Soukromý vinný sklep od Eva Vais Architekti

Bezpečně a designově uložené víno

Eva Vais Architekti

Projekt vinného sklepa od ateliéru Eva Vais Architekti obsahuje nejen návrh interiéru, ale také architekturu objektu s terénními úpravami členitého pozemku. Přáním investora byl návrh a realizace sklepa pro skladování i konzumaci vína, včetně kuchyně pro přípravu jídla.

Sklep je přirozeně umístěn v podzemí, které poskytuje optimální podmínky pro skladování vína. Vinné lahve zde najdeme uložené na několika různých místech. Dvě stěny sklepa pokrývá ocelová konstrukce opláštěná dubovým dřevem, jež je určena pro volně ukládané lahve.

Masiv, červené a bílé

Dominantní konstrukci doplňují na míru vyrobené lednice, v níž se samostatně skladuje červené a bílé víno. Dalším výrazným prvkem sklepa je masivní jídelní stůl, který vznikl z jednoho kusu dřeva.

Pro skladování archivních lahví pak slouží archivní místnost vybavená speciální technologií pro uchování kvality významných vín. Vinný archiv je přístupný přímo ze sklepa, do kterého se vstupuje po dřevěném schodišti. Jednotlivé stupně schodiště architektka zavěsila na ocelová lanka.

Dub v kombinaci s betonovou stěrkou

Plně vybavenou kuchyň architekti umístili na úroveň nadzemního podlaží. Její interiér zdobí mapa světa z dubového dřeva, které je dominantním pohledovým materiálem. Dub je také použit na podlaze, schodišti a velkoformátových posuvných dveřích. V moderním interiéru architekti dále použili betonovou stěrku a nábytek v odstínech šedé. Designový nábytek doplňuje osvětlení v černé barvě.

Z kuchyně, do níž architekti zakomponovali profesionální spotřebiče a koupelnu s toaletou, se otevírá výhled na terasu a dále na jeden z největších pražských rybníků.

Rok realizace: 2020

Zastavěná plocha 1NP: 44 m²

Fotografie: Jiří Ernest

Rozhovor: Eva Vais

Jedná se o nově postavený objekt nebo rekonstrukci původních prostor?

Jedná se o novostavbu. Původně na místě stála podsklepená chatka, která však byla v dezolátním stavu, a proto bylo nutné ji demolovat.

Snažila jste se inspirovat klasickými sklípky, které najdeme například na Moravě nebo spíše jinde ve světě?

Inspirovala jsem se světovými realizacemi. Jedná se o moderní prostor a i přesto, že klasické moravské sklepy mají pro mě neuvěřitelné kouzlo, investor měl jasnou představu a ta směřovala spíše k inspiracím mimo Českou republiku.

Jak pracujete v interiéru s teplotou nebo vlhkostí vzduchu, aby bylo prostředí vhodné pro konzumaci i uchování vína?

Celý prostor sklepu je klimatizovaný. Využíváme zde také přirozenou vlhkost, kterou podzemí nabízí. Výjimka je samozřejmě v archivní místnosti, kde je realizována speciální technologie pro regulaci teploty a vlhkosti.

Navrhovali jste také exteriér sklípku, jaké jste zde volila materiály?

Objekt se nachází v prostředí Prahy, které je obklopené přírodou a vodou. Proto jsem se snažila využít co nejvíce přírodních materiálů jako je dřevo a kámen. Okolí objektu je doplněno opěrnými konstrukcemi a terasami v kombinaci exotického dřeva Garappy a pohledového betonu. Na pozemku byly realizovány i sadové úpravy. Rozdělila bych to na část, kde se nacházejí ozdobné traviny a keře a na část užitkovou, tedy s obsahem ovocných stromů, ovocných keřů, jahod, malin a révy. Na objektu je také zrealizována zelená střecha.

Jaká byla nejobtížnější omezení?

Největším omezením a limitem byla zastavěná plocha objektu. Rovněž bylo třeba s návrhem zacházet velmi citlivě, protože se nacházíme v krásném přírodním prostředí. Snaha byla navrhnout objekt, který daný prostor nenaruší, ale doplní. Z toho důvodu se volily jednoduché lineární tvary a přírodní materiály.

Došlo při navrhování k nějakému překvapivému momentu?

Nevím, jestli ten moment byl překvapivý, protože se nacházíme v těsné blízkosti jezera, ale během výstavby nás stále stále více překvapovala spodní voda. A té tam bylo a je dostatečně.

Jak dlouho už váš ateliér funguje a na jakých projektech aktuálně pracujete?

Ateliér Eva Vais Architekti je poměrně mladý, založila jsem jej v roce 2019. Máme tedy 2,5 roku. Z interiéru máme aktuálně rozpracovaný návrh interiéru dalšího horského apartmánu v Rakouských Alpách a co se týká architektury, právě pracujeme na studii velkého bytového komplexu v Ostravě.

Jaká byla zatím nejnáročnější realizace nebo ta, na kterou nejvíce vzpomínáte?

Snažím se udržet určitý balanc mezi krásou a náročností. Jakmile však vidím spokojeného klienta, vidím jen to krásné.

Realizace vinárny pro mě určitě byla ta, na kterou nejvíce vzpomínám. Je to i tím, že vznikla od studie a první čárky až po sklenici vína v novém prostoru. Také jsem se při tomto projektu hodně naučila, ať už z hlediska navrhování, povolovacích procesů nebo samotné realizace.

Je nějaký projekt, kterou byste si přála realizovat?

Ráda bych někdy navrhla sakrální stavbu.


Eva Vais Architekti

Ateliér nabízí kompletní servis v oblasti projekční a inženýrské činnosti všech druhů staveb od  architektonické studie po projektovou dokumentaci pro územní řízení a stavební povolení. Navrhují interiéry všech druhů a velikostí. Nabízí služby od poradenské činnosti, přes architektonické studie, až po detailní návrhy interiérů. Realizují interiéry na klíč a věnuje se také projektovému managementu developerských projektů. www.evarchitekti.cz

Další designové interiéry:

BOMMA Atelier v Domě Diamant

Byt pro architekta a sběratele umění

Prodejna BasketSHOP

Retail prostory stylově

Designové bary a kluby

10 pražských showroomů designu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU