Sakrální stavby v moderním pojetí I.

Kostely, smuteční síně a kapličky v duchu 21. století

Kostely nemusí být vždy jen historické. Vítejte ve světě novodobých sakrálních staveb. Představujeme první část staveb, které jsou ukázkou toho, že také posvátná místa mohou vypadat stylově a současně.

Kostel blahoslavené Marie Restituty

Nedaleko sídliště Brno Lesná se nachází Kostel blahoslavené Marie Restituty. Architekti z ateliéru Štěpán navrhli stavbu na půdorysu kruhu symbolizujícího nebe a věčnost. Materiál stavby navazuje na materiály z nedalekého sídliště, proto architekti využili především beton.

Interiér kostela se stává vnitřním vesmírem, prostorem pro komunikaci s Bohem a rozjímání, který osvětluje paprsek světla z horního kruhového okna v barvách duhy. Okno svou velikostí představuje otisk Božího prstu, někdy také nazývaný „nebe nad Brnem“. Tento prvek lze spatřit z letadla letícího ve velké výšce. Ke kostelu náleží věž, do níž architekti situovali kruhové schodiště. Věž ve tvaru rovnostranného pravoúhlého trojúhelníka z každé strany vypadá trochu jinak.

Architektonické řešení: Atelier Štěpán | Marek Jan Štěpán

Rok realizace: 2017-2020

Lokalita: Brno – Lesná

Zastavěná plocha: 1220 m²

Užitná plocha: 2350 m²

Fotografie: archiv ateliéru, BoysPlayNice

Kaple Lesní vzpomínka

Architekti z ateliéru Štěpán navrhli také Kapli Lesní vzpomínka, jež stojí v lese v obci Střelice nedaleko Brna. Investor kapli nechal zhotovit pro svou zesnulou manželku. Exteriér kaple navrhli architekti v jednoduchém geometrickém tvaru. Interiér je proveden v modré barvě. Objekt má dva vchody. První z nich – západní trojúhelný slouží jako vstup. Východní je určen pro příchod zmrtvýchvstalého Krista a symbolizuje naději a posmrtný život.

„Vzpomínková kaple je postavena pro věčný odpočinek ženy – manželky a duchovní potkávání se s ní. Je jednoduchým krystalickým objektem odjinud z jiného světa, asi ozvěnou posmrtného života. Je rozhraním mezi materiálním a duchovním světem na vyvýšenině v lese. Tam někde…” uvádí architekt Marek Jan Štěpán.

Architektonické řešení: Ateliér Štěpán | Marek Jan Štěpán

Rok realizace: 2017

Lokalita: Střelice

Fotografie: archiv ateliéru, Ota Nepilý

Nová smuteční síň v Broumově

Novou smuteční síň poblíž Broumovského hřbitova najdeme na pozemku původního evangelického hřbitova. Opticky je pozemek rozdělen do dvou částí. V první z nich tzv. „rajské zahradě“ se nachází travnatá plocha a hlavní cesta lemovaná stromy, ve druhé části tzv. „říši mrtvých“ je pak situována budova síně.

Architekti zvolili modřínové dřevo a doplnili jej hliníkovým plechem lemujícím obvod stavby. Střecha je typického sedlového tvaru, od nějž se odvíjí také tvar samotné síně vyznačující se otevřeným vnitřním prostorem. Interiér síně osvětluje malé okno umístěné nad místem pro rakev a velkým oknem orientovaným ke skupině stromů.

Architektonické řešení: INS spol. , d3D | Akad. Arch. Pavel Rydlo, Ing. Pavel Tůma, Petr Šulc

Rok realizace: 2018

Lokalita: Broumov

Fotografie: Pavel Rydlo

Rodinná kaple u Sedlčan

„Kaple balancuje mezi tradicí a současnými stavebními principy. Jednoduchou hmotu jsme načlenili pásem oken nad bočními stěnami, kde bychom v tradičním pojetí tvořili římsu. Obdobně jsme hledali rovnováhu i v materiálech. Břidlicovou krytinu, žulová ostění a trámový krov jsme doplnili o betonové bloky, které byly ručně vyráběny na místě, přímo v modulu kaple,“ vysvětluje autor – architekt Tomáš Henel.

Betonové bloky vytvářejí charakteristický vzhled zdiva a zároveň jsou hlavním prvkem stavby. Samotný interiér kaple je velice strohý, doplněn pouze o náboženské ikony a mobiliář vytvořený lokálními řemeslníky. Architekti z OTA ateliéru kapli navrhovali pro rodinu a blízké přátele investora. Vzhledem k dětství, které investor strávil v Řecku, kaple zčásti vychází z řecké architektury, jež doplňují prvky tuzemské.

Architektonické řešení: OTA ateliér | Tomáš Henel, Ondřej Fiala

Rok realizace: 2018

Lokalita: Sedlčany

Fotografie: Tomáš Slavík

Klášter Nový Dvůr

Architekti z ateliéru Soukup zrekonstruovali původní zemědělský statek dříve patřící premonstrátům na klášter pro francouzský cisterciácký řád Trapistů. „Areál trapistického kláštera Nový Dvůr tvoří vlastní klášterní budova, dům pro hosty, kaple pro veřejnost, výrobní dílny a technické objekty. Jedná se o rekonstrukci a dostavbu barokního dvora ve formách minimalismu, probíhající od roku 2001 dodnes. Klášter má mnichům zaručit klidné prostředí a dostatek inspirujícího prostoru pro náročný život v uzavřené komunitě,“ dodává architekt Jan Soukup.

Klášter byl postaven podle návrhu architekta Johna Pawsona. Samotná práce tak zahrnovala skloubení spolupráce mezi architekty v Londýně a týmem Jana Soukupa v Čechách. Při přestavbě se architekti snažili o respektování původních prvků a zároveň o zařazení nových. Cílem bylo zachovat souhru mezi samotným klášterem a komunitou, která jej obývá. Množství ozdobných prvků je minimální, protože samotný design interiéru by neměl odvádět pozornost mnichů od soustředění se na Boha.

Architektonické řešení: Ateliér Soukup | Ing. arch. Jan Soukup, John Pawson

Rok realizace: 2014

Lokalita: Dobrá Voda, Toužim

Fotografie: Jens Weber


Další výlety za architekturou:

Nejhezčí lávky Česka I.

Nejhezčí lávky Česka II.

Designové pivovary II.

Designové pivovary I.

Nasajte ducha vinoték a vináren

Vinařství, kde je radost degustovat

Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem

Designová jógová studia

Hotely, kde si ustelete s designem

Školy pro novou generaci

Designové dětské interiéry

Rozhledny, které musíte vidět

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU