Česká cena za architekturu 2021

Náš výběr nominovaných projektů

Česká cena za architekturu 2021
BoysPlayNice

Tento rok se koná již 6. ročník České ceny za architekturu, kterou pořádá Česká komora architektů. Do soutěžní přehlídky nejlepších realizací postavených na území České republiky bylo letos přihlášeno 170 děl. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční v pondělí 8. listopadu. Jaké projekty naši redakci zaujaly?

30 nominovaných

Sedmičlenná mezinárodní porota pod vedením izraelského architekta Yashi Jacoba Grobmana vytvořila úzký výběr 30 realizací od 29 ateliérů. Z nich budou 11. listopadu 2021 oceněny ty nejlepší. Jako vždy se vybírá napříč různými kategoriemi, mezi sebou spolu soutěží rodinné a bytové domy, veřejné stavby, rozhledny, útulny, zdařilé rekonstrukce či jiné malé i větší stavby. Toto je však charakteristickým rysem této soutěže. ČKA architekturu vnímá jako komplexní obor, který chtějí představovat v celé jeho šíři, bez kategorií a bariér. Přinášíme náš výběr těch, které stojí za pozornost.

Lazy House Zlín

Název tohoto domu odkazuje na jeho umístění ve zlínské čtvrti Lazy a „lejzy“ tedy líný tak trochu také je. Svými parametry se totiž blíží pasivnímu standardu. Technologické řešení je postavené na tepelném čerpadle se dvěma zemními vrty a nízkoteplotním vytápění a vzduchotechnice s rekuperací. Dům architekt Petr Janda situoval ve svahu a hledí na Baťův Zlín, který se do jeho architektonického řešení podvědomě propisuje.

Kompozice domu je neobvyklá pootočením svého pláště. Vnějšek drží vrstevnicovou logiku s okolím, zatímco vnitřek se otáčí na město v liniích hranice pozemku. Materiál opláštění využívá mimikry maskování letadel a efektu zrcadlení. V patře se nachází hlavní obytný prostor, který minimalizuje chodby a soustředí se na centrální pobytovou místnost. Tento prosklený prostor doslova levituje na zapuštěném „soklu“, ve kterém se nachází garáž a hostinský byt s vlastní terasou. Na zelené střeše se nachází malý ateliér. Opomenout nelze ani řešení zahrady, která nabízí relax v pobytové grottě s bazénem, u ohniště či na terase s výhledem. A protože jsme na Moravě, na pozemku nalezneme také vinný sklípek.

Lokalita: Zlín-Lazy

Autoři: Ing. arch. MgA. Petr Janda / brainwork

Realizace: 2020

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka

Víš, kde začíná Balkán? No přece v Brně na Zvonařce!“ Brutalistnímu omšelému „Zvonci“ je od loňského roku konec. Za rekonstrukcí brněnského autobusového nádraží Zvonařka stojí ateliér Chybik+Kristof, který opravu spoluinicioval. Nádraží si zachovalo svůj charakter z 80. let, přitom však vznikl přívětivější prostor pro cestující i dopravce. Zvonařka má novou výpravní halu, která prostor otevírá směrem k centru města. Nadto dostala nové moderní osvětlení, které společně se světlým nátěrem konstrukce přispělo k optickému zvýšení prostoru. Pocit, že vám padá střecha na hlavu, konečně zmizel.

Rekonstrukce přinesla lepší průchodnost nádraží i členění provozu. Nástupiště totiž spojuje příčná bezbariérová komunikace pro pěší, která je bezpečně přístupná z nové výpravní budovy, kde naleznete informace, bistro, čekárnu, WC nebo směnárnu. Nádraží nabízí také nový mobiliář, informační panely, parkování na střeše formou P+R nebo stojany na kola. Zrenovovaná Zvonařka tak splňuje všechny požadavky na moderní autobusové nádraží 21. století.

Lokalita: Brno

Autoři: CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Realizace: 2020

Fakulta humanitních studií UK – přestavba menzy Koleje 17. listopadu

Stavba z 80. let od architekta Karla Pragera měla nespornou architektonickou kvalitu, byla však jen torzem nedokončeného areálu. Ten si převzala Fakulta humanitních studií s cílem dát stavbě novou tvář, díky čemuž prošla náročnou rekonstrukcí. Objekt zachovává vnější tvar, podlaží i proporce Pragerova objektu. Zásadní změna spočívá ve vytvoření centrální dvorany s širokým schodištěm, na které navazují ramena propojující všechna tři podlaží. Do dvorany, která je společenským centrem fakulty, dopadá světlo skrze střešní konstrukci. Po jejím obvodu jsou umístěny galerie s přístupem do seminárních místností a pracoven. Na nejnižší úrovni jsou pak velké posluchárny, aula, fakultní knihovna a děkanát.

Materiálově interiéru vévodí pohledový beton kombinovaný s jemnou kovovou sítí podhledů, černá stěrka podlahy a bílé truhlářské vybavení. Dvoraně dominuje variabilní sestava oranžového sedacího nábytku. (Může se zdát, že je to vzpomínka na dobu, kdy FHS sídlila v areálu UK v Jinonicích s centrálním prostorem a žlutou sestavou.) Fasáda budovy snoubí návaznost na původní budovu s chytrým technickým řešením. Předsazený plášť budovy je navržen tak, aby sloužil jako akustická ochrana proti hluku z přiléhajícího Městského okruhu. Zdvojená fasáda současně umožňuje přirozené větrání a regulované stínění vnitřních prostor.

Lokalita: Praha

Autoři: akad. arch. Ladislav Kuba, Ing. M. A. Tomáš Pilař, Ing. arch. Martin Klimecký / Kuba & Pilař architekti

Realizace: 2020

Rekonverze tubusu větrné elektrárny

Určitě jste zaznamenali, že u nás rozhledny rostou jak houby po dešti. Dost se jich také hlásí do České ceny za architekturu, jen v letošní nominaci jsou dvě rozhledny a jedna vyhlídka. Nás rozhodně zaujala tato rekonverze, tedy transformace větrné elektrárny na rozhlednu s turistickým infocentrem na vrchu Šibeník. Leží na turistické česko-polské hřebenovce a financována byla z unijních dotací pro Euroregion sdružující obce v této příhraniční oblasti.

Elektrárna z roku 1995 nebyla nikdy spuštěna kvůli hlukovému zatížení, ale ještě do roku 2013 usiloval o její zprovoznění ČEZ. V té době však tubus s transformovnou odkoupila obec s myšlenkou na rozhlednu. Snaha spočívala v dokomponování tubusu s minimálními náklady, využil se tak například opravený nábytek ze 60. let. Objem infocentra byl hmotově doplněn o nižší trakt. Z přízemí centra vede trasa do galerie, dále na vyhlídkovou terasu a spojovací lávkou na rozhlednu, která se stala výrazovým horizontálním prvkem stavby. Rozhledna byla z kompozičních důvodů prodloužena o technický nástavec s předpokladem obvyklého telekomunikačního využití. Vertikála rozhledny se zamýšlí v budoucnu doplnit o horizontálu nové aleje kolem přístupové cesty.

Lokalita: Nový Hrádek, Královéhradecký kraj

Autoři: Ing. arch. Pavel Suchý / ABM architekti

Realizace: 2020

DADA Distrikt

Poslední projekt, který vám představíme, je konverze původních industriálních skladů na loftové bydlení s občanským vybavením. Na 4 patrech nabízí projekt 1 500 m² podlažní plochy a celkový objem 25 000 m³. Nicméně kromě velkorysých prostorů je stavba specifická svým důrazem na udržitelnost. Stavba disponuje intenzivní zelenou střechou a systémem na zadržování dešťové vody pro samotný objekt.

Zajímavým faktem je komunitní financování a provoz inspirovaný systémem baugruppe. Tento přístup u nás není stále moc praktikovaný, je to však alternativa, kterou stojí za to rozvíjet. Projekt tedy může být inspirací, jak zpřístupnit možnosti vlastního bydlení a zkvalitnit veřejná prostranství. Tato konverze totiž vyniká citlivostí k původní stavbě a přispívá k oživení nepříliš rozvinuté lokality. I přes technické nesnadnosti navrhli architekti rohový vstup do budovy, který ji transformuje na městotvorný dům a urbanisticky polyfunkční objekt. Projekt se tak i díky svému řešení může stát vítaným atraktorem na březích řeky Svitavy.

Lokalita: Brno

Autoři: KOGAA studio

Realizace: 2020

Podívejte se na další nominované realizace, o kterých jsme již na ARCHIZOOM psali:

Novou Trojskou lávku a Lávku na Farských humnech si můžete prohlédnout ve druhém ze dvou dílů, které jsme věnovali nekrásnějším lávkám u nás. Speciální článek jsme také zasvětili rozhlednám, nejen nominovanou rozhlednu Kraličák stojí u nás navštívit. U rozhleden a vyhlídek ještě chvíli zůstaneme. Svébytnou kategorii totiž tvoří architekti ze studia Mjölk, kteří se rozhledů rozhodně nebojí. Prohlédněte si jejich počiny v jednom z dílů naší MINUTY, kde představujeme jejich Špičku.

Architektka Andrea Jašková do MINUTY zahrnula oceňovanou rekonstrukci paláce hradu Helfštýn. Seriál Na vlně ARCHIZOOM zas přinesl pohled na revitalizaci Kostnického náměstí, tu si můžete prohlédnout v IX. díle seriálu. V zatím posledním díle jsme vám představili designové horské útulny, a to včetně nominovaných útulen Jenga a Aranka. Na našem webu také najdete článek o městské hale v Modřicích. Zajímavý počin od Petr Hájek architekti představují Věčná loviště.

Ohlédněte se za minulým ročníkem České ceny za architekturu, v němž hlavní cenu získalo sídlo firmy LASVIT v Novém Boru od ateliéru ov-a.

Hold centru evropského sklářství


Další krásné domy:

Stodola 21

Vila s fontánou

Soběstačný domek Blokki mini

Dům plný světla

Přírodě na dosah

Kamenný dům pro Vysočinu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU