Architekti z ateliéru Mjölk stojí za návrhem rekonstrukce pražské vily z dob první republiky. Materiálová i barevná jednoduchost návrhu starému domu navrátila ztracenou jiskru.
Nová cesta a více prostoru
Stěžejním bodem rekonstrukce bylo odstranění nevhodné přístavby garáže. Místo ní architekti navrhli nový vstup, jehož hmota nenarušuje charakter rodinného domu. Vila byla poté doplněna o nové kryté stání, jež je přístupné po nově upravené cestě k hlavnímu vstupu do domu. Pěší cesta vede také ke stávající terase.
Dále architekti vyměnili okenní výplně a objekt zateplili. Rodinná vila dostala také novou omítku a střechu. Střecha i fasáda si ponechaly svůj původní charakter, zatímco oplocení bylo nově zrekonstruováno. Co se týče materiálů, došlo pouze k jejich obměně za nové. Interiérové změny dispozic zahrnovaly zvětšení otvorů v nosných stěnách, bourání příček a zvětšení otvorů na fasádě směrem do zahrady.
Lokalita: Husinec
Architektonické řešení: Mjölk
Rok realizace: 2020
Zastavěná plocha: 130 m²
Užitná plocha: 184 m²
Spolupráce: architekt Lukáš Holub
Zahradní architekti: Atelier Partero
Fotografie: BoysPlayNice
„Proč mjölk? Protože hezčí švédské slovo už není,“ říká Jan Vondrák.
Je konečná realizace Vily s fontánou podobná původním návrhům?
Zadáním projektu byla rekonstrukce prvorepublikové vily na moderní bydlení pro početnou rodinu. První návrhy se příliš nelišily, každou další schůzkou s klienty jsme si ale byli více jistí podobou domu. Ukázalo se, že jsme společnou řeč našli hned v úvodu.
Jakou roli hraje v návrhu fontána?
Fontána byla a je jednou z dominant domu, zaujala nás na první pohled. Věděli jsme, že fontánu musíme zachovat za každou cenu.
Název ateliéru pochází ze švédského překladu slova mléko. Proč Mjölk?
Nad lahví vína jsme si Honzou ve druhém ročníku FUA TUL vysnili vlastní atelier. Tehdy jsem se snažil naučit švédsky a na stole ležel slovník. Proč mjölk? Protože hezčí švédské slovo už není.
Ateliér funguje již 13 let. Jaké jsou jeho nejdůležitější milníky?
Jsem hrdý na to, že se nám dlouhodobě daří posouvat naši tvorbu dál a dál. Milníkem je tedy každý další dokončený projekt. Momentálně jsme šťastní za klienty, pro které pracujeme a hlavně za skvělý team, který se nám v podařilo v našem studiu poskládat.
Kolik členů aktuálně tvoří váš tým?
Kromě mě a mého partnera Honzy Macha ještě 7 dalších architektů a naše tajemnice.
Jaký projekt ateliéru Mjölk byl zatím realizován nejdále od České republiky?
Nejvzdálenější realizace byly asi sněhové iglú pro bruslaře ve Winnipegu. Momentálně ale pracujeme na více projektech ve Střední Americe. Na konci léta půjde do prodeje rezidenční projekt na Kostarice, který připravujeme pro klienta Filipa Žáka.
Jaká je vysněná realizace, ke které zatím nedošlo? A jsou nějaké, kterým byste se chtěli vyhnout?
Moc se těšíme na realizaci plovárny na Lesním koupališti v Liberci, které provozujeme. Stavět by se mělo začít už v horizontu pár měsíců. Nejdůležitější je pro nás vztah s klientem, takže se dá říct, že si vybíráme spíš klienty než projekty. Architektura je běh na dlouhou trať a chceme, aby nás práce bavila. To se vždy odrazí i na výsledku a spokojenosti klienta.
Jaké jsou další rozpracované projekty? Zaměřujete se také na komerční projekty?
Momentálně pracujeme na zhruba 20 projektech v Česku i v zahraničí. Z komerčních projektů stavíme sídlo české firmy na košile VAVI nebo pokrokové dřevozpracovatelské společnosti Kloboucká Lesní.
Mjölk
Architektonický ateliér Mjölk vznikl v roce 2008. Architekti Jan Mach a Jan Vondák, kteří jej založili, tvrdí, že nevidí rozdíl mezi městem, domem, rozhlednou, interiérem či kusem nábytku. Mají pocit, že dobrá architektura jde dělat odkudkoli. „Velká architektura města nepotřebuje,“ říkají. Jejich ateliér je součástí zanedbaného parku v Liberci, kde po škole architekti z Mjölk zůstali. Zde se snaží pozitivně ovlivňovat svoje prostředí, provozují vlastní bar, pořádají běžecké závody nebo urban festival.