Search
Close this search box.

Kamenný dům pro Vysočinu

Stodola jako útočiště pro všechna období

Architekt Radek Hadrbolec navrhl dům, který byl nominován na mezinárodní cenu German Design Award 2020 a v česko-slovenské soutěži Dům roku 2020 získal druhé místo. Dům pro Vysočinu, jak jej jeho autor nazval, se může na první pohled zdát jako prosté a jednoduché stavení. Kombinace použitých materiálů a přístupů však z této stavby činí neobyčejné místo.

Příroda kolem dokola

Dům je umístěn podél severovýchodní hranice pozemku na okraji vesnice. Stavba je zasazena do venkovského prostředí a je tak obklopena poli, lesy, rybníky a kopci. Zahrada není domem díky jeho poloze rozdělena a je zachována v celku. Z domu se pak na jižní stranu otevírá na zahradu pozoruhodný výhled.

Lapidární tvar

Stodola je postavena ve tvaru kvádru se sedlovou střechou. Tento nesložitý tvar byl pro architekta spolehlivou volbou: „Pro drsný kraj staletí osvědčené řešení.“ Klasickou formu domu doplňuje průchod, který budovu příčně protíná a který lze z obou stran uzavřít posuvnými vraty.

Vzniklý prostor kryté terasy v případě potřeby může sloužit také jako průjezd nebo přístřešek pro auto. Právě zde se nachází také vstup do domu, vstup do skladu a vchod na terasu. Tento prvek tvoří průhled na zahradu, vedle exteriérového využití po uzavření funguje také jako interiér.

Kameny z okolních polí

Hlavními materiály, z nichž se stavba skládá jsou kámen, sklo, dřevo a černý kov. Všechny kameny byly posbírány z polí, která se rozprostírají v okolí stodoly. Dům je postaven z tepelně izolačního keramického zdiva, kolem nějž je kamenná přizdívka s provětrávanou vzduchovou mezerou. S kamennou fasádou pak kontrastují oplechovaná ostění v odstínu antracitu.

Použití kamene odkazuje na tehdejší postupy a materiály. Zatímco kov, který jej doplňuje, už symbolizuje současnost. Kámen je nejen designovým sjednocujícím prvkem, ale také praktickým materiálem. Zatímco během horkých dní chladí, večer pak z kamenů na kryté terase teplo sálá.

Dominanta domu

Také v interiéru domu jsou použity kamenné plochy a motivy z fasády. Dominantním prvkem je kamenná štítová zeď, která propojuje obě podlaží stavby. Na prvním podlaží je navržena obývací hala s velkými prosklenými plochami, která se otevírá až do druhého podlaží a vytváří velkolepý prostor.

Interiér dále zdobí dřevěné trámy v tmavě hnědé, zatímco dřevěné podlahy jsou o několik odstínů světlejší. Podlaha je vytápěna elektricky a o teplo v domě se dále stará krb s krbovou vložkou. Dům spadá do mimořádně úsporné kategorie energetické náročnosti.

Architektonické řešení: Ing. Radek Hadrbolec

Rok realizace: 2018

Užitná plocha: 146 m² (krytá terasa 30 m²)

Fotografie: Tomáš Augusta


Podívejte se na další krásné domy:

Čajový altán s japonskou zahradou

Usedlost dvou tváří

Vietnamská oáza od ODDO architects

Dům otevřený přírodě

Sdílet

Související články