Za teplem? Do sauny!

Výběr těch nejzajímavějších saun, jež vytvořilo pero architekta

Přeskočíme pasáž o nástrahách chladného počasí a raději Vám rovnou doporučíme, kam jít posílit imunitu, odpočinout si a zároveň se přitom podívat na krásnou architekturu. Prohlédněte si s námi stylové sauny, které zahřejí na těle a lahodí oku.

Plovoucí sauna Lom

Návrh této sauny ovlivnila především lokalita objektu, její specifická uzavřenost a s ní spojená tajuplnost. Objekt se skládá ze dvou klíčových prvků – samotného plavidla a dřevostavby na pontonu. Plovák architekti navrhli jako segmentovou konstrukci. (tzv. vierendeelův nosník), aby jej mohli dopravit a na místě smontovat bez použití mechanizace. Hlavním stavebním materiálem dřevostavby se stal modřín. Architekti je využili pro stavbu fasády, spodní paluby, horní paluby a schodiště. Tyto prvky budou proto v budoucnu „stříbřit“ estetiku sauny.

Architektonické řešení: Ateliér HRA | Vít Šimek

Rok realizace: 2021

Lokalita: Kouty

Zastavěná plocha: 1220 m²

Fotografie: archiv ateliéru

Infinit Sen

Už jen cesta k sauně Infinit Sen je snová. Dostanete se k ní skrz potemnělé sklepní chodby v podzemním podlaží hotelu Sen. Ty Vás dovedou do zahrady, která nabízí několik saunových objektů. Ty jsou pokryty dřevěným roštem s laťováním, který naznačuje tématiku vnitřního prostoru.

Architektonické řešení: Studio Reaktor | Lenka Komárková, Tomáš Krč, Tereza Komárková, Radka Matoušová

Rok realizace: 2020

Lokalita: Senohraby

Fotografie: archiv ateliéru

Gibson & Morávka

Návrh sauny Gibson z ateliéru H3t vychází z jednoduché hmoty kvádru, kterou řeže prosklená rovina střechy na úhlopříčku. Díky sklonu střechy jde pak pozorovat v odrazu nebe. Sauna je vyrobená ze dřeva a fasádu tvoří svislá modřínová prkna. Vstupní dveře jsou kazetové a dovedou vás do vnějšího proskleného křídla objektu. Vnitřní křídlo se samotnou saunou je pak opět postaveno ze dřeva.

Další realizací od studia H3t je sauna Morávka – dřevostavba, jež architekti vložili do stávající konstrukce kontejneru. Vestavěný objem se skládá ze dvou prostorů – menší prohřívárny a větší odpočívárny. Vytápění sauny architekti vyřešili pomocí kamen na tuhá paliva umístěných v prohřívarně. Jako zdroj světla slouží ruční svítilny a romantickou atmosféru navozují svíčky.

Architektonické řešení: H3t | Vít Šimek, Štěpán Řehoř

Rok realizace:  Morávka 2019 | Gibson 2020

Lokalita: neuvedeno | neuvedeno

Fotografie: archiv ateliéru

Sauna Kontejner

Sauna Kontejner je vyrobena z původního námořního kontejneru. Přesto nabízí všechno, co saunování vyžaduje – vnitřní i venkovní sprchu nebo káď s ledovou vodou. Manželé Kateřina a Milan Bedáňovi společně s kamarádem Pavlem Deržmíškem vytvořili saunu, jež umožňuje „soukromý prožitek sauny ve výjimečném prostoru na netradičních místech.“ Kontejnerový základ umožňuje objekt velmi snadno přesouvat. Před návštěvou si tedy raději zkontrolujte, kde se sauna právě nachází.

Architektonické řešení: Milan Bedáň, Kateřina Bedáňová, Pavel Deržmíšek

Rok realizace: 2019

Lokalita: Jihlava | mobilní objekt

Fotografie: Sauna Kontejner

Sauna NUUK

NUUK najdete u Staré Třebše v Hradci Králové. Jde o soukromý klub, který se skládá ze dvou částí –⁠ přírodní pojízdné sauny se vstupem do řeky a maringotkové osvěžovny s kulturním prostředím. Jde o netradiční kombinaci. Specialitou NUUKu jsou především doprovodné aktivity v kulturní osvěžovně. To však neznamená, že by se nevyplatilo využít saunovacích služeb, ba naopak. Cílem je osvěžit nejdříve tělo a potom i ducha. Kapacita sauny je osm až deset lidí. Stavba je vytápěná dřevem a nevyžaduje přístup k elektřině.

Architektonické řešení: NUUK | Aneta Kohoutová, Natálie Kratochvíle

Rok realizace: 2016

Lokalita: Hradec Králové – Stará Třebeš

Fotografie: NUUK

Saunoaltán KIJUKIJU

Objekt KIJUKIJU kombinuje saunu a altán. V zimním období si jeho návštěvníci užívají finské sauny, v létě pak mohou využít altánu, který poskytuje příjemný stín a klidné místo pro odpočinek. Oba – altán i sauna – doplňují funkci blízkého přírodního koupaliště. Lehká skeletová dřevěná konstrukce objektu je opláštěna vkládanými sendvičovými panely izolovanými dřevovláknem. Dominantním prvkem jsou pak vyjímatelné stěnové panely. Právě ty totiž umožňují rychlou transformaci ze sauny na altán a obráceně. Metamorfóza trvá podle architektů necelý půlden.

Architektonické řešení: Architektonické studio VLLNNA | Petr Šindelář

Rok realizace: 2015

Lokalita: Praha – Radotín

Zastavěná plocha: 60 m²

Užitná plocha: 40 m²

Fotografie: archiv ateliéru, Rosťa Zapletal

SAUNADOMEK

V okrajové části obce kousek od Liberce, navazuje zástavba rodinných domů na volnou krajinu lesů a luk v podhůří Jizerských hor. Investor si přál na pozemku, který skýtá nádherný výhled do divokého údolí, postavit dům se saunou. Projektu se chopil architekt Martin Hilpert. Stavbu navrhl jako dřevěnou rámovou konstrukci two by four se založením na základovém pásu pod obvodovými stěnami. Konstrukční systém two by four vznikl v USA na konci 19. století. Jde o rámový způsob výstavby, kde byly původně využívány sloupky o příčném průřezu 2 x 4 palce, což v metrických jednotkách odpovídá přibližně rozměrům 50 x 100 mm.

Terasu stavby podepírá soustava dřevěných sloupků a průvlaků. Přírodní materiály objektu doplňuje jezírko s přirozeným přítokem, které obývají pstruzi a siveni. Kombinací sauny s terasou vznikl objekt, který může rodina vlastníka využívat nejen k saunování, ale například ke cvičení jógy a jiným druhům relaxace.

Architektonické řešení: Ateliér Hilpert | Martin Hilpert

Rok realizace: 2014

Lokalita: Liberecko

Fotografie: archiv ateliéru

Sauna v Národním

Sauna v Národním se brzy po svém otevření stala jednou z nejpopulárnějších veřejných saun v Praze. Najít ji můžete pod střechou provozní budovy Národního divadla. A to v podobném stavu, v jakém ji v 70. letech navrhl Pavel Kupka. Nedostatek investic totiž objektu umožnil zachovat si původní brutalistní ráz. Podkroví divadla má několik částí. Kromě finské sauny jsou v něm i převlékárny, bazén s ledovou vodou, sezení u dvouocasého neonového lva a působivá lehárna.

Architektonické řešení: Architektonický ateliér Pavla Kupky | Pavel Kupka

Rok realizace: 70. léta 20. století

Rekonstrukce: Edit! Architects | Vítězslav Danda

Rok realizace: 2019

Lokalita: Praha

Zastavěná plocha: 300 m²

Fotografie: Sauna Národní

Co se týče saunování v hlavním městě, za zmínku stojí v Praze například sauna v karlínských kasárnách nebo sauna na lodi. V Hradci Králové pak má své osobité kouzlo Finskem inspirovaná Saunalautta.

Další výlety za architekturou:

Sakrální stavby v moderním pojetí I.

Sakrální stavby v moderním pojetí II.

Nejhezčí lávky Česka I.

Nejhezčí lávky Česka II.

Designové pivovary II.

Designové pivovary I.

Teehouse Čeladná

Vinařství, kde je radost degustovat

Rozhledny, které musíte vidět

Pražská ARCHITOUR

ARCHITOUR na Vysočině

ARCHITOUR v Líbeznicích

Sdílet

Související články