Vyhlídky a rozhledny od ateliéru Mjölk

MINUTA pohádkových výhledů

Hlídka na Stráži, Mjölk architekti, foto: BoysPlayNice

Jaká jsou top 4 libereckého ateliéru Mjölk? Pokud se jich zeptáte na architekturu, je to francouzský ateliér Bast. Co se týče hudby, architekti jsou fanoušky dua P/\ST, na jejich filmové doporučení si pusťte dánské drama Chlast a prohlédněte si graffiti i jiná díla amerického umělce Jean-Michel Basquiata. Pokud architekti z ateliéru Mjölk zrovna nepořádají běžecké závody nebo urban festivaly, navrhují domy, interiéry nebo nábytek.

Plavíme se s vámi v mořích vzpomínek a zážitků. Cestujeme v krajinách vašich snů,“ říkají.

Rozhledny a vyhlídky navržené právě v ateliéru Mjölk jsou místy, kam se vydat za rozličnými zážitky v krajině lesů, na pozadí kopců, mraků i hvězdného nebe. Jeden z vůbec prvních projektů, které ateliér po založení realizoval, je věž Vokurka. Tato dřevostavba z modřínu vyrostla v Heřmanicích v roce 2012.

Dotkni se nebe a přehlídni stromy,
krajina zapomnění větrem je ošlehaná.
Něžná kráska vystoupí ze tmy
od stínu uhelných mraků odpoutaná.

Za posledních deset let stihli architekti do krajiny zasadit další objekty téměř pohádkového charakteru, a to například Špičku, Růženku nebo Hlídku na stráži – na kterou z nich vystoupáte?

Vyhlídka Špička

Každý koncept vychází z pečlivé analýzy daného místa, které si vyžaduje vždy odlišný přístup. Série realizací staveb v krajině je zároveň přehlídkou architektonických forem. Na skále Malého Špičáku nad městem Tanvald navrhli architekti stavbu, jež má být jemná a neuchopitelná jako kapka rosy.

Ocelová konstrukce vyhlídky Špička je složená z předem svařených segmentů. Tvoří ji tři úzké ocelové nohy a lesklý břich, v němž se zrcadlí okolní příroda. Díky zakřivenému povrchu se odrazy deformují, barvy a odlesky mísí. Pohled na samotnou stavbu je tak pokaždé zcela jiný a nový.

Lokalita: Malý Špičák nad Tanvaldem
Rok realizace: 2020

Vyhlídka Růženka

Téměř deset let trval proces stavby vyhlídky s názvem Růženka. Prvotní návrhy počítaly se stavbou vyšší, výsledný objekt však měří jen šest metrů. Vyhlídková podesta s výhledem na horizont je dva metry nad terénem, i přesto se Růženka stala rozhlednou roku 2018.

Svým vzhledem vyhlídka navazuje na estetiku sopečných kuželů a vojenských řopíků. Přechod mezi terénem a železobetonovou částí stavby tvoří čedičové bloky. Vně stavby architekti instalovali nerezovou síť, která bude do budoucna sloužit jako vegetační opora. Růženka má totiž obrůst rostlinami a začlenit se do okolní krajiny.

Lokalita: Růžová
Rok realizace: 2019

Hlídka na Stráži

Záměr postavit vyhlídkovou věž museli architekti kvůli nevhodné morfologii kopce Stráž změnit. Inspirací pro různě umístěné vyhlídky jsou postavy z erbu města Rokytnice. Liška, Medvěd, Ovce a Horník se tak stali novými patrony, kteří ze skal dohlíží na město pod nimi. Někteří z nich ukazují perspektivu vzdálených horských hřebenů, jiní zase nechávají nahlédnout do borůvčí a přibližují intimitu lesa.

První skálu obývá vyhlídka Liška, jejíž dlouhé tělo stojí na kameni a ocas trčí do údolí. Z jejího hřbetu se otevírá výhled na město i okolní kopce. A z malé lávky nedaleko je pak možné prohlédnout si samotnou Lišku. Jen o kousek dále je v lese schovaná vyhlídka Medvěd, která funguje, i když se po horách valí mlha. Stojí totiž na kameni mezi borůvčím a vyhlíží do korun stromů.

Předposlední zastávkou mezi hlídkami na stráži je Ovce. Vyhlídka je umístěna mezi keříky s borůvkami a hlídá cestu k Horníkovi. Na vysoké skále čekající vyhlídka Horník odkazuje na hornickou minulost Rokytnice. Po zdolání prudkého schodiště její návštěvníci mohou pozorovat panoramata kopců nad řekou a poslouchat šumění řeky.

Lokalita: Rokytnice nad Jizerou
Rok realizace: 2021

Rozhledna Měňavka

S ročním obdobím a denní dobou měnící se krajinu bude napodobovat rozhledna Měňavka. Ocelovou konstrukci rozhledny zahaluje bionický plášť složený z kovové sítě a tisíce tykadel s malými zrcátky. Právě díky malým odrazům z nich se rozhledna bude neustále měnit, v mlze zanikat a při západu slunce se třpytit.

Rozhlednu budou tvořit dva tubusy spojené a ztužené trubkami a schodišti. Dvojitá spirála schodiště návštěvníkům Měňavky umožní pohybovat se po ní plynule v obou směrech. Teprve přicházejícím návštěvníkům pak z dálky bude připomínat omylem zvětšeného mikroskopického živočicha s tykadly.

Lokalita: Borkovická Blata


Minuty z minulých týdnů:

MINUTA s architekty z edit!

Za uměním i 3D tištěnými mosty

Česká architektura slaví ve světě úspěch

Do Brna za architekturou

Kdo určí novou podobu Pražské tržnice?

MINUTA umění i architektury

Výlet za architekturou s Terezou Komárkovou

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU