Kde si vychutnat dobré pivo a zároveň se kochat designovými interiéry? Posezení nad vychlazeným pivem je pro mnoho z nás příjemným zpestřením života. V České republice najdeme hned několik zajímavých pivovarů, které stojí za to navštívit nejen kvůli aktuální nabídce pivních speciálů nebo osvědčených klasik. Připravili jsme seznam pivovarů a pivnic, kde design a pivo hrají prim.
Hladinka
Pivovar Hladinka se nachází v Kladně. V okolí je velmi oblíbeným, může se tak stát, že bez rezervace se na vás nedostane. Prostor je opticky rozdělen na několik částí. Interiéru vévodí dřevěná podlaha v netradičním provedení. Na stěny architekti z ateliéru archicraft umístili na míru navrženou grafiku složenou z různých druhů jednoduchých obrazů. Celým prostorem se prolíná kombinace tmavě modré, bílé a černé barvy. Nábytek je pak ze světlého dřeva.
„Jedná se o redesign fungující restaurace s důrazem na hledání nové klientely a neztracení té staré. V interiéru hraje důležitou roli repas původní masivní dřevěné podlahy, nová interpretace původních hospodských obkladů stěn, práce s mědí (tanky, svítidla, propis logotypu na výčepu a v neposlední řadě interiérové grafiky),“ vysvětlují architekti.
Architektonické řešení: archicraft
Rok realizace: 2019
Lokalita: Kladno
Fotografie: Lukáš Legi
Rozmar-Inn
Objektu Rozmar-Inn se ujal spolek architektů z DL studia. Samotný název nemá nic společného s rozmarem, nýbrž s rozmarýnem. Větvičky rozmarýnu jsou otisknuty do celého interiéru. Nachází se v keramické dlažbě, jsou použity jako dekorace na stěnách a zároveň se využívá jejich geometrického vyjádření v prostoru objektu. Architekti restauraci rozdělili na tři části: přední část, která respektuje interiér původní drogistické prodejny, dále pak střední a zadní část, kde je již interiér řešen moderněji. Celá stavba je navržena s citem k zachování původního interiéru a zároveň je propojena s moderním prostorem.
„Prostor historické lékárny s původním vybavením se proměnil v typickou tankovou hospodu, aniž by přišel o kouzlo apatyky s léčivými odvary a bylinkami. S vážností pana magistra si dáte vyzrálý steak s vychlazenou jedenáctkou pod vysokým zdobeným stropem. Pivní tanky, výčepní pult nebo vestavěná kuchyně působí v interiéru stejně přirozeně, jako dózy s léčivými pilulkami,“ popisují koncept architekti.
Architektonické řešení: DL studio
Rok realizace: 2019
Lokalita: Praha
Fotografie: Ing. arch. Lucie Kastnerová
Pivovar Ossegg
Původní pivovar vznikl přímo v prostorách cisterciáckého kláštera v Oseku. V roce 2014 došlo k instalaci technologie pro výrobu původního klášterního piva. Na tento pivovar nově navazuje také Ossegg v Římské ulici v Praze, který následuje odkaz původního oseckého pivovarnictví. Interiér je spjat s mateřskou pobočkou, najdeme zde například repliky původních portrétů zdejších opatů nebo osvětlení vycházející z románského pulpitu. V suterénu je situována hlavní část podniku, kam architekti z ADR umístili také veškerou technologii pro výrobu piva. V minimalistickém interiéru autoři kombinují dubové dřevo a černou ocel. Prostor pak sjednocuje dřevěná podlaha a bílé stěny.
Architektonické řešení: ADR
Rok realizace: 2018
Lokalita: Osek, Praha
Fotografie: Igor Zacharov
Pivovar Spojovna
Pivovar Spojovna spojuje tři pražské čtvrtě – Chodov, Kunratice a Šeberov. V pivovaru se scházejí jak studenti z blízkých vysokoškolských kolejí, úředníci z office parku i místní obyvatelé ze sídliště. Odtud pochází také název pivovaru, jehož úkolem je spojovat různé skupiny lidí. Jako součást areálu navrhli architekti z ateliéru mar.s architects velkou zahradu s venkovním výčepem a možností různých venkovních aktivit. Prvkem prolínajícím se skrze celý interiér jsou černé ocelové tyče, použité pro nohy stolů a pro uchycení osvětlení. Dalším výrazným prvkem interiéru je betonový výčep s průhledem do kuchyně a shluky skleněných koulí, které vizuálně určují důležitá místa v restauraci. Materiálově v prostoru najdeme kombinaci smrkových prken, cihel a betonu.
Architektonické řešení: mar.s architects
Rok realizace: 2018
Lokalita: Praha – Kunratice
Fotografie: BoysPlayNice
Minipivovar Most
Minipivovar Most doplňuje skupinu pivovarů Hostivar I., Hostivar II. a Trautenberk, jejímž hlavním rysem jsou svrchně kvašená piva. Všechny stavby spojuje prvek dřeva a proskleného průhledu do interiéru. Objekty se nachází v Praze, Mostě a také v Krkonoších, kde je situován objekt pivovaru Trautenberk.
Prostorný a moderně zařízený pivovar Most je nejnovější realizací. Opět zde dominuje široké využití dřeva spolu v kombinaci s červenou barvou nábytku. Fasádu pivovaru zdobí logo ve tvaru písmene M, které je ústředním motivem pivovaru a zároveň označením piva. Minipivovar nabízí také venkovní posezení. Architekti ze studia ADR jej doplnili o drátěnou konstrukci, po které se během léta bude popínat chmel jako na nedalekých chmelnicích.
„Interiér objektu je též navržen velmi jednoduše. Stěny jsou ve velké míře ponechány v surovém, vyzděném stavu, přetřené pouze bílou výmalbou. Lokálně, např. v sociálním a kuchyňském zázemí, je cihla doplněna keramickým obkladem. Hlavní veřejný prostor objektu – restaurace – je kombinací cihelného zdiva, dřevěného nábytku s kovovými detaily, ocelových prvků konstrukčního rázu a betonové broušené podlahy. V centrální části místnosti jsou dva hlavní pulty, jeden výčepní a druhý barový,“ doplňují architekti.
Hostivar II.
Design objektu navazuje na pivovar Hostivar I. Oba pivovary vhodně kombinují různé odstíny dřeva spolu s kontrastní černou barvou. Atmosféru dotváří osvětlení a velká prosklená okna, díky kterým je v objektu dostatek světla. „Půdorysný tvar objektu je ovlivněný nepravidelným tvarem pozemku. Fasáda pivovaru je obložena dřevem, které v patře střídá černý trapézový plech. V klíčových momentech je fasáda prosklená, s průhledem do restaurace nebo varny pivovarnické části. Restaurace je terasou orientovaná do zahrady, ve které v létě funguje malý objekt výčepu se zahradním sezením pro hosty,“ popisují architekti. U obou objektů najdeme také venkovní zahrádku.
Trautenberk
Minipivovar Trautenberk vznikl rekonstrukcí Tippeltovy boudy. „Při rekonstrukci byl objekt očištěn od početných přestaveb, které proběhly ve druhé polovině minulého století. V exteriéru je tradiční dřevěný obklad s kamenným soklem doplněn v místě pozdější přístavby o fasádu z falcovaného plechu,“ dodávají architekti. Zajímavým prvkem v interiéru pivovaru jsou svítidla z prvorepublikové éry. Objekt mimo jiné slouží jako ubytovací zařízení.
Architektonické řešení: ADR
Rok realizace: 2013 Hostivar I, 2016-2017 Hostivar II, 2017 Trautenberk, 2020 Most
Lokalita: Praha, Most, Krkonoše
Fotografie: BoysPlayNice