Nové sídlo J&T od CMC Architects

Bankovní dům plný uměleckých děl

cmc architects

Vedle trojice budov Rustonka s industriálním duchem, jejichž investorem je J&T Real Estate, navrhli architekti z ateliéru CMC Architects této finanční skupině nové sídlo. Jedná se o novou stavbu s nepravidelným ortogonálním členěním, která leží stejně jako sousední administrativní areál na pomezí Karlína a Libně. Přestože Rustonku nový objekt urbanisticky doplňuje, odlišuje se od ní fasádou i interiérem budovy.

Pohodlí především

Prostor kanceláří je navržen spíše jako obytný prostor. Hlavním cílem návrhu stavby bylo zajistit pohodlí klientů i zaměstnanců, kteří si přáli dostatek prostoru pro setkávání se. V každém patře byla vytvořena jak pracovní, tak relaxační zóna. V šestém patře architekti umístili prostorné Work Café s jídelní částí, studovnou, přednáškovým sálem i prezentační místností.

Pracovní prostředí doplňují další místa pro odpočinek – střešní zahrada se zázemím pro catering, soukromé fitness nebo kolárna. Zaměstnanci mohou využít také garáže s myčkou a nabíječkou pro elektromobily.

Umění jako součást života banky

Zatímco kontinuální fasáda odráží svět financí, nepravidelné členění budovy je inspirováno abstraktními malířskými a sochařskými uměleckými kousky. Budova je silná a výrazná, a co se týče interiéru, všech osm podlaží zdobí díla studentů z uměleckých škol i současných tuzemských umělců. Uměleckou vestavbu interiéru dále tvoří podhled kavárny zakřivený v geometrii ženského těla nebo velkoformátová nástěnná malba od Michala Škapy.

Ve vstupní hale je pak umístěna jedna z největších novodobých světelných instalací v Česku – dvacet metrů dlouhé svítidlo z českého křišťálu Stellar Dust, jež dominuje celému prostoru. Světelná vlna, složená ze 726 křišťálových kapek, vznikla ve sklárně Bomma.

J&T banka otevřela veřejnosti také galerii Magnus Art představující soukromé sbírky českých a slovenských sběratelů. Kromě toho jako první uvedla svou vlastní sbírku s uměleckými díly laureátů Cen Jindřicha Chalupeckého za třicet let existence.

Autoři architektonického řešení: Vít Máslo, David Richard Chisholm // CMC Architects

Plocha: 2250 m²

Rok realizace: 2020

Lokalita: Praha 8 – Karlín

Fotografie: BoysPlayNice


CMC architects

CMC Architects je mezinárodní architektonická kancelář s dvacetiletou historií. Sídlí v Praze a zaměřuje se na ekologické projektování, urbanismus a architekturu. Práce ateliéru zahrnují úspěšné a častokrát oceněné návrhy různorodých projektů, vypracovaných během dlouholeté historie v různých měřítkách a úrovních obtížnosti, a to ve 12 městech v sedmi zemích světa, včetně České republiky, Německa, Černé Hory, Rumunska, USA, Ukrajiny a Vietnamu.

David R. Chisholm a Vít Máslo se zároveň již více než deset let věnují akademické práci, jsou činní jako sponzoři, učitelé a hostující oponenti na škole architektury ARCHIP (Architektonický institut v Praze), na Fakultě architektury ČVUT a Fakulty architektury a umění Technické univerzity v Liberci.

Další kanceláře:

Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects

Kanceláře firmy Melowntech od studia AEIOU

Kanceláře Alza

Nové ředitelství KOMA

Kanceláře Fortuna Entertainment Group od studia Perspektiv

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU