Kdo, co kdy a kde? Z vesmírné výšky můžete sledovat zemskou krajinu díky nové kolekci váz Amalín skláře Lukáše Nováka. Během horkých letních dnů vám útočiště může poskytnout Alšova jihočeská galerie nebo Valdštejnská jízdárna pražské Národní galerie, kde probíhají aktuálně výstavy mezinárodního významu. Kdo jsou tři vítězové environmentální Vavruškovy ceny? Praha vyhlásila mezinárodní soutěž a zahájila další etapu rekonstrukce areálu Pražské tržnice. A na závěr knižní tip, jaké stavby vybral do Ročenky české architektury architekt Petr Hájek? Další MINUTA je o designu, umění, architektuře i ekologii.
Amalín neustále v pohybu
Designér a sklář Lukáš Novák letos svou tvorbu rozvíjí o dva nové přístupy a novou kolekci váz Amalín. Novák pochází z hlavního města skla – Nového Boru. Jeho svítidla, skleněné objekty, vázy a tableware jsou tak kombinací rodinné tradice, znalosti řemesla i designu a jedinečného rukopisu, jímž kontrastuje ustáleným představám o zpracování skla. Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové nyní tvoří ve svém nuselském ateliéru.
Nová kolekce Amalín navazuje na sérii Lost and Found, jež evokovala vesmírné scenérie. Svou barevností od tmavě modrých odstínů, přes zelené, až po zářivě tyrkysové připomínají vázy série Amalín pohled z vesmíru na krajinu země. Strukturou váz prostupují ostrůvky stříbra, finální úpravu jim sklář dodal v matné, lesklé či metalické podobě. Každá z váz je originálem, série však zachovává pro autora typický tvar a rozměry.
Dvakrát umění
Výstava Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda v Alšově jihočeské galerii může být považována za událost roku. Ve výstavních prostorách Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou je do 1. srpna k vidění 36 děl uměleckých směrů, které v letech 1910 – 1920 rezonovaly ruským uměním – fauvismus, kubismus, kubofuturismus, neoprimitivismus, rayonismus, suprematismus a konstruktivismus. Výstava je nejen uměleckým, ale také kulturně-historickým celkem.
Kurátor výstavy a autor katalogu: Adam Hnojil
V Národní galerii Praha probíhá do 15. srpna mezinárodní výstavní projekt, na němž se galerie podílí s Hamburger Kunsthalle a Musée d’Art Moderne de Paris. Výstava s názvem Toyen: Snící rebelka představuje v co nejucelenější podobě prostřednictvím tří výstav dílo nejznámější české umělkyně Marie Čermínové, kterou však všichni znají pod uměleckým jménem Toyen. Cílem výstavy je seznámit s evropským publikem její osobnost i tvorbu.
První etapa chronologicky koncipované výstavy se koná ve Valdštejnské jízdárně. Jednotlivá díla jsou rozdělena podle důležitých etap malířčiny tvorby a zároveň vyzdvihuje témata, která se prolínají jejím dílem, například erotika nebo alchymie. Dále také ukazuje spolupráci Toyen s básníky a malíři pražské i pařížské surrealistické skupiny, mezi ně patřil například Jindřich Štyrský nebo André Breton.
Vítězové Vavrouškovy ceny
Letos pětadvacátý ročník prestižní environmentální Vavrouškovy ceny ocenil trojici osobností: rybáře, pedagožku a mladého vědce. Ocenění, které je pojmenované po prvním polistopadovém ministrovi životního prostředí, uděluje Nadace partnerství. Porota letos vybírala ze 43 návrhů ocenění, výhru si laureáti převzali ve Valdštejnském paláci.
Rybář Stanislav Pernický byl oceněn za obětavou a dobrovolnou práci při obnově řeky Bečvy, jež byla v loňském roce postižena ekologickou katastrofou. Hana Korvasová ocenění získala za cílevědomost, houževnatost, maximální nasazení i vysokou ekopedagogickou odbornost. Pedagožka se již 4 dekády věnuje environmentálnímu vzdělávání. Michael Mikát je považován za zachránce přírodní památky Na Plachtě v Hradci Králové. Vědec dal dohromady odborníky, kteří vypracovali studii, díky níž byl zastaven projekt výstavby silnice v této ochranářsky významné oblasti východních Čech.
Meziprostory Pražské tržnice
Po zpracování urbanisticko-architektonické studie a ekonomické ověřovací studie rozvoje vyhlásilo Hlavní město Praha mezinárodní architektonickou soutěž na rekonstrukci a rekultivaci veřejných prostranství areálu Pražské tržnice. Předmětem řešení jsou vstupy do areálu, jednotlivá korza a náměstí, prostory mezi halami a mobiliář. Od roku 1993 je areál kulturní památkou. Řešení tak má respektovat historii areálu a zároveň reflektovat nejmodernější přístupy ke krajinářské architektuře, včetně ohledu na potřeby spojené se změnou klimatu.
„Architekti budou navrhovat mimo jiné zazelenění areálu, způsob nakládání s dešťovou vodou, ale i přívětivost areálu ke všem věkovým a příjmovým skupinám Pražanů,” říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek. V porotě dvoukolové soutěže jsou architektka a urbanistka Gabu Heindl z Vídeňského ateliéru Gabu Heindl Architektur, Marek Obtulovič z ODDO Architects a další odborníci, dále také zástupci města a politici. V říjnu bude vybráno pět návrhů, které postoupí do druhého kola, jehož výsledky budou známy v únoru roku 2022.
Ročenka české architektury
Architekt Petr Hájek je editorem v pořadí jednadvacáté Ročenky české architektury, jež vydává nezisková společnost Prostor. Petr Hájek získal v předloňském roce cenu architekta roku, je autorem dostavby Centra současného umění DOX+ nebo Krkonošského centra environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí. Zkušený a významný architekt vybral do první kapitoly s názvem „Přesahy“ 31 staveb, které doplnil svými komentáři a úvodním textem. Mezi vybranými je například domek na stromě od Jana Tyrpekla, robotická kavárna podle návrhu Tomáše Císaře a Davida Černého nebo revitalizace kobek na pražské náplavce. Překvapivým výběrem realizace je Hostina na Karlově mostě.
Cílem ročenky je informovat odbornou i laickou veřejnost o situaci v oboru, přinést podněty a inspiraci. Také proto další kapitola obsahuje rozhovor novináře Petra Volfa s architektem Romanem Kouckým o plánování města, veřejných prostorách, památkách i o psaní a knihách. V poslední kapitole čtenáři najdou přehled událostí v oboru, medailonky oceněných osobností, výsledky vybraných celostátních soutěží, vydané a doporučené knihy, periodika a filmy. V loňském roce ročenku připravoval architekt Jakub Cigler. Křest Hájkovy ročenky Česká architektura 2019–2020 proběhne poslední den prázdnin 31. srpna.
Minuty z minulých týdnů:
Výlet za architekturou s Terezou Komárkovou