Designová jógová studia

Místa, kde na vás starosti nemůžou

Designová jógová studia
Yoga Garden

Jógových studií je nespočet a pokud bydlíte ve větším městě, máte pravděpodobně jedno kousek od domu. Prostor, ve kterém jógu praktikujeme, ovlivňuje naše vnitřní rozpoložení a je tak podstatné, kde ji cvičíme. V tomto článku se zaměříme na designová řešení interiérů jógových studií. Vybrali jsme designová jógová studia z Prahy a Brna, kam můžete vyrazit za jedinečným zážitkem z jógy i designu.

Yoga Garden

Propojení starého s novým. Na nově otevřeném jógovém studiu v centru Brna Yoga Garden, se podíleli architekt Szymon Rozwalka, zahradní architektka Mirka Svorová a Florian Kowatz, který stojí za návrhem vizuálu celé značky. Hlavním požadavkem bylo vytvořit čistý světlý prostor jógového studia v evropském stylu. Majitelé se chtěli vyhnout typickému vzhledu exotiky, jež se s jógou spojuje. Architekt k návrhu přistupoval s ohledem na stáří historické budovy. Zanechal původní dřevěné trámy, v hlavním sále použil repasované dubové parkety, zatímco v hot room je podlaha korková. Ve vstupní hale pak umístil lavice od firmy TON – Gufy. Yoga Garden slouží jako komunitní prostor ke sdílení, ve kterém se potkávají lidé různého věku i zkušeností s jógou.

Architektonické řešení: RO_aR architects – Szymon Rozwalka

Rok realizace: 2019

Lokalita: Brno

Fotografie: BoysPlayNice

Yoga Movement

Architekti z ateliéru Archzone ve spolupráci s majiteli studia přestavěli bývalý prodejní sklad na moderní jógové studio Yoga Movement. Rekonstrukce interiéru byla pro architekty výzvou, celý prostor se totiž nachází v suterénu a vchází se do něj po rampě. Vstupní rampu architekti nahradili schodištěm, které vede k recepci. Jógové studio je inspirováno asijskými butique studii. Tato asijská studia fungují jako společenské centrum k setkávání a jsou součástí každodenního života obyvatel. Proto bylo pro majitelku důležité vybudovat ucelený příjemný prostor s kvalitním zázemím i mimo cvičební místnosti. Prostor je rozdělen na dva jógové sály s podlahovým vytápěním a zrcadlovými stěnami. Vnitřní prostor prosvětlují střešní světlíky. Interiér propojuje dřevo v odstínu medového dubu a šedé keramické obklady. V šatnách pak architekti použili betonovou stěrku. 

Architektonické řešení: Archzone

Rok realizace: 2018

Lokalita: Praha

Fotografie: Aneta Vrkotová

Jógovna

Dalším jógovým studiem butikového typu v Česku je Jógovna. Nachází se v Praze v Jindřišské ulici ve starém činžovním domě. Jeho interiér odráží historii a autenticitu historické budovy v centru města. Prostory uvnitř jsou menší, ale útulné, takže se lektor může každému plně věnovat. Interiér Jógovny je lazen do přírodních zemitých tónů hnědé a šedé barvy. Charakteristickým prvkem studia je stropní kresba ve cvičebním sálu, z rukou umělců Elišky Konečné a Michaela Noska. Jak tvrdí sami zakladatelé studia: Jógovna je kreativním místem tvořená s citem pro detail.

Architektonické řešení: Aleš Andrle

Rok realizace: 2017

Lokalita: Praha

Fotografie: Lucie Kotvalová a Julie Svobodová

Yoga Brno

Další brněnské studio pochází z návrhu architektů z Raan atelier. Architektonické studio se podílelo na interiéru společně s manžely Blahošovými. Zadání znělo jasně – propojit vizuální vzhled nového studia s již zavedenými jógovými studii majitelů a nalezením rovnováhy mezi nimi. Novému studiu dominuje dřevo, které funguje jako hlavní spojovací prvek dalších materiálů, jako je vinyl, lamino, nebo stěrka. Studio Yoga Brno je ostatním podobné svou atmosférou, kterou podporuje dřevo v různých odstínech.

Architektonické řešení: Raan atelier

Rok realizace: 2019

Lokalita: Brno

Fotografie: Lucie Šiprová Mojžíšová

Moma Yoga

Moma Yoga je pop-up jógové studio v centru Prahy z architektonického ateliéru edit! Studio vzniklo v nejvyšším patře kancelářské budovy. Interiér architekti navrhli tak, aby byl kompaktní a jednoduchý. Součástí Moma Yogy jsou prostory navazující na centrální recepci, skládající se z jednoho velkého sálu, dvou malých sálů, místností pro personál a zázemí pro návštěvníky. Vnitřní prostory spojuje masivní dubová podlaha, bílé zdi a přiznaný industriální strop s rozvody po celém studiu. Jógové studio ve dne prosvětlují pouze stropní kruhové světlíky, které místnostem dodávají dostatek světla.

Architektonické řešení: EDIT! architects / spolupráce: Marie Makeeva (nástěnné ilustrace)

Rok realizace: 2013

Lokalita: Praha

Fotografie: Michal Šeba


Další designové interiéry:

Soukromý vinný sklep od Eva Vais Architekti

Apartmány a Cafe Dačický

Provaznictví Újezd

Prodejna BasketSHOP

Retail prostory stylově

Designové bary a kluby

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU