Soběstačný domek Blokki mini

Bydlení v bývalém lodním kontejneru přináší spoustu nových možností

Soběstačný domek Blokki mini

Trend miniaturních domků nebo tiny houses se stále více rozmáhá. Soběstačný domek Blokki mini je novinkou v rodině firmy Blokki, z ateliéru H3. Společnost se věnuje stavbě soběstačných domů z přepravních kontejnerů už řadu let, nyní uvádí na trh novinku Blokki mini. Charakterizuje ji větší variabilita a nezávislost.

Jednoduché a soběstačné stavební řešení

Projekt Blokki mini je soběstačný domek s off grid technologií. Konstrukci stavby tvoří lodní přepravní kontejner, který je tímto recyklován. Kontejnery jsou vždy zkráceny na délku 9 metrů, aby jejich celková velikost nepřekračovala 25 m². Díky této velikosti se vyhnete stavebnímu řízení a není tak potřeba mít povolení ke stavbě. V případě, že vlastníte svůj pozemek, stačí vám jen územní souhlas, abyste si sami určili, kde bude Blokki mini stát. Prostor je koncipován jako 1+kk, využitelný na víkendové pobyty, ale i celoročně. Stavbu je možné umístit na betonové patky. Uvnitř stavby se nachází kuchyně, koupelna s kazetovým záchodem. Celá stavba je určena k soběstačnému provozu. Výška stropu dosahuje 2,5 metru, takže prostor působí vzdušně a příjemně. Užitý prostor kolem stavby může rozšířit dřevěná terasa.

Variabilní využití prostoru domku

S domkem Blokki mini můžete neustále pracovat a dále jej rozvíjet. Samotná společnost Blokki připodobňuje své stavby k Legu, které můžete stejně jako kontejnery skládat a neustále rozšiřovat. Celý projekt je koncipován tak, aby sloužil ekologicky, udržitelně a soběstačně. Je zde několik systémů, které využívají přírodní energii k chodu domku, který se tak stává nezávislým. Sluneční a větrná energie je získávána k využití elektřiny, kterou uchovávají akumulátory. Dešťová voda je zadržována a dále využita k mytí, nebo splachování. Kazetový systém WC se jednoduše vymění za nový a obsah starého se odveze pryč, nebo vyprázdní na kompostu. Blokki mini nabízí také dokoupení moderního systému osmóza, jež dokáže filtrovat dešťovou vodu na pitnou. 

Architektonické řešení: Blokki & Zdena Zlatová+Karolína Stryková/ H3 ateliér

Rok první realizace: 2017

Zastavěná plocha: 25 m²

Fotografie: Blokki


Další výlety za architekturou a designem:

Přírodě na dosah

Dům otevírající se slunci

Opálené dřevěné domy

Ve věčných lovištích

Čajový altán s japonskou zahradou

Usedlost dvou tváří

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU