Nová ostravská dominanta

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Začátek víkendu věnujte umění. V The Chemistry Gallery vás čeká výstava, kde v hlavních rolích budou graffiti, světla a vizuální flashbacky. Experimentální výstava ALTER EGO v galerii NoD nabídne multimediální instalaci navozující atmosféru Prahy první poloviny devadesátých let. České architektuře se bude věnovat Galerie Jaroslava Fragnera, která představí brněnské ateliéry a moderní architekturu ve Znojmě. Vstupní interiéry Dvořákovy síně dostaly novou podobu, navrhlo ji studio Lenka Míková architekti. Zveme vás na konferenci o adaptačních opatřeních na změnu klimatu. A na závěr si prohlédněte jak bude vypadat nový most v Ostravě od architekta Romana Kouckého.

Podzim & umění

Další výstava v The Chemistry Gallery s názvem Kind Of Blue uvede dva autory – ZEB ONE a Marka Šilpocha. ZEB ONE věnuje svou malířskou pozornost písmenům, jejich tvarům, barvám a poměrům. Jedná se o writera, který překročil hranice mezi ulicí a galerijní scénou, jazyk graffiti tak nechává proniknout do prostoru volného umění bez přívlastků. Jeho tvorbu doplní vizuální umělec Marek Šilpoch se svými inovativními světelnými objekty.

Vizuální poezie Marka Šilpocha

Vizuální flashbacky solitérních písmen rozpitvaných na fragmenty, která nedávají smysl, a k tomu neony i trash ulice. Odněkud z dálky možná hraje jazz….

Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 22.10.2021 od 18:00, výstava potrvá do 21. listopadu.

minuta

V prostorách galerie NoD budou moci návštěvníci objevovat sociální periferie a kulisy drsného nočního života porevoluční Prahy. Výstava ALTER EGO „monument devadesátek“ navazuje na kultovní film Mandragora z roku 1997. Na projektu spolupracovali umělec Epos 257 s Mirkem Čáslavkou, protagonistou kultovního filmu Wiktora Grodeckého. Přizvali k sobě ještě konceptuálního fotografa Jana Lesáka a společně prostřednictvím nalezených materiálů a experimentálních videí představí plastický multimediální obraz jedné pomalu zapomenuté a temné éry porevoluční noční Prahy. Kurátorem výstavy, která potrvá do 21. listopadu, je Pavel Kubesa.

Architektura v Galerii Jaroslava Fragnera

Do 14. listopadu je v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí možné navštívit výstavu přestavující tři přední brněnské ateliéry. Architektonická studia Burian-Křivinka, Petr Pelčák, Rusín & Wahla mají společnou generační příslušnost, a především hodnotovou orientaci, kterou propisují do své tvorby.

Nová výstava Znojmo 1918–2020: architektonické proměny, která potrvá do 9. ledna, připomene architektonické proměny Znojma v jeho novodobé historii. V tomto živém jihomoravském městě najdeme totiž nejen cenné kulturní památky, ale také moderní architekturu. Výstava, kterou ve spolupráci s GJR připravilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě, ukáže nový pohled na Znojmo prostřednictvím staveb, které zde vznikly.

Nové předsálí Dvořákovy síně

Ateliér Lenka Míková architekti stojí za návrhem nových vstupních prostor v předsálí Dvořákovy síně v Rudolfinu. Nový interiér zahrnuje foyer s výstavou o historii budovy, poslechový salónek a obchod se suvenýry. S respektem k původní architektuře budovy doplnili architekti historickou architekturu novu vrstvou. Současného, funkčního a uceleného designu docílili použitím materiálů, které se už v budově vyskytují – leštěné mosaze a tmavé dřevěné dýhy. Částečně leštěná mosaz vytváří efekt zrcadlení a jednoduché tvarování prvků navazuje na ornamenty v původní kamenné podlaze.

Příjemné a odolné město

V den, kdy vstoupila v platnost Pařížská dohoda, tedy 4. listopadu, se uskuteční konference s názvem Příjemné a odolné město pořádaná Nadací Partnerství. V rámci slavnostního vyhlášení soutěže Adapterra Awards 2021 se tak budou moci hosté zúčastnit také konference o adaptačních opatřeních na klimatickou změnu ve městech a jejich okolí. Mezi hosty konference budou například Peter Bednár, architekt a urbanista ateliéru Jakub Cigler Architekti nebo Martina Sýkorová, urbanistka Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Součástí programu bude také představení příkladů dobré praxe a panelová debata na téma Jak motivovat k dobrému hospodaření s dešťovou vodou.

Termín: 4. listopadu 2021 od 13:00 do 19:30
Místo: HubHub – Palác ARA, Perlová 5, 110 00 Praha 1, případně také online
Registrace zdehttps://www.adapterraawards.cz/cs/Konference

Adapterra Awards 2021 zná své finalisty

Nový most přes Ostravici

Ostrava bude mít novou architektonickou dominantu podle návrhu architekta Romana Kouckého. Uznávaný architekt a profesor navrhl například Trojský most v Praze nebo Mariánský most v Ústí nad Labem. Nyní představil návrh obnovy stávajícího mostu Na Karolině, jež je v neuspokojivému technickému stavu a má předimenzovanou kapacitu. Nový most z ocelové konstrukce propojí nově budovanou čtvrť Karolina a budoucí multifunkční areál Ostravské univerzity.

Mosty mají mezi stavbami zvláštní výsostné postavení. Bez ohledu na dobu, ve které vznikaly, byly vždy vrcholem technických možností a umu jejich stavitelů. Mnohdy jsou města samotná charakterizována svými mosty. Obyvatelé i návštěvníci města často směřují právě k mostům. Rodiče je ukazují svým dětem a vysvětlují na nich síly, které přenášejí… Nový most spojí „dvě“ Ostravy Moravskou a Slezskou. Každá má jiný charakter. Aby byl nový most symbolem jejich setkání, má každá stejnou část asymetrické nosné konstrukce mostu, které se symbolicky potkávají nad řekou. Jako by vzepjaté zvíře ze znaků obou měst stálo každé na svém břehu, položilo svou sílu na břeh protější a spolu tak překlenuly řeku,“ uvádí svůj návrh architekt Koucký.

 

Minuty z minulých týdnů:

MINUTA o dřevostavbách s Prodesi/Domesi

Tvořit a radovat se z toho

Nejkrásnější pumpa i ostravské mrakodrapy

Oceněné interiéry a legendární exteriéry

Podzim patří architektuře a designu

Umění v klidu i v pohybu

Architektura jako poslání

Udržitelná severská architektura

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU