Apartmány a Cafe Dačický

Rekonstrukce historického domu od Terezy Komárkové

tereza komárková

Historický dům v Kutné hoře má za sebou už sedm století. Architektka Tereza Komárková zde navrhla nejprve přestavbu přízemí, z nějž vytvořila kavárnu. V loňském roce pak dokončila úpravy prvního patra, kde vznikly apartmány a obytné podkroví. Výsledný projekt reflektuje požadavky investorů na zohlednění historie domu, rekonstruované prostory zároveň odpovídají dnešním nárokům na pohodlí a současné estetice.

Chytrá řešení

Mnoho dobrých řešení vzniká přetavením původní nevýhody,“ říká architektka. Během realizace se totiž objevilo mnoho překážek. Místo využití lehkého betonu na podlahách v podkroví architektka použila trámový rastr ve výšce vodorovných střešních konstrukcí. Každý z apartmánů je vzpomínkou na každé století, které se domem prolnulo.

Tmavý hornický pokoj je orientovaný na severní stranu a je tak určen pro návštěvníky, kteří se rádi prospí. Dřevěný apartmán zase odkazuje na dřevo jako nedostatkový materiál kvůli těžbě v lesích pro tavení stříbrné rudy. Nejslavnější kutnohorskou komoditou je stříbrno, po němž byl pojmenován Stříbrný apartmán, zatímco Dačického apartmán patří památce kutnohorského rodáka. Celkem architektka navrhla sedm apartmánů, mezi nimi je také Královský apartmán.

Minulost a budoucnost

Architektura je dialogem mezi tím, co známe, a budoucností, kterou si teprve představujeme,“ říká autorka návrhu kavárny i apartmánů. Stavba v sobě ukrývá gotické i barokní prvky. Z období gotiky architektka ponechala sklepní a obvodové konstrukce, dále také kamenné ostění lomeného okna. Dlouhý trám zastřešující přízemí stavby pak zůstal jako barokní prvek. Z novodobé historie zachovala architektka pro nové účely čtvercovou teraccovou dlažbu a betonové schodiště, jehož struktura je nově stěrkována.

V kavárně dominuje portrét Mikuláše Dačického z Heslova, který symbolizuje historii domu a po němž je celý objekt pojmenován. V jeho interiéru nalezneme trámové stropy, kamenné konstrukce a klenutou sklepní osu. Na nové výrazné prodejní polygonové stěně jsou vyobrazeny příběhy regionálních vinařství z Kutné Hory i Moravy. Do barové části umístila architektka chlazenou vitrínu se sladkou nabídkou, cukrářská kuchyně se pak nachází v zadní části domu, kde prostor osvětluje denní světlo a otevírá se odsud výhled do vnitřního dvora stejně jako z apartmánů.

Interiér a exteriér

Interiér kavárny je lazen do odstínů černé a měděné. Měď je materiál, který sloužil jako ochrana vinohradů. Celý dům je protkaný motivem trojúhelníků a šestiúhelníků, které se opakují na kovových policích, osvětleních, dlažbě i obkladech. Pro dlažbu v exteriéru a na zídkách společného dvorku jsou použity odřezky z výroby keramických obkladových pásků, jež tak pomohly vybalancovat nároky na kvalitu a cenu.

Rok realizace: 2020

Lokalita: Kutná Hora

Užitná plocha: 640 m²

Zastavěná plocha: 250 m²

Fotografie: Jiří Lízler


Tereza Komárková

Tereza Komárková je architektka pocházející z Kutné Hory. Architekturu a urbanismus studovala na TUL v Liberci, pražském ČVUT a na prestižní NUS v Singapuru což ji dále inspirovalo k práci v zahraničním ateliéru. Skrze ocenění v architektonických soutěžích rozvíjela koncepční přístup v navrhování a již během studia se její nápady začaly realizovat. V žebříčku časopisu ARCHITECT+ se umístila mezi TOP 10 vycházejícími architekty roku 2021. Věří v individualitu a neopakovatelnost, protože dvakrát do stejné řeky nevkročíš.

„Přání a potřeby klientů beru jako nové výzvy, na které nabízím architektonické odpovědi. Baví mě používat přírodní udržitelné materiály, hrát lesní jamky a ochutnávat autentická vína.“

Další designové interiéry:

Soukromý vinný sklep od Eva Vais Architekti

Designové dětské interiéry

BOMMA Atelier v Domě Diamant

Byt pro architekta a sběratele umění

Prodejna BasketSHOP

Retail prostory stylově

Designové bary a kluby

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU