Search
Close this search box.

Sakrální stavby v moderním pojetí II.

Kostely, smuteční síně a kapličky v duchu 21. století

Minimalismus, vizuální čistota a neomezený prostor pro rozjímání duše, tak vypadá současná sakrální architektura. Přinášíme pokračování z našeho putování po novodobých kostelech a duchovních místech.

Kostel Krista Spasitele

Architekti z ateliéru Žiška dokončili stavbu kostela v dubnu tohoto roku. Design exteriéru kontrastuje s přilehlou městskou zástavbu. Součástí budovy je kavárna, knihovna, společenský sál a komunitní centrum. Stavba má jednoduchý půdorys ve tvaru kříže. „Vyzdvižení kostela nad terén umožnilo situovat komunitní centrum pod něj a dalo hlavnímu průčelí, spolu s širokým předloženým schodištěm a štíhlou asymetricky umístěnou zvonicí, potřebnou míru monumentality, akcentovanou ústupkovým portálem hlavního vstupu,“ říkají autoři kostela, jenž získal ocenění Stavba roku 2021.

Architektonické řešení: ATELIER Žiška | Ing. arch. Jakub Žiška, Ing. arch. Pavel Šmelhaus

Rok realizace: 2021

Lokalita: Praha – Barrandov

Fotografie: archiv ATELIER Žiška

Kaplička 4 svatých

Kapličku 4 svatých najdeme vedle polní cesty ze Sobětuch do Rabštejnské Lhoty. Kapličku architekti z ateliéru ti2 umístili do otevřené krajiny, ze všech stran ji tak obklopuje příroda. Prolnutím dvou křížů vznikly čtyři výklenky. Ty jsou věnovány čtyřem patronům, kterým je kaple zasvěcena – svatému Václavovi, archandělu Michaelovi, svatému Isidorovi a svatému Kryštofovi. Pod kapličku z cortenových plechů architekti schovali schránku se vzkazem budoucím generacím.

Architektonické řešení: ti2 architekti | Ing. Arch. Kamil Měrka

Rok realizace: 2020

Lokalita: Sobětuchy

Fotografie: Petra Měrková, Kamil Měrka

Evangelický kostel Hodslavice

Architekti ze studia Objektor provedli rekonstrukci kostela v Hodslavicích, jejímž cílem bylo „maximalizovat využití kostela nejen pro církevní ale i kulturní život v obci.“ Prostoru vévodí víceúčelové dřevěné pódium. Minimalistický kostel kombinuje bílou výmalbu a dřevo, jeho atmosféru pak dotváří decentní nasvícení interiéru. „Očištěním interiéru zvýrazňujeme tektoniku stavby. Vložením soudobé architektury vytváříme dialog mezi historií a současností,“ vysvětluje Jakub Červenka. V roce 2019 získal kostel Národní cenu za architekturu v kategorii Interiér.

Architektonické řešení: Studio Objektor | Václav Šuba, Jakub Červenka

Rok realizace: 2019

Lokalita: Hodslavice

Fotografie: BoysPlayNice

Kostel sv. Václava

Kostel sv. Václava v Sazovicích navrhli architekti z ateliéru Štěpán. Stavba kostela se nachází ve středu obce na místě se svažujícím se terénem. Díky svému umístění je kostel dominantou města. Jeho exteriér je inspirován tvarem válce. Stěny mají v nejširším místě tloušťku až půl metru, postupně se ale zužují a sbíhají do jednoho bodu. Střechu kostela zakončuje v nejvyšším místě kříž. Vnitřní prostor v bílé barvě doplňují lavice ze dřeva a zlaté prvky. Světlo do objektu proniká pouze minimálně tak, aby nenarušovalo atmosféru kostela.

 Architektonické řešení: Atelier Štěpán | Marek Jan Štěpán

Rok realizace: 2015-2017

Lokalita: Sazovice

Fotografie: BoysPlayNice

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Barokní kostel v Neratově je jedním z významných poutních míst. Architekt kostela není přesně znám, předpokládá se ale, že jím byl Giovanni Battisty Alliprandi. Několikrát v historii byl kostel přestavěn a na konci 2. světové války vyhořel. Na obnově kostela se podílí Sdružení Neratov, z. s. společně s Římskokatolickou farností Neratov. V letech 2006-2007 zde proběhla rekonstrukce střechy. Od té doby se může jako jediný kostel v ČR chlubit skleněnou střechou. Od roku 2013 je do kostela doplňováno liturgické vybavení a v roce 2018 bylo zrekonstruováno průčelí, aby kostelu navrátilo původní barokní vzhled. V roce 2020 stavba obdržela cenu Patria Nostra.

Rok realizace:

2005-2006 rekonstrukce střechy

2018 rekonstrukce průčelí kostela

Lokalita: Neratov, Bartošovice v Orlických horách

Fotografie: Zdenka Burešová, Ondřej Vaňura 

Modlitebna Církve bratrské

„Nový kostel v Černošicích je bílý jako peřina, špičatý a zároveň oblý jako křídla anděla, jeho povrch je strukturovaný, stejně jako peří, vroubkovaný jako sjezdovka po ránu, je jako holubice a zároveň tučňák, je to prý i loď, ale o tom nic nevím. Je to zděná klenba obrácená k nebi jako nádoba na déšť, kde to málo betonu, co jsme použili, je pro přehlednost vidět. Tak jako je barok formován bezmeznou řekou cihel proudících všemi směry, je černošický kostel jeho, svým způsobem, opakem – cihlovou sofistikovanou skořepinou. Není jen domem na modlení, ale i domovem velkého bratrství.“ – takto stavbu popisuje její autor, architekt Zdeněk Fránek.

Motlitebna s monolitickými železobetonovými stropy je skrze skryté otvory nasvětlena nepřímým světlem. Zděná nosná konstrukce je omítnuta stěrkou s vroubky. Architekti položili část motlitebny do vodní plochy, v níž se zrcadlí shromažďovací prostor. Nad hlavním sálem v prvním nadzemním podlaží je v druhém podlaží situován byt kazatele a technické místnosti.

Architektonické řešení: Fránek Architects | Zdeněk Fránek, Miroslav Šubrt

Rok realizace: Černošice

Lokalita: 2010

Fotografie: Ester Havlová

Ateliér Fránek Architects realizoval v roce 2010 také stavbu Modlitebny Církve bratrské v Litomyšli, jež jsme navštívili na naší ARCHITOUR. Budova využívající terénní konfiguraci je založena na principech starověkých a novověkých architektur do jednoduchého konceptu.

Čtěte také:

Sakrální stavby v moderním pojetí I.

Další výlety za architekturou

Nejhezčí lávky Česka II.

Designové pivovary II.

Designové pivovary I.

Nasajte ducha vinoték a vináren

Vinařství, kde je radost degustovat

Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem

Designová jógová studia

Hotely, kde si ustelete s designem

Školy pro novou generaci

Designové dětské interiéry

Rozhledny, které musíte vidět

Sdílet

Související články