Hold centru evropského sklářství

Sídlo značky LASVIT

česká cena za architekturu
Foto: Tomáš Souček

Tradice výroby skla v Novém Boru má ve městě svůj „pomník“. Je jím sídlo české značky LASVIT, pro kterou studio ov-a navrhlo harmonický areál v centru typické historické zástavby v podhůří Lužických hor a získalo za něj hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2020.

Areál se skládá ze dvou barokních (sklářských) roubenek z roku 1790, které spadají pod památkovou ochranu, jsou však doplněny o dva domy nové. Ty jsou ambiciózním, avšak i pokorným doplněním celku. Velikostí i tvarem jsou nové objekty podobné barokní zástavbě, což umocňuje jejich citlivé zasazení do areálu. Společně vytváří inspirativní pracoviště, které odráží kreativitu firmy i jejích zaměstnanců a nadto svou odlišností přiláká nejednoho klienta.

Skleněný dům

Upoutá na první pohled, hledí na Palackého ulici, která směřuje ze stejnojmenného náměstí směrem k historickému středu města. Stavba dává onen symbolický hold tradici sklářské výroby a je zároveň srdcem firmy. Je totiž pokryta skleněným pláštěm, jež je tvořen šablonami, které vycházejí svým tvarem, texturou i pokládkou z tradičních břidlicových tašek. Samotný LASVIT se podílel na jejich vývoji, čímž reprezentuje svou ambiciózní autorskou práci a tvoří citelný přechod mezi starým a novým.

Uvnitř domu najdeme kavárnu a jednací prostor. Zároveň je interiér obklopen policemi, které slouží jako knihovna a sklad skleněných artefaktů. Tyto objekty jsou prozářeny denním světlem, a po setmění jsou podsvíceny a září ven. Dávají tak světu vědět, že sklářská tradice nezanikla, ba naopak je sebevědomě obnovována.

Černý dům

Protikladem skleněné budovy je černý dům stojící na dvoře naproti. Je obložen stejným způsobem jako skleněný, ale namísto skla jsou použity černé cementové dlaždice. Budova skýtá třípodlažní otevřený prostor určený pro zkušební montáže a prezentaci skleněných objektů 1:1. Interiér je tedy spíše industriálního rázu, nachází se zde jeřáb pro prezentaci výrobků, které mohou vážit i 5 tun. Budoucí klienti jsou zde očarováni uměním a řemeslem a skláři se zde loučí se svými díly.

Exteriéry i interiéry budov jsou zajímavým prolnutím tradice a historie s moderním přístupem. Doplňují se zde původní stavební materiály, jako je dřevo a kámen s betonem a sklem. Sídlo LASVIT je plné kontrastů, například v moderním přízemí skleněného domu, byla objevena dvacetimetrová kamenná studna, která je nyní součástí roviny podlahy.

Hlavní cena za rok 2020

Nejen decentní kombinace ocenila porota soutěže České ceny za architekturu: „Původní dřevěné prvky byly doplněny subtilními ocelovými kon­strukcemi schodů, zábradlí a dalších vložených substancí, které v sobě nesou součas­nou noblesu, smysl pro měřítko a význam svého umístění. … Oceněné dílo je kombinací původního a navrhovaného, starého a nového, tradičního s tím úplně současným. Právě bravurnost přístupu k zadanému problému a lehkost, s jakou finální výstup působí v tak složitém architektonickém prostředí, dovedly porotu ke konečnému verdiktu a udělení hlavní ceny.

Realizace, za níž stojí architekti ze studia ov-a beze zbytku naplnila myšlenku o propojení různých světů. Novoborské sídlo LASVIT je koncipováno pro 80 pracovníků, od techniků po designéry. A celý vývoj výrobků bude probíhat zde, na jednom místě. Naplnění celého potenciálu vzniklého areálu je v dohledu pár let postavit novou stavbu a tím uzavřít pomyslný blok domů. Třetí dům by se nazýval zlatý a fasádu by měl z mědi.

Architektonické řešení: Ing. arch. Jiří Opočenský, Ing. arch. Štěpán Valouch // ov architekti s.r.o.

Lokalita: Nový Bor

Realizace: 2017 – 2019

Zastavěná plocha: 779 m² z toho 269 m² novostavby

Užitná plocha: 1780 m²

Podívejte se na další video medailonky realizací, kterým bylo v pátém ročníku České ceny za architekturu uděleno čestné označení Finalista:

Dílny Opatov

Autoři: Atelier 111 architekti

Lokalita: Opatov

Realizace: 2019

Mateřská škola Za Branou

Autoři: VYŠEHRAD atelier

Lokalita: Pacov

Realizace: 2018

Enotéka Znojmo

Autoři: CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Lokalita: Znojmo

Realizace: 2019

Revitalizace pražských náplavek

Autoři: Ing. arch. MgA. Petr Janda / brainwork

Lokalita: Praha

Realizace: 2019

Rodinný dům v Jinonicích

Autoři: Atelier 111 architekti

Lokalita: Praha

Realizace: 2019

Ostatních 6 oceněných projektů, které dostaly Ceny partnerů najdete na našem YouTube kanálu. (Autor videí: Vojtěch Filčev)


Další krásné domy:

Stodola 21

Vila s fontánou

Soběstačný domek Blokki mini

Dům plný světla

Přírodě na dosah

Kamenný dům pro Vysočinu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU