Stavby plné života

Architektura komunitních center

Komunitní centrum Židlochovice, foto: Jiří Ernest

Kam za kulturou nebo sportem? Na tuto otázku se pomocí architektury snaží odpovídat současný trend výstavby komunitních center ve městech i menších obcích. Jak si architekti poradili s rekonstrukcí více než sto let staré chalupy či s přestavbou chladírny bývalých jatek? Pojďte se s námi podívat na to, jaké prostory komunitní centra nabízí.

Komunitní centrum s tančírnou

Komunitní centrum, v jehož prostorách se můžete nejen sejít, ale také si zatančit. Ve středočeských Opatovicích je to od loňského roku možné. Ateliér Rusina Frei navrhl přestavbu původní staré chalupy nad rybníkem tak, aby sloužila současným potřebám místních obyvatel. Aby zachovali genia loci, ponechali architekti v chalupě některé původní prvky včetně útulné světnice s kamny. Místo bývalé stodoly a stáje vznikla novostavba s tanečním sálem. Obec do budoucna počítá také s rozšířením o chatu se dvěma obecními byty.

Architektonické řešení: Rusina Frei architekti

Rok realizace: 2021

Lokalita: Opatovice I

Kulturně komunitní centrum Koruna

V prudkém meandru Radotínského potoka, v místě dopravní křižovatky vznikl koncem 19. století spolkový dům U Koruny. V roce 2021 zde architekti z ateliéru Grido dokončili rekonstrukci domu, který dodnes slouží jako kulturní středisko. Nové dvoupodlažní objekty zachovávají půdorysnou stopu původní zástavby ve tvaru písmene L a využívají proslunění jižní fasády. Do dvora otevřené provozy s podkrovím fungují nezávisle na ostatních a vizuálně komunikují s okolím. Komplex sestává z objektu Policie ČR, pobočky ZUŠ Radotín, nízkoprahových startovacích bytů, komunitní kavárny, infocentra, kulturního sálu a dalších.

Architektonické řešení: Peter Sticzay-Gromski, Ladislav Vendel // Grido

Rok realizace: 2021

Lokalita: Praha Radotín

Komunitní centrum u radnice

Další zastávkou je historické centrum moravských Židlochovic, které se raduje z povedené konverze dlouhodobě zanedbávaných staveb. Studio architekta Pavla Jury vyprojektovalo řešení komunitního centra, které se pečlivě ohlíží na původní urbanistický záměr města i jeho současné struktury. Komunitní centrum jakožto součást veřejného dění je umístěno v přímém kontaktu s budovou místní radnice. K té je pomocí krčku připojena nová klubovna s kancelářemi pro administrativu. Samotné centrum s multifunkčním sálem stojí hned vedle. Na dvoře se nachází i budova původní stodoly. Ta se po rekonstrukci otevírá jako sala terrena a propojuje dvůr s ovocným sadem. Není divu, že se projekt Židlochovického centra dostal v loňském roce mezi finalisty České ceny za architekturu.

Architektonické řešení: Pavel Jura, Pavel Steuer

Rok realizace: 2020

Lokalita: Židlochovice

Komunitní altán

V maximálním kontaktu s okolím je komunitní altán v obci Úsilné nedaleko Českých Budějovic. Pro jeho stavbu bylo od roku 2013 vybráno místo pod korunami kaštanů, kde se doposud každým rokem pořádá Svatováclavská pouť. Jednoduchá dřevostavba s verandou se využívá při slavnostech a příležitostně se zde schází i místní zastupitelstvo. Prostory komunitního altánu tvoří společenská místnost s verandou, na níž se do budoucna počítá s pořízením chlebové pece. V interiéru pak najdeme minimalistickou kuchyňku pro komunitní vaření a pečení.

Architektonické řešení: Michal Kuzemenský, David Pavlišta, Ondřej Synek, Jan Vlach, Jiří Žid // re:architekti, HIP – Ondřej Ženožička

Rok realizace: 2020

Lokalita: Úsilné

Hala H40

Další komunitní centrum se nachází v Hale 40 v Pražské tržnici. Ta kdysi sloužila jako ústřední chladírna bývalých jatek a později jako obchodní dům. Díky citlivé rekonstrukci pod vedením architektonické kanceláře Aulík Fišer architekti se nyní ve druhém a třetím podlaží nachází komunitní centrum a zázemí technologické společnosti Art&Digital Lab. Hala je určena pro děti, dospívající i seniory, kteří ji mohou využít k volnočasovým aktivitám i pestrému vzdělávacímu programu.

Architektonické řešení: Jakub Fišer // Aulík Fišer architekti

Rok realizace: 2020

Lokalita: Praha 7

Komunitní centrum Knoflík

V hlavním městě stojí za pozornost také komunitní centrum Knoflík s velkorysým střešním prostorem. Uprostřed sídliště na Praze 9 se po více než rok a půl dlouhé rekonstrukci otevřela flexibilní stavba určená pro společenské a kulturní události. V nově vzniklých učebnách a sálech probíhají lekce tance, hudby i mnoha dalších aktivit včetně ranní jógy či dílny pro nejmenší. Kolemjdoucí jednoznačně upoutá barevná fasáda, na jejímž vzhledu se podílel přední streetartový umělec Michal Škapa. Střecha korunuje budovu komunitního centra a v letních měsících se otevírá pro různorodé události.

Architektonické řešení: Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Michal Štěpař, Václav Jiřík // XTOPIX architekti

Spolupráce: Jan Karásek

Rok realizace: 2020

Lokalita: Praha 9

Mírová

V Mnichově Hradišti dokončil ateliér Projektil v roce 2020 komunitní centrum pro děti i dospělé. Architekti řešili projekt od začátku v širším kontextu a budovu situovali vedle zdejší školky a školy, se kterou sdílí společnou jídelnu. Na přízemní železobetonovou konstrukci navazuje masivní dřevěná část v patře. Část exteriéru věnovali k vytvoření jakési herní krajiny, kterou díky pestrým barvám jen tak nepřehlédnete. Také vnitřní stěny svou barevností zdůrazňují  volnost a možnost flexibilního uspořádání.

Architektonické řešení: Projektil architekti

Rok realizace: 2020

Lokalita: Mnichovo Hradiště

Společenské centrum a modlitebna

Centrum středočeských Sedlčan obohatila solitérní budova společenského centra a modlitebny od ateliéru A8000. Výraz budovy hledali architekti v průniku krystalické formy s organickou křivkou. Fasádu pokryla mřížovina z tahokovu, pod níž prosvítají odlesky červené fólie. Fasáda tak díky odrážejícím se světelným paprskům po celý den mění svou barevnost. Ve chvíli, kdy vstoupíte do vnitřního prostoru modlitebny, budete překvapeni její čistou formou. Interiéry se nesou v bílé barvě s prvky ze světlého dřeva. Srdcem modlitebny je křtitelnice od sochařky Jaroslavy Kadlecové.

Architektonické řešení: A8000

Rok realizace: 2019

Lokalita: Sedlčany

Skála

Městská část Nový Lískovec v Brně si své komunitní centrum nechala navrhnout architektem Petrem Dobrovolným. Z bývalé výměníkové stanice na tepelnou energii se stal multifunkční prostor s cvičebním sálem, větším sálem s velkorysým prosklením a kavárnou. Nezaměnitelnou kvalitu dodávají prostoru skládací stěny umožňující různorodá propojování a rozdělování jednotlivých částí dle potřeby.

Architektonické řešení: Petr Dobrovolný

Rok realizace: 2019-20

Lokalita: Brno

Kulturní centrum v Rokycanech

Posledním návrhem, zatím ve fázi projektu, je komunitní centrum v Rokycanech od ateliéru Refuel. V rámci chystaných změn by obnovou měla projít budova bývalé sokolovny s prostorem foyer, do její blízkosti by měla přibýt také novostavba. Ta by měla mít konstrukci z železobetonového skeletu a fasádu z recyklovatelného měděného plechu. Obě stavby propojí prosklená část s hlavním schodištěm. V nové budově bude umístěn malý a velký sál, v bývalé sokolovně pak vzniknou dva taneční sály a restaurace s barem.

Architektonické řešení: Refuel

Rok projektu: 2021

Lokalita: Rokycany

Další výlety za architekturou:

Nejhezčí lávky Česka I.

Nejhezčí lávky Česka II.

Designové pivovary II.

Designové pivovary I.

Nasajte ducha vinoték a vináren

Vinařství, kde je radost degustovat

Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem

Designová jógová studia

Hotely, kde si ustelete s designem

Školy pro novou generaci

Designové dětské interiéry

Rozhledny, které musíte vidět

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU