouwel Architects. Další moderní architekturu zde chystají architekti Ondřej Chybik a Michal Kristof, konkrétně modernizaci Mendlova náměstí. Pokud máte radši menší města, navštivte klášter v Broumově, který dlouhodobě revitalizují architekti z ateliéru ADR.

A na závěr MINUTY přidáme zprávu ze světa designu – dvě ikonické značky Herman Miller a Walter Knoll oznámily spojení a vznik brandu MillerKnoll.

Anna Neborová: Stíny protisvětla

Od 20. července do 1. září je v Trafo Gallery k vidění výstava malířky Anny Neborové. Výstava s názvem Stíny protisvětla se skládá z výběru autorčiných děl z posledních deseti let. Obrazy pochází z cyklů Blízké přízraky, Sbírka a Nadosah, kterým se malířka věnovala během let 2012-2021. Hlavním tématem výstavy je předmětnost, která postrádá ostře vymezená rozhraní. Neborová ve svých dílech ukazuje svůj analytický pohled na vztah mezi věcností a plynoucím časem ve vazbě na proměnlivou intimitu obklopujícího prostoru, kterou tento vztah vyzařuje a přetváří.

Výstava Stíny protisvětla vyjadřuje paradoxní stav protisměrného pohybu. Znázorňuje chvíli, kdy se horizont známé zkušenosti láme a dosavadní jistoty mizí v novém a ostřejším světle. Malířka rozkladem světla a znejistěním prostorových plánů malby pracuje s jakousi snovou či magickou realitou. „Důležitá je pro mne citlivost jak ve vztahu ke štětci, abych namíchala barvu, ale vlastně i citlivost v životě. Aby byl člověk vnímavý k věcem, co se dějí kolem. Ne vždy se nám to daří. Přesto mám pocit, že život je takový pokus o to, být citlivý,“ říká malířka v knize Stíny protisvětla.

Brno zná podobu nového hlavního nádraží

Největší architektonickou soutěž v Česku vyhrál nizozemský ateliér Benthem Crouwel Architects. Za vítězným návrhem brněnského hlavního nádraží stojí architekti, kteří navrhli například nádraží v Rotterdamu nebo rekonstrukci a dostavbu nádraží v Amsterdamu. Odborná porota, v níž zasedla také architektka Eva Jiřičná, vybrala návrh s dominantní vstupní halou složenou ze tří tubusů. Do mezinárodní soutěže se přihlásilo celkem 12 týmů, z nichž čtyři postoupily do finále. Stavba moderního dopravního uzlu má odhadem stát 45 až 48 miliard korun.

Nové nádraží jako brána do města na nábřeží řeky Svratky obohatí veřejný života nové čtvrti Trnitá, usnadní přestup na vlakovou, autobusovou i městskou dopravu a svým reprezentativním vzhledem posílí identitu města. Současný stav brněnského železničního uzlu kapacitně ani technicky není vyhovující. V roce 2018 zastupitelé města i kraje rozhodli o umístění nového hlavního nádraží na místě dnešního dolního nádraží. Zastřešený přestupní uzel s šestnácti kolejemi tak bude stát dál od centra a jeho malá část bude umístěna na mostě přes řeku Svratku. Architekti navrhli také rozlehlé prostory před i za nádražím. Podle odhadů bude nádraží dokončeno mezi roky 2032 – 2035.

Modernizace Mendlova náměstí v Brně

Do konce léta roku 2022 má být k příležitosti 200 let od narození slavného zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela dokončena rekonstrukce brněnského Mendlova náměstí. Na modernizaci budou spolupracovat architekti z ateliéru Chybik+Kristof s dílnou Michala Palaščáka, který bude v revitalizaci pokračovat. Dále se na práci budou podílet dopravní inženýři z firmy PK Ossendorf, zahradní architekt Zdeněk Sendler a Kancelář architekta města Brna. Proměnu zanedbávaného náměstí a vytíženého uzlu hromadné dopravy iniciovala právě KAM.

Cestování bude pohodlnější, bezpečnější a bude bezbariérové. Prověřili jsme možnosti výsadby nových stromů a rozšíření ploch pro aktivity jako jsou například trhy. Navrhli jsme redukci vizuálního smogu sloučením trakčních stožárů s veřejným osvětlením, sjednocením zastávkových přístřešků a mobiliáře,“ vyjmenovává konkrétní změny vedoucí Oddělení veřejného prostoru KAM David Zajíček. Úpravy náměstí mají vytvořit také prostranství pro odpočinek a kulturu.

Červeně dlážděný kruh naváže na barvu klášterních zdí a sousední baziliky Nanebevzetí panny Marie. „Díky kruhovému tvaru bude centrální část náměstí viditelná a pochopitelná ze všech úhlů. Kruh na rozdíl od lineárních obrazců jako jsou čtverec nebo obdélník neupřednostňuje žádný směr. Lidé se tak na Mendlově náměstí budou moci pohybovat kterýmkoliv směrem,“ vysvětluje architektka Šárka Kubínová z ateliéru Chybik+Kristof. Architekti plánují ve stejném termínu jako náměstí dokončit také obnovu Mendelova skleníku v blízké klášterní zahradě.

Tři růže v broumovském klášteře

Na mistrovské dílo stavitelů broumovského kláštera se snaží navázat architekti z ateliéru ADR, kteří se dlouhodobě podílí na postupné revitalizaci jeho areálu. Restaurace U Tří růží je tak společně s revitalizací Růžového dvora a úpravách klášterních zahrad dalším projektem obnov kláštera. Interiér restaurace je složen z repasovaných prvků, využita byla původní kamna, kamenná ostění a kompozice různých malých okének a dvířek.

Prostoru dominují původní klenuté konstrukce a původní prkenná podlaha byla využita pro obklad barových pultů. Architekti odhalili původní vrstvy výmalby tvořící obvodové stěny restaurace, čímž vznikla přirozená patina. Interiér doplňují dále prvky z mosazi. Hosté jsou zde usazeni u dubových stolů v nenápadném šedém sedacím nábytku. Celé zařízení propojuje chodba, z níž se vstupuje na zahrádku s letním barem v Růžovém dvoře. Chodby tvoří teracová dlažba v šachovnicovém vzoru.

MillerKnoll

Americká značka a lídr v oblasti designového nábytku Hermann Miller oznámila po akvizici se společností Knoll novou značku MillerKnoll. „Jsme nadšeni, že můžeme představit MillerKnoll, kolektiv dynamických značek, které se spojily, aby navrhly svět, ve kterém žijeme,“ komentuje akvizici Andi Owen, prezident a generální ředitel společnosti MillerKnoll. „Naše odvětví – a svět obecně – se rychle mění. Design je způsob, jakým si představujeme a utváříme lepší budoucnost. Díky spojení společně definujeme a budeme vést tuto transformaci, a to stejně jako jsme v našich dějinách vedli jiné transformace,“ dodává dále.

Minuty z minulých týdnů:

Kdo určí novou podobu Pražské tržnice?

MINUTA umění i architektury

Výlet za architekturou s Terezou Komárkovou

Otevřené umění

Minuta zamyšlení s ateliérem archicraft

QARTA o architektuře

Do města a z města

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU