TeeHouse Čeladná od CMC Architects

Apartmánový projekt odkazující k Beskydům i původní zástavbě

TeeHouse Čeladná

Obec Čeladná je kouzelným, ačkoliv zatím stále docela neznámým místem. Začíná si však dobývat své místo na slunci, čemuž pomáhají i aktivity světového architektonického studia CMC Architects. Nejnovějším přírůstkem v Čeladné je apartmánový projekt TeeHouse umístěný v golfovém a jezdeckém areálu. Projekt si za cíl kladl doplnit nabídku služeb o ubytovací zařízení a wellness. Hlavní inspirací byla architektům beskydská krajina a jasné ortogonální členění účelových staveb původního jezdeckého areálu.

Respekt k původnímu urbanismu

V první řadě přibylo na místě několik nových objektů umístěných do tvaru písmene L. Architekti chtěli navázat na organizační ráz původních utilitárních staveb, respektovali proto původní strukturu i ortogonální členění místa. Stávajícího areálového urbanismu dále využili také pro umocnění výhledů z jednotlivých apartmánů. K pokojům náleží velkoryse pojednané lodžie, které jsou výrazným architektonickým prvkem na fasádách objektů. To je ještě zdůrazněno ustoupením suterénního patra, což nechává vyniknout samotnému hlavnímu objemu stavby.

Podkrovní část je řešena jako ustoupená s výrazně přesahující příčně zalamovanou střechou. Výrazným architektonickým prvkem objektů je zpracování zalamované střechy, jejíž tvar odráží reliéf okolní hornaté beskydské krajiny.

Reliéf beskyd dominantním prvkem

Architekti usilovali o použití co nejmenšího množství materiálů a barev na fasádě budov, které charakterizují černé plochy v kombinaci se světlým dřevem. Barvy objektu autoři návrhu zvýraznili použitím základních pohledových materiálů jako je sibiřský modřín, tmavě šedý bond nebo pohledový beton. Díky použitým materiálům se TeeHouse stává součástí přirozeného krajinného rázu.

Architektonické řešení: Akad. arch. Vít Máslo, Dipl. Arch. David R. Chisholm // CMC Architects

Lokalita: Čeladná

Rok realizace: 2019

Zastavěná plocha: 2841 m²

Užitná plocha: 7326 m²

CMC Architects

Architektonická kancelář CMC Architects sídlí v Praze a zaměřuje se na ekologické projektování, urbanismus a architekturu. Práce ateliéru s dvacetiletou historií zahrnuje úspěšné a oceněné návrhy různorodých projektů v různých měřítkách a úrovních obtížnosti, a to ve 12 městech v sedmi zemích světa. David R. Chisholm a Vít Máslo se zároveň již více než deset let věnují akademické práci, jsou činní jako sponzoři, učitelé a hostující oponenti na škole architektury ARCHIP (Architektonický institut v Praze), na Fakultě architektury ČVUT a na Fakultě architektury a umění Technické univerzity v Liberci.

Architekti z ateliéru CMC Architects navrhli v Čeladné také rekreační vilu uprostřed golfového hřiště mezi dvěma skupinami vzrostlých stromů. Koncept budovy realizované v roce 2015 je založen na otevřeném úhlu 120°, který rámuje pohledy od východu na západ. Dominantním prvkem vily je její hyper-střecha, která se zmocňuje vnějších prostorů objektu. V určitých momentech se však díky své tmavší, stínové estetice takřka ztrácí na horizontu.

Další výlety za architekturou

Nasajte ducha vinoték a vináren

Vinařství, kde je radost degustovat

Biocentrum Mokroš

Rozhledny, které musíte vidět

Pražská ARCHITOUR

ARCHITOUR na Vysočině

ARCHITOUR v Líbeznicích

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU