Další díl video podcastové série Na vlně ARCHIZOOM představí designové cukrárny a kavárny. První z nich je útulný prostor provoněný čokoládou – cukrárna Pralinky v Příbrami s ručně malovanými osobitými ilustracemi na stěnách.
Revitalizace nejmenšího žižkovského náměstí
Před více než rokem pod vedením dvou architektek, Hany Špalkové a Radmily Fingerové, vzniklo příjemné místo s posezením pod stromy. Prostor revitalizovaného Kostnického náměstí doplňuje kavárna se zelenou střechou a opraveny byly i stávající budovy a historické schodiště. Revitalizace tzv. Kostničáku ale nebyla jednoduchým úkolem. Původní ráz prostoru byl narušen ve 20. století necitlivým umístěním měnírny pro napájení tramvají a jejím pozdějším rozšířením, se kterým souvisely nevhodné úpravy celého parkového středu náměstí.
Nové úpravy byly navrženy v soudobém, výrazově skromném pojetí, které dá vyniknout jemnosti a zdobnosti historických uměleckořemeslných prvků drobné architektury i okolních domů utvářejících prostor nejmenšího žižkovského náměstí. Revitalizovaný veřejný prostor poskytuje podmínky pro odpočinek, práci, hru, setkávání, občerstvení, muzicírování, tančení, sdílení, výstavy pod širým nebem a mnoho dalších aktivit všech generací obyvatel této části Žižkova.
Kavárna ve stylu stavebnice
Zlín a Baťa jsou dva neodlučitelné pojmy, které čiší industriální atmosférou. Tu dotváří i okolí kavárny, kde stále můžeme slyšet syčení páry a čilý pohyb paletových vozíků. Rozsáhlý areál s úžasnou historií, kterou místo sálá dodnes, hledá novou roli, mění se a integruje do centra města. Zadáním investora pro ateliér 3P bylo vytvořit současný kulturní prostor. V něm má ambice pořádat výstavy, koncerty a různá společenská setkání.
Architekti proto vytvořili rozvolněnou “plovoucí” dispozici, v níž lze vytvářet různorodé prostory dle aktuálních potřeb. Tento dynamický model zapadá do okolního industriálního prostředí, kde se vše neustále vyvíjí a udržuje v pohybu. Tato myšlenka se prolíná celým projektem až po návrh nábytku. Jako hlavní stavební prvek sedacího nábytku a květináčů zvolili architekti plastovou přepravku. Modulární stavebnicový systém ve stylu “lega” umožňuje vytvářet široké, úzké, vysoké, nízké a nekonečně dlouhé lavice a stoly, vysoké květináče, nízké truhlíky i misky na kaktusy.
Káva & umění
Další kavárna, kterou představíme plní roli mostu mezi sladkostmi, kávou a uměním. Je situována v přízemí Kafkova domu. Mostem mezi uměním je proto, že v jejím podzemí se nachází i galerie. Původní Kafkův rodný dům ve své původní figuře padl za oběť požáru a pak definitivně asanaci židovského města. Návrh nové kavárny od ateliéru Objektor pracuje s vrstvou zmizelého městského prostředí, životem židovského města 19. století. Odkaz na dnes neexistující průchod mezi domem a kostelem sv. Mikuláše je vepsán do nové arkády, procházející skrze celý parter v místě původní obvodové zdi.
Centrálním prvkem kavárny je bar z masivního dřevěného bloku. Jeho hmota zastřešuje všechny aktivity s barem spojené a zákazník je vtažen do procesu přípravy svého občerstvení. Suterénní expozice je pak průchozím labyrintem. Tektonika masivních stěn, průhledy, výškové rozdíly, atmosféra rostlého prostředí abstraktního města. Odkryté románské základy dají nahlédnout až do hloubky nejstarší zástavby.