Dům plný světla

Kompletní rekonstrukce od Terezy Čudové Ajmové

I přesto, že se v deset let starém rodinném domě dalo bydlet, rozhodli se majitelé pro nákladnou a náročnou rekonstrukci. Dnes je dům k nepoznání. Prohlédněte si celkovou rekonstrukci od architektky Terezy Čudové Ajmové z ateliéru ta-architektura.

Rodinný dům, který investor zakoupil, byl sice v dobrém technickém stavu, ale jinak byl celkově nevzhledný. Ačkoliv původním záměrem investora bylo zrekonstruovat interiér a odstranit tak několik dispozičních neduhů, po shlédnutí návrhu exteriérových úprav od architektky Terezy Čudové Ajmové souhlasil s tím, že nejlepší bude přistoupit k domu jako ke kompletní rekonstrukci.

Nevkus musí pryč

Původní zadání Terezy Čudové Ajmové se rozšířilo z interiéru na celý dům. Kompletní rekonstrukce domu zahrnovala výměnu a navýšení zateplení fasád, výměnu a zateplení střechy nebo i výměnu oken. Architektka odstranila dobové ozdobné prvky, jako například přesahy střech, sloupy podepírající balkón nebo trojúhelníkovitý arkýř vystupující z obdélníkovitého půdorysu. Tereza Čudová Ajmová navrátila domu tvarovou jednoduchost a účelnost.

„Majitelé si přáli původně jen návrh interiéru. Mají rádi design, chtěli se uvnitř cítit dobře. Když jsem dům uviděla, uvědomila jsem si, že by stálo za to přistoupit k němu jako k celku. Byla by škoda investovat do krásného interiéru v nehezkém domě. Navrhla jsem koncepční studii změny vnitřních dispozic a nakreslila, jak by mohl dům vypadat po proměně exteriéru.,“ popisuje Tereza z atelieru ta-architektura.

Dům byl tvořen třemi různě vysokými částmi se sedlovou střechou. Dvě nižší části architektka spojila se zbytkem domu a umístila do nich hlavní ložnici s velkým oknem umožňující vstup přímo do zahrady. Do hlavní ložnice dále umístila i koupelnu, saunu nebo šatnu.

Namísto sedlové střechy architekta umístila střechu pultovou a fasádu sjednotila palubkovým obkladem z Thermo borovice. Omítka má strukturovaný povrch, který připomíná jen vápnem nahozené stodoly. Do této představy se trefili zedníci, použili přitom malířskou štětku na kreativní poťukávání do omítky.

„Co vybočovalo, jsme ubourali a zarovnali, stavba získala obdélníkové tvary. To samé platilo i pro přesahy střech. Zrušili jsme je, aby dům nevypadal jako chalupa nevhodně zasazená do příměstské lokality,“ vysvětluje architektka.

Vybouraný materiál se Tereza Čudová Ajmová snažila co nejvíce z recyklovat. Původní dřevo se použilo pro vyvýšené záhony, vstupní schody do domu a částečně i na pergolu. Dřevo bylo použito i v interiéru, z původních trámů truhláři vyrobili například masivní stolek, který krásně doplňuje luxusní sezení a typový stolek značky Sancal.

Na plech a cihlu

Uvnitř domu byly vyměněny veškeré instalace včetně topného systému. Dispozičně největších změn doznala jednopodlažní část domu, ve které byl původně umístěn vnitřní bazén. Ten byl odstraněn a nahradila ho hlavní ložnice. V přízemí domu se dále nachází garáž, vstupní hala, obývací pokoj a zázemí domu. V patře je umístěna pracovna, pokoje dětí a koupelny.

V interiéru zaujmou atypické prvky, jako například televizní stěna z ocelového perforovaného plechu nebo vinotéka vyrobená z černého kovu. Černý kov se objevuje i na věšákách v zádveří či na koupelnových prvkách.

Výrazným objektem je zavěšené schodiště, které bylo svařené ze silných plátů oceli.

„Jednalo se o konstrukčně nejnáročnější prvek. Připravila jsem i 3D model pro přesné vyřezání stupňů pomocí laseru. Řemeslníci díky tomu sestavili schody jako skládačku. Dovnitř jsme nedostali žádnou mechanizaci, proto zámečníci jednotlivé díly přenášeli a na místě navařovali,“ popisuje Tereza Čudová Ajmová.

Interiér si udržel barevnou střídmost. Kromě černé, převládá šedá a bílá barva. Industriální prvky se promítly v celém domě – režné bíle natřené zdivo, lité teraco či zářivková svítidla. Na některých stěnách jsou ponechány štukové omítky. Interiér doplňuje čalouněný nábytek Sancal, Viccarbe, Naughtone nebo HAY. Další nábytek je většinou atypický a vyráběn na míru.

Syrovost materiálů probourávají barevné akcenty, zejména dekor dřeva – dvojvrstvé dubové podlahy nebo netradiční obklad vany jasanovými palubkami.

Do domu se podařilo dostatek přirozeného světla. V domě architektka zvětšila okna a nechala prosklít i saunu. Prostor schodiště osvětluje motoricky ovládané střešní okno. V obou šatnách domu přivádí světlo světlovod. Architektka mu dala přednost před střešním oknem, protože v hlavní ložnici by majitele slunce budilo hned od brzkého rána.

 


Autor architektonického řešení: Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová // ta-architektura

Užitná plocha: 200 m2

Dodavatel interiérového vybavení: cre8

Obvodová konstrukce: keramické zdivo Porotherm

Fasáda: silikonová probarvená omítka Weber doplněná obkladem nízké části domu z Thermo borovice

Střecha: hliníkový falcovaný plech Prefa Prefalz

Okna: hliníková značky Heroal, střešní okna a světlovody značky Velux

Dveře: hliníkové Heroal

Vytápění: podlahové topení/ kondenzační plynový kotel Viessman

Podívejte se na další krásné domy:

Kamenný dům pro Vysočinu

Čajový altán s japonskou zahradou

Usedlost dvou tváří

Ve věčných lovištích

Střed vesmíru pro mladou rodinu od studia COLL COLL

Dům otevírající se slunci

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU