V pořadí dvanáctý díl video podcastu Na vlně ARCHIZOOM vám přiblíží specifické designové odvětví – design pro děti. Tomuto tématu jsme se již věnovali v článku o školách pro novou generaci nebo v přehledu designových dětských interiérů. A v rámci nejnovějšího dílu projektu Čeští výrobci jsme představili rodinnou firmu Benlemi, jež se zabývá výrobou hravého nábytku nejen do dětských pokojů.
Dětský design však nekončí pouze u nábytku. Pojďme navštívit místa, kde si rodiče od svých ratolestí odpočinou. Ty se totiž budou skvěle bavit.
Mirakulum
Prvním zástupcem těchto míst je Park Mirakulum ve středočeských Milovicích. Navrhl a spolurealizoval jej truhlář a podnikatel Jiří Antoš, který své vize předal výtvarnici Lucii Kozelské. Ta se podílela na finálním vizuálu celého hřiště. Zábavnímu i vzdělávacímu prostoru dominuje velký dřevěný hrad. Ten je obklopen několika kolotoči, houpačkami, či podzemními labyrinty. Park již v roce svého otevření, tedy v roce 2012, získal titul za nejlepší dřevostavbu roku.
Dřevěná Pravčická brána
Další krásné hřiště se nachází v nejnavštěvovanější části národního parku České Švýcarsko. Najdeme zde dřevěný model Pravčické brány, který vítá všechny malé nadšence. Na hřišti nechybí skluzavky či lanové a pružinové houpačky. Realizátorem hřiště je firma Tomovy parky s.r.o., jež projekt dokončila za podpory Správy národního parku České Švýcarsko. I toto hřiště získalo ocenění za nejlepší dřevěnou stavbu roku.
Pecka
Spolupráce sochaře Matěje Hájka (ze skupiny Ztohoven) a známého ilustrátorského dua Tomski&Polanski zní slibně již napsaná na papíře. Co teprve, když se společně s architektkou Terezou Kučerovou pustí do realizace projektu zábavné a naučné stezky Pecka v Peci pod Sněžkou. Hřiště bylo otevřeno v létě roku 2018. Kromě skvělé lokace a obklopující přírody nabízí nevšední estetický zážitek inspirovaný krkonošskou faunou.
Minikrajina
A na závěr se podíváme na hřiště na ostravském sídlišti Fifejdy, které se již více než 30 let těší velké návštěvnosti těch nejmenších. Hřiště navrhl český sochař Kurt Gebauer – umělecké dílo je zasazené do přírody a je zároveň dětským hřištěm. V roce 2018 se navíc dočkalo rekonstrukce. Gebauerovým cílem bylo vytvořit přírodní prostřední mezi paneláky, což se mu bezesporu povedlo. Gebaurův návrh proměnit Fifejdy v Minikrajinu, jak dílo pojmenoval, se ale samozřejmě ve svých počátcích neobešel bez zápasu se socialistickou administrativou, dodavateli i ideology.
Při realizaci snové herní zahrady uprostřed šeredného sídliště pracoval autor s betonem, cihlami, dřevem, hlínou, kovem a kameny. Vznikl jakýsi „Hobitín“ s travnatými i betonovými kopečky, který má ve zvlněném prostoru secesní až gaudíovský šmrnc. Areálem měl protékat také potůček, to se však realizovat nepovedlo. I bez vody je Minikrajina úžasným místem. Zatímco v osmdesátých letech si tu ještě kluci hráli na Vinnetoua a Rychlé šípy, těm dnešním tenhle tajemný vnitroblok sídliště prý připomíná krajiny z různých počítačových her. Tohle dílo se jednoduše povedlo. Na rozdíl od mnohých dnešních „dětských rájů“ krajina Kurta Gebauera dokáže vyburcovat dětskou fantazii a vyzvat k dobrodružství v jakékoliv době.