Search
Close this search box.

Stodola 21

Obnova historické stodoly na Kutnohorsku od DOMYJINAK

DOMYJINAK

Architektonické studio DOMYJINAK obnovilo torzo historické stodoly v Třebešicích, proměnilo ji do současně pojaté podoby a objekt pojmenovalo Stodola 21. Stavba slouží jako potřebné technické zázemí pro údržbu veřejných prostranství malé rozvíjející se obce. Naváže tak na svůj původní účel hospodářského stavení.

Záchrana torza historické stodoly

Bývalý Bašusů statek získala obec Třebešice do svého vlastnictví a rozhodla se ruinu nebourat, ale revitalizovat, a to dle studie od architektonické kanceláře DOMYJINAK architekti.

Regenerace brownfieldu

Stodola 21 stojí na již dříve zastavěném pozemku a navržena byla ve shodné půdorysné stopě. Pro její obnovu architekti využili recyklovaných stávajících materiálů. V co největší míře zachovali původní zdivo a stavbu s velkým množstvím zeleně citlivě zapojili do okolní přírody.

Letící zelená střecha

Do obnovených kamenných stěn architekti vložili ocelovou skeletovou konstrukci, která podpírá zelenou “létící střechu”. Ta je navržena jako samostatná konstrukce ze sloupů a nosníků. Její hrany přesahují kamenné stěny o jeden metr a chrání tak objekt proti větru. Střecha tak působí dojmem, že nad budovou létá. Díky zeleni, která ji pokrývá, zlepšuje okolní klima a zpomaluje odtok dešťové vody.

Uvnitř halového prostoru s šedou betonovou dlažbou najdeme kovový box, který funguje jako kanceláře se zázemím pro obsluhu. Prostor osvětlují nově vytvořené otvory ve fasádě z kamenného zdiva. Vložený box má opláštění z antracitového plechu a stejné barevné provedení najdeme také u okenních rámů. Budova v sobě materiálově kombinuje smíšené zdivo s cihelnými klenbami a černou ocelí. Posuvná vjezdová vrata pak kontrastují svým dřevěným provedením. 

Lokalita: Třebešice

Architektonické řešení: DOMYJINAK architekti

Rok realizace: 2020 – 2021

Zastavěná plocha objektu : 335 m²

Stodola 21 je mezi přihlášenými projekty prestižních soutěží Stavba roku 2021 a Grand Prix architektů. Pro stavbu můžete hlasovat zde: Stavba roku.

 

DOMYJINAK

Architektonická kancelář DOMYJINAK byla založena v roce 2009. Řadí se mezi renomované české architektonické kanceláře s ohledem na aktuální architekturu. Architekti se zaměřují na komplexní provádění architektonických a technických projektů staveb. Rozsah činnosti zahrnuje novostavby i rekonstrukce, rezidenční objekty, veřejné a kancelářské budovy, polyfunkční budovy, náměstí a nové městské čtvrti v centrech měst.

Přečtěte si také o pivovaru Kocour rekonstruovaný architekty z ateliéru DOMYJINAK.

Pivovar Kocour ve Varnsdorfu

Další krásné domy:

Vila s fontánou

Soběstačný domek Blokki mini

Dům plný světla

Přírodě na dosah

Kamenný dům pro Vysočinu

Sdílet

Související články