Na vlně ARCHIZOOM XII.

Týdenní podcast o architektuře

V pořadí dvanáctý díl video podcastu Na vlně ARCHIZOOM vám přiblíží specifické designové odvětví – design pro děti. Tomuto tématu jsme se již věnovali v článku o školách pro novou generaci nebo v přehledu designových dětských interiérů. A v rámci nejnovějšího dílu projektu Čeští výrobci jsme představili rodinnou firmu Benlemi, jež se zabývá výrobou hravého nábytku nejen do dětských pokojů.

Čeští výrobci: Benlemi

Dětský design však nekončí pouze u nábytku. Pojďme navštívit místa, kde si rodiče od svých ratolestí odpočinou. Ty se totiž budou skvěle bavit.

Mirakulum

Prvním zástupcem těchto míst je Park Mirakulum ve středočeských Milovicích. Navrhl a spolurealizoval jej truhlář a podnikatel Jiří Antoš, který své vize předal výtvarnici Lucii Kozelské. Ta se podílela na finálním vizuálu celého hřiště. Zábavnímu i vzdělávacímu prostoru dominuje velký dřevěný hrad. Ten je obklopen několika kolotoči, houpačkami, či podzemními labyrinty. Park již v roce svého otevření, tedy v roce 2012, získal titul za nejlepší dřevostavbu roku.

Dřevěná Pravčická brána

Další krásné hřiště se nachází v nejnavštěvovanější části národního parku České Švýcarsko. Najdeme zde dřevěný model Pravčické brány, který vítá všechny malé nadšence. Na hřišti nechybí skluzavky či lanové a pružinové houpačky. Realizátorem hřiště je firma Tomovy parky s.r.o., jež projekt dokončila za podpory Správy národního parku České Švýcarsko. I toto hřiště získalo ocenění za nejlepší dřevěnou stavbu roku.

Pecka

Spolupráce sochaře Matěje Hájka (ze skupiny Ztohoven) a známého ilustrátorského dua Tomski&Polanski zní slibně již napsaná na papíře. Co teprve, když se společně s architektkou Terezou Kučerovou pustí do realizace projektu zábavné a naučné stezky Pecka v Peci pod Sněžkou. Hřiště bylo otevřeno v létě roku 2018. Kromě skvělé lokace a obklopující přírody nabízí nevšední estetický zážitek inspirovaný krkonošskou faunou. 

Minikrajina

A na závěr se podíváme na hřiště na ostravském sídlišti Fifejdy, které se již více než 30 let těší velké návštěvnosti těch nejmenších. Hřiště navrhl český sochař Kurt Gebauer – umělecké dílo je zasazené do přírody a je zároveň dětským hřištěm. V roce 2018 se navíc dočkalo rekonstrukce. Gebauerovým cílem bylo vytvořit přírodní prostřední mezi paneláky, což se mu bezesporu povedlo. Gebaurův návrh proměnit Fifejdy v Minikrajinu, jak dílo pojmenoval, se ale samozřejmě ve svých počátcích neobešel bez zápasu se socialistickou administrativou, dodavateli i ideology. 

Při realizaci snové herní zahrady uprostřed šeredného sídliště pracoval autor s betonem, cihlami, dřevem, hlínou, kovem a kameny. Vznikl jakýsi „Hobitín“ s travnatými i betonovými kopečky, který má ve zvlněném prostoru secesní až gaudíovský šmrnc. Areálem měl protékat také potůček, to se však realizovat nepovedlo. I bez vody je Minikrajina úžasným místem. Zatímco v osmdesátých letech si tu ještě kluci hráli na Vinnetoua a Rychlé šípy, těm dnešním tenhle tajemný vnitroblok sídliště prý připomíná krajiny z různých počítačových her. Tohle dílo se jednoduše povedlo. Na rozdíl od mnohých dnešních „dětských rájů“ krajina Kurta Gebauera dokáže vyburcovat dětskou fantazii a vyzvat k dobrodružství v jakékoliv době.

Na vlně ARCHIZOOM z minulých týdnů:

Na vlně ARCHIZOOM

Na vlně ARCHIZOOM II.

Na vlně ARCHIZOOM III.

Na vlně ARCHIZOOM IV.

Na vlně ARCHIZOOM V.

Na vlně ARCHIZOOM VI.

Na vlně ARCHIZOOM VII.

Na vlně ARCHIZOOM VIII.

Na vlně ARCHIZOOM IX.

Na vlně ARCHIZOOM XI.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU